Jablonec doma skolil remízového krále Dynamo

Hráči Jablonce potvrdili dnešním vítězství 2:0 nad Českými Budějovicemi svoji jarní formu. Severočeši vyhráli pět z šesti jarních duelů a minimálně na několik hodin poskočili už na třetí místo v tabulce. Domácí poslal v duelu 22. ligového kola do vedení Petr Pavlík, v závěru pak zvyšoval premiérovou brankou v nejvyšší soutěži Pavel Černý. Dynamo utrpělo první porážku v letošním roce.

Českobudějovický kouč Tobiáš znovu zamíchal se sestavou. Místo distancovaného Hílka nastoupil ve středu zálohy Riegel a na jeho postu na pravém kraji obrany operoval osmnáctiletý benjamínek Nitrianský, pro kterého to byla premiéra v nejvyšší soutěži.

Po oboustranně svižném úvodu získali Jablonečtí brzy převahu. V osmé minutě si na Hlouškův rohový kop naskočil Štěpán Kučera, hrající 50. ligový zápas, a jeho jmenovec Pavel v hostující brance musel vytáhnout výborný reflexivní zákrok, aby nebezpečnou hlavičku vytáhl nad branku.

Domácí i nadále hrozili především ostrými centry ze strany nebo z rohových kopů. Po dvaceti minutách hledal Valenta Lafatu, ale českobudějovický stoper Žižka stačil odvrátit do zámezí. V 27. minutě však už Severočeši slavili vedoucí gól: Hlouškův trestný kop ze strany prošel celým pokutovým území a odrazil se od zadní tyče přímo před Pavlíka, jenž ze tří kroků uklidil míč do prázdné branky.

Ve 33. minutě se domácí střelec osvědčil i na opačné straně, když na poslední chvíli obětavě padnul do Stráského střely zhruba z deseti metrů, která by zřejmě Zichovi nadělala hodně problémů. Dynamo po inkasovaném gólu zvýšilo aktivitu, ale větší šanci si vytvořilo až v samém závěru úvodního dějství. Už v nastavení dolétl Šímův přímý kop až k nekrytému Horejšovi, jenž trefil hlavou z dobré pozice jen střed branky.

Jablonečtí se po změně stran vrátili k aktivní hře z větší části prvního poločasu a drželi hosty daleko od své šestnáctky. Centrovanými balony opět hrozil především agilní Hloušek, který se v 52. minutě zbavil obránce, ale Lafata na jeho pas nedosáhl.

Dynamo se probudilo až po hodině hry. Narůstající nápor hostů naznačil Šímův přímý kop a následný závar v domácím vápně, kde se postupně neprosadili hlavičkující Riegel ani dorážející Sedláček. Ještě blíže k vyrovnání byli hosté v 66. minutě, kdy napřáhl z dobrých dvaceti metrů Benát a křížnou přízemní střelu zastavila až Zichova tyč. Na opačné polovině se po rychlém brejku a Lafatově vysunutí snažil zakončit Valenta, ale jihočeští stopeři si s jeho únikem poradili.

Jablonečtí se díky značným nepřesnostem v hostující kombinaci brzy vymanili z náporu a ve zbytku duelu s přehledem hlídali tři body. Nakonec se jim podařilo pátý jarní triumf i pojistit, když v 82. minutě poslal sražený balon nekompromisně za Kučerova záda Černý a připsal si první ligový gól v kariéře. Remízový král z Budějovic už na odpověď neměl a pod koučem Tobiášem si připsal teprve druhou porážku.

22. kolo první ligy:

FK Baumit Jablonec - Dynamo České Budějovice 2:0 (1:0)
Branky: 27. Pavlík, 82. Černý. Rozhodčí: Drábek - Mencl, Lhoták. ŽK: Sedláček (ČB). Diváci: 3385.

Jablonec: Zich - Krejčí, Pavlík, Š. Kučera, Hamouz - Haurdič (81. Michálek), Valenta (71. Černý), Loučka, Hloušek - Klapka - Lafata. Trenér: Komňacký.

Č. Budějovice: P. Kučera - Nitrianský, Horejš, Žižka, Leština (81. Mezlík) - Benát, Riegel, Homoláč (75. Hudson), Šíma - Sedláček, Stráský (46. Svátek). Trenér: Tobiáš.

[ 5. 4. 2009 - ČTK | Foto: ČTK ]