Francie se na Euru potřebuje pomstít, tvrdí legendární Petit. V boji o krále střelců prý Ronaldo porazí Mbappého

Francie se na Euru potřebuje pomstít, tvrdí legendární Petit. V boji o krále střelců prý Ronaldo porazí Mbappého

Největším favoritem právě startujícího Eura je pro mistra světa z roku 1998 Emanuela Petita bezpochyby Francie. V exkluzivním rozhovoru pro anglickou redakci Livesport Zpráv nabízí důvody, proč tomu tak je. Za největší konkurenty považuje Anglii a Portugalsko. Jakou roli přisuzuje největší hvězdě francouzské reprezentace? A kdo bude podle něj králem střelců Eura?

Francie má za poslední Euro co napravovat. V osmifinále turnaje sice vedla nad Švýcarskem 3:1, ale pak jí postup utekl. "Nebyli jsme dost dobří," vzpomíná Petit. Švýcaři se ukázali jako trpělivejší a favorita poslali domů. "Každý, kdo pamatuje ten turnaj ví, že to, co se předvedlo před třemi lety, nebylo dost dobré," řekl.

"Potřebují se pomstít. Především pro sebe, ale také pro francouzský národ, protože všichni víme, jakou má tento tým kvalitu. Víme, že mají na mnohem víc. Poté, co se tým na uplynulém mistrovství světa dostal do finále proti Argentině, musí během tohoto Eura předvést něco pořádného," myslí si Petit.

Kane, Ronaldo, Mbappé a další: Největší adepti na korunku pro krále střelců na letošním Euru

Byl to právě Mbappé, kdo proti Švýcarům nedal rozhodující penaltu a zastavil francouzské tažení turnajem. Petit však cítí, že spíše než aby si z toho nepříjemného momentu nesl nějakou emocionální zátěž, bude se pětadvacetiletý hráč plně soustředit na to, co mu nadcházející šampionát může nabídnout. "Když posloucháte, co Mbappé říká na tiskových konferencích, úspěšné Euro je pro něj velmi důležité, protože chce vyhrát Golden Foot," řekl Petit. "Teď podepsal smlouvu s Realem Madrid, takže se ještě posouvá. Chce vyhrát, protože ví, že k zápisu do fotbalové historie to je nutné."

Dalším, kdo chce turnaj jistojistě vyhrát, je trenér Didier Deschamps. Pětapadesátiletý kouč vede národní tým od roku 2012 a za tu dobu dovedl Francii do tří z pěti možných finále velkých turnajů. Francie pod jeho vedením vyhrála mistrovství světa v roce 2018 a o čtyři roky později jí k obhajobě titulu chyběl jen kousek – ale podstatný – eliminovat Lionela Messiho. Deschamps jako trenér nikdy ME nevyhrál a poté, co jeho tým ve finále v roce 2016 těsně podlehl Portugalsku, je to něco, na co se silně soustředí.

"Už několik let ho to trápí," řekl Petit, který jako hráč vyhrál po boku Deschampse mistrovství světa 1998 a Euro 2000. "Moc chce zvítězit a být nejlepším trenérem Francie. Ale ve Francii víme, že vyhrát Euro, je těžší než vyhrát mistrovství světa," doplnil.

foto: © Équipe de France de Football

Francie nevyhrála Euro od roku 2000, kdy byl teď pětapadesátiletý Deschamps jejím kapitánem. Nyní si jako trenér uvědomuje, že je důležité mít v hráčské skupině silného lídra, a proto nebylo překvapením, když se s kapitánskou páskou obrátil na Mbappého. "Jasně mu dal najevo, že on bude lídrem týmu," vysvětlil Petit. "V tomto výběru jsou jen dva hráči, kteří mohou mít na hřišti volnost, jsou to Mbappé a Antoine Griezmann."

Ještě více než normálně budou oči upřeny na Mbappého poté, co nedávno přestoupil z PSG do Realu Madrid. Rodák z Paříže se dočkal přestupu, o kterém odmalička snil a čerstvý vítěz Ligy mistrů získal muže oplývajícího obrovským sebevědomím. "Mbappé ví, že díky tomu, že podepsal smlouvu s největším klubem na světě, na něj bude upřena ještě větší pozornost," řekl bývalý hráč Arsenalu a Chelsea. "Ale jemu se to líbí. Miluje pozornost, rád na sebe bere zodpovědnost na hřišti," pokračoval Petit.

"Může teď hrát fotbal s čistou hlavou. Na svých bedrech má ještě větší tlak, protože někdy v médiích až moc mluví, přitom ze zkušenosti vím, že je občas lepší mluvit méně. Lepší je hrát, pak se teprve může mluvit. Jenže on rád mluví před zápasem a vytváří na sebe tlak. Pozornost dostane, to se nebojte," tuší Petit.

Největšími soupeři Francie budou Portugalsko a Anglie

Mbappé však není jediným hráčem zvučného jména, který chce zemi, jež v poslední době bolestivě strádá, přinést radost. Harry Kane chce udělat totéž pro Anglii poté, co na mistrovství světa 2018 vypadla v semifinále a v roce 2020 prohrála finále s Itálií. Byli to Francouzi, kdo poslal Anglii domů ve čtvrtfinále mistrovství světa 2022. "Pro mě budou hlavními soupeři Anglie a Portugalsko," odpověděl Petit na otázku, kdo představuje největší hrozbu pro ambice Francie na titul.

"Anglie proto, že bude mít stejně jako Francie k titulu blízko. Vzpomínám si na poslední zápas, který proti nám odehráli (na mistrovství světa 2022), byli na hřišti lepší, ale díky několika detailům jsme se nakonec radovali my," říká Petit.

Pokud jde o Portugalsko, Petit se domnívá, že jejich úspěch se z velké části bude odvíjet od toho, jak se bude dařit Cristianu Ronaldovi, který se podle 53letého Petita stane nejlepším střelcem Eura. "Mbappé bude blízko, ale myslím, že to bude Cristiano, je to prostě střelec. A má kolem sebe plno skvělých hráčů, kteří mu budou na góly nahrávat," řekl.

Sázkové kanceláře favorizují na Euru Anglii. V těsném závěsu je Francie a domácí výběr Německa