Slavii uklidnila až vstřelená branka

Pražská Slavia postupupuje do hlavní soutěže Evropské ligy. Ve čtvrtečním odvetném zápase 4. předkola sice její hráči podehli v Srbsku týmu Crvena zvezda Bělehrad 1:2, ale vzhledem k vítězství 3:0 na domácí půdě měli psychickou převahu a postup pod kontrolou.

Tým Slavie odcházel po prvním poločase do kabin v šoku. Byl herně lepší, měl situaci dost pod kontrolou, nepustil domácí do velké šance, naopak měl sám tři solidní možnosti, které neproměnili Hloušek a Černý. Ale zkušený brankář Vaniak, jemuž dal trenér Karel Jarolím nečekaně šanci, i když od začátku sezony upřednostňoval mnohem mladšího Hanuše, inkasoval dva góly. Oba neobvyklé. Ve 22. minutě nařídil německý rozhodčí Kinhöfer proti Slavii penaltu za ruku Jandy. Vaniak střelu Blažiče zneškodnil, ale sudí ji nechal opakovat, protože domácí hráči vběhli do pokutového území předčasně. Podruhé Blažič gólmana Slavie překonal, i když Vaniak vystihl směr střely a po míči šel.

Druhou branku Slavia inkasovala ve 45. minutě po rozehrání nepřímého volného kopu ve velkém čtverci, protože Kinhöfer usoudil, že Vaniak zdržuje s rozehrávkou. Patrně nesignalizoval, že se bude rozehrávat na jeho pokyn a Srbové standardní situaci rozehráli tak rychle, že míč byl po střele Peroviče okamžitě v prázdné bráně. Z klidu, který dával náskok 3:0 z prvního zápasu, byl najednou pro druhý poločas napsán scénář hororu.

Domácí zahájili druhý poločas náporem, který v 61. minutě vyvrcholil obrovskou šancí Blažiče. Zmocnil se centru do malého čtverce, ale Vaniak se předvedl úžasným zákrokem, jímž střelu zblízka k tyči vyrazil. Poté drama ukončil Stanislav Vlček, který byl na hřišti šest minut poté, co v 57. minutě nahradil Šenkeříka. Naběhl si na centr Hlouška a hlavou snížil na 2:1. V tuto chvíli by musela Crvena zvezda dát tři góly, aby postoupila. Na to hráči srbského týmu neměli proti Slavii ani výkonnost, ani psychiku.

Vlčkův gól v 63. minutě znamenal konec boje o postup. Slavia dostala zápas pod kontrolu, domácí se smířili s vyřazením a zápas se dohrával z povinnosti. Srbové nebyli schopni dovést žádnou akci k zakončení, Slavia měla naopak dvě další příležitosti. Jednu neproměnil Vlček, při druhé střela Trappa minula cíl.

FK Crvena zvezda Bělehrad - SK Slavia Praha 2:1 (2:0)

Branky: 22. Blažič z penalty, 45. Perovič - 63. Vlček. Rozhodčí: Kinhöfer - Scheppe, Schalk (všichni Německo). ŽK: Lekič, Savič, Mendes Kadu - Hubáček, Trapp. Diváci: 35 000

První zápas 0:3, postupuje Slavia.

FK Crvena zvezda Bělehrad: Stamenkovič - Ignjatijevič (38. Mendes Kadu), Vilotič, Ninkov, Savič (74. Savio) - Lazetič, Blažič, Isah, Bogdanovič (46. Nikolič) - Lekič, Perovič

SK Slavia Praha: Vaniak - Čelůstka, Suchý, Vomáčka, D. Hubáček - P. Janda (46. Trapp), Volešák, Belaid (86. Krajčík), Jar. Černý - Šenkeřík (57. Vlček), Hloušek