Nikdy nehrál profesionálně, je mu 35 let a má vzkřísit Ajax. Farioli se učil od De Zerbiho, začínal v Turecku

Nikdy nehrál profesionálně, je mu 35 let a má vzkřísit Ajax. Farioli se učil od De Zerbiho, začínal v Turecku

Trápící se nizozemský gigant Ajax Amsterdam ve čtvrtek jmenoval novým trenérem Francesca Farioliho (35). Italský kouč bude tím, kdo se od léta pokusí vrátit slavný klub zpátky na přední příčky Eredivisie po hororové sezoně, kterou Ajax zakončil na pátém místě.

“Ajax dosáhl dohody s Francescem Fariolim a OGC Nice o přesunu hlavního trenéra do Ajaxu," oznámil amsterdamský klub v oficiálním prohlášení.

V něm také stojí, že Farioli podepsal tříletou smlouvu, která začíná 11. června 2024 a trvá do 30. června 2027. “Jsem rád, že jsem tady v Amsterdamu, a společně s ostatními členy štábu se mu budeme věnovat celým srdcem," uved nový manažer.

"Chceme znovu probudit DNA klubu a usilujeme o to, abychom přinesli novou energii s pozitivním způsobem práce a myšlení," citoval klub mladého kouče.

Farioli dosud působil ve francouzském Nice, kde odváděl výbornou práci. V prvních 13 zápasech neprohrál, a připsal si například i výhru nad Paris Saint-Germain 3:2 venku, a inkasoval za tu dobu pouze čtyři góly. Ze zdánlivě jistého postupu do Ligy mistrů se však klub dostal nakonec propadl až páté místo tabulky, 21 bodů za vedoucí PSG.

Nikdy však nehrál profesionálně fotbal. Předtím vedl turecké kluby Karagümrük a Alanyaspor, kde vydržel nějakých čtrnáct měsíců. V Beneventu a Sassuoulu dělal asistenta Robertu De Zerbimu.

Ajax skončil s 56 body, potupných 35 bodů za mistrovským PSV Eindhoven, což ho vytlačilo jen do předkol Evropské ligy.

Pro čtyřnásobné vítěze evropských pohárů, kteří se po nejhorším startu do sezony od ročníku 1964/65 na chvíli ocitli na samém dně Eredivisie, je to nepřijatelné umístění.

Klub, jehož odchovanci jsou Johan Cruyff, Marco Van Basten či Dennis Bergkamp, navíc vypadl z nizozemského poháru s amatérským klubem Hercules.

Potupa pro amsterdamský klub přišla začátkem dubna, kdy na stadionu De Kuip utrpěl ve šlágru příděl 0:6 od úhlavního rivala Feyenoordu.

Frustrace na hřišti přerostla v násilí na tribunách a chaos v představenstvu.

Generální ředitel a předseda představenstva Alex Kroes byl suspendován pro podezření z obchodování s důvěrnými informacemi, aby se o několik týdnů později vrátil jako technický ředitel.

AJAX BUDE PO NEJHORŠÍM UMÍSTĚNÍ ZA 24 LET PROBOUZET MLADÝ ITAL. DO NICE ZA NĚJ POPUTUJE VÍCE NEŽ 30 MILIONŮ