Fanoušci objevují kouzlo zahraničních klubů

Fanoušci objevují kouzlo zahraničních klubů

Naše prvoligové kluby nedávají svým fanouškům v posledních letech příliš důvodů k radosti, a možná i proto Češi začínají více nakukovat do zahraničí. Velké kluby z vyspělých zemí Evropy, a dokonce i některé celky z nižších soutěží, podporuje překvapivě mnoho českých příznivců a o dění v jednotlivých týmech informují četné webové stránky. Češi sdružení ve fanklubech si pořizují klubové suvenýry a neváhají vyrazit na zápasy svých oblíbenců na jejich domácí stadiony.

Tisíce, ale někdy jen několik desítek zájemců navštěvují podle správců pravidelně internetové stránky českých příznivců zahraničních velkoklubů. Svůj fanklub má v České republice většina z nich. Ne každý je tak oblíbený jako londýnský Arsenal, o němž informuje web Arsenalsite.cz. V den zápasu se může pochlubit až čtyřtisícovou návštěvností. Podobně je na tom i web fanoušků vítěze posledního ročníku prestižní Ligy mistrů Interu Milán Fcintermilano.com. Oficiální český fanklub celku z Apeninského poloostrova registruje 123 členů, včetně 14 Slováků a patnáctky Italů žijících dlouhodobě v ČR.

Podstatně menší podporu než anglický a italský fotbal mají francouzské celky. To je třeba případ webu Paris-sg.wgz.cz zaměřeného na dění klubu Paris Saint-Germain (PSG), kam v průměru denně zavítá kolem dvaceti návštěvníků.

Na druhou stranu nejen nejlepší evropské kluby mají českou fanouškovskou základnu. Slavnému anglickému týmu Nottingham Forest FC, jenž v současnosti bojuje ve druhé anglické lize, se věnuje stránka Forest.webz.cz. Denně si ji prohlédne 30 až 40 uživatelů internetu.

Sledování české Gambrinus ligy zřejmě mnoho tuzemských fanoušků zahraničních klubů neláká. "Anglická první liga mně učarovala natolik, že nemám chuť sledovat českou ligu," přiznal šéfredaktor webu Arsenalsite.cz Radek Šamša.

Ani pro příznivce italského mistra není český fotbal prioritou. "Mnoho členů fanklubu česká liga vůbec nezajímá," soudí viceprezident fanklubu Interu Lukáš Pekárek.

Zápasy svých oblíbenců nesledují tuzemští fanoušci jen v televizi nebo na internetu, ale snaží se je vidět "na živo" na jejich domácích stadionech. "Do Milána jezdíme poměrně často - minimálně dvakrát do roka," uvedl Pekárek. Na proslulé milánské derby s konkurenčním AC Milán čeští příznivci pravidelně zaplní celý autobus. "Při posledním lednovém derby jsme si opravdu užívali atmosféru na stadiónu. Spolu s Italy jsme skandovali různé slogany a zpívali tradiční chorály," vzpomíná. Čeští fanoušci v řadách italských kolegů ale stále vzbuzují velkou pozornost. "Diví se, že Češi mohou fandit Interu a mají dokonce vlastní fanklub," poznamenal Pekárek.

Na zápasy milovaného klubu Nottingham Forest FC se už téměř deset let jezdí do Anglie alespoň dvakrát ročně podívat Viktor Steinbach, zakladatel webu Forest.webz.cz. Kromě nákladů na pobyt a letenku neváhá zaplatit za lístek na druholigový tým více než 30 liber (asi 870 korun). "Ročně vidím přibližně čtyři zápasy, na které s sebou beru i manželku," uvedl příznivec druholigového anglického celku, jemuž fandí už 32 let.

Pro vyznavače červenobílých barev Arsenalu Šamšu je návštěva londýnského sídla klubu na Emirates Stadium zatím jen snem. "Na živo jsem je hrát ještě neviděl, ale toužím po tom," přiznal. Šanci vidět slavné hráče tohoto celku ale českým fanouškům dává letní soustředění Arsenalu v Rakousku, čehož prý houfně využívají.

Detailní a často velmi zasvěcené informace o klubu, které se na fanouškovských stránkách objevují, získávají jejich autoři z mnoha zdrojů - především z oficiálních klubových webů a stránek zahraničních příznivců týmu. Někdy se jim dokonce daří získávat je přímo od fotbalistů. "Máme spojení na polského hráče Nottinghamu Radoslawa Majewského, s nímž jsme udělali již dva rozhovory," pochlubil se Steinbach.

Nově zrozená klubová příslušnost postupně proniká i do běžného života českých fanoušků. Již samozřejmostí jsou nákupy originálních dresů, dalšího sportovního oblečení nebo upomínkových předmětů. "Kvůli Paris Saint-Germain jsem se dokonce přihlásil do kursů francouzštiny," svěřil se slovenský zakladatel informačního webu o tomto pařížském celku Dinci Takács. Ve sbírce má devět dresů PSG, různé šály, bulletiny k zápasům, vstupenky na zápasy a také karty hráčů.

Čeští příznivci zahraničních celků přebírají od tamních fanoušků i některé jejich zvyky - především tradiční věrnost klubu. "Od anglických fanoušků jsem převzal jednu věc: že člověk musí být věrný jednomu klubu po celý život," vysvětlil stoupenec Nottinghamu Forest Steinbach. Tuto zásadu prý dobře vystihuje i životní krédo tamních "fans": "Můžeš změnit manželku, můžeš změnit náboženství, ale nikdy ne klub".