Náhradníci udrželi Lyon v čele tabulky

Olympique Lyon stále drží čtyřbodový náskok v čele francouzské ligy. O víkendu Puelův tým vyhrál v Monaku a udržel si vedení před Marseille a Bordeaux, kteří rovněž uspěli. V kritické situaci je po domácí porážce s Rennes kouč Saint Etienne Laurent Roussey. Odstoupí nebo zůstane ve funkci?

Lyon v Monaku, které je v posledních kolech ve výborné formě, předvedl kompaktní výkon a to i bez Benzemy a Juninha. V improvizované sestavě, ve které dostalo šanci i několik náhradníků, domácí výběr přehráli a díky čtvrté trefě Freda v této sezoně si vezou domů tři body. Brazilský snajpr zůstal trestuhodně volný ve vápně a nemýlil se.

„Po zápase se Steauou jsem měl obavy, jak to zvládneme,“ přiznal trenér Claude Puel. „Ale jsem opravdu spokojený. Sedmdesát minut jsme byli jasně lepší, naše výhra je logická. Hráčům jsem pogratuloval. Hlavně těm, kteří dosud moc nenastupovali. Není jednoduché udržet se v tempu a zápasovém rytmu, i když pravidelně nehrajete. Ale zvládli to.“

O poznání horší náladu měl trenér lyonského regionálního soka Saint Etienne Laurent Roussey. Ten dostal od vedení klubu ultimátum: ze zápasů 11.–13. kola vytěžit minimálně šest bodů. Před nedělí mělo ASSE tři. Ale v domácí bitvě s Rennes zase propadlo.

Hned v úvodu vyrobil obří chybu Bealouane a po přihrávce Brianda se trefil Pagis. Po pauze hosté přidali dva góly v rozmezí tří minut. Nejprve po rohu dorážel ze tří metrů nepokrytý Fanni a po dalším parádním pasu od Brianda zavěsil Pagis. Zbytek utkání orámoval hromový pískot fanoušků Saint Etienne.

„Určitě budeme mít o čem diskutovat. A co se může stát? Možné je všechno,“ řekl po zápase viceprezident klubu Bernard Calazzo. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Management ASSE doplnil bývalý sportovní ředitel Tottenhamu Damien Comolli, který bude stejnou pozici zastávat i u „Zelených“. A málokdo ve Francii pochybuje o tom, že pokud to Rousseymu nepůjde, Comolli ho může bez skrupulí nahradit.

Olympique Marseille potvrdil, že má nejlepší útok v soutěži. Ve dvanácti kolech nastřílel 24 branek. A ve třináctém dějství přidal tři zásahy v Grenoblu, odkud si odvezl vítězství v poměru 3:0. Provensálskému celku narostla křídla, dokumentoval to hlavně záložník Hatem Ben Arfa.

Když se ho novináři ptali, zda právě Marseille bude hlavním konkurentem Lyonu v boji o titul, prohlásil: „Proč by měl být Lyon automaticky hlavní favorit? Může klidně skončit i druhý nebo třetí. Nezapomínejte na Bordeaux. A my taky nehrajeme na maximum svých schopností. Ještě se můžeme zlepšit,“ věří Ben Arfa.

Bordeaux chybí brankářská jednička Ulrich Ramé. A když se ve 43. minutě duelu s Auxerre zranil i jeho náhradník Mathieu Valverde, do brány musel dvacetiletý mladíček Kévin Olimpa.Byl to pro něj první ligový start v kariéře. Gól nedostal a Bordeaux vyhrálo 2:0.

„Mezi námi a soupeřem byl velký rozdíl,“ kabonil se lodivod poražených Jean Fernandez. „Bordeaux má hodně hráčů, kteří jsou individuálně na výši. Navíc hrají kolektivně. Sedmdesát minut jsme se drželi, ale pak nás pohřbily dva góly za sebou. Moc jsme toho ale neukázali, kazili jsme přihrávky a ztráceli míče ve středu hřiště. Nečekal jsem, že tady bez problémů vyhrajeme, ale měli jsme předvést lepší výkon.“

[ 10.11.2008 - Petr Skácel | Foto: efotbal.cz ]