Teplice trestuhodně promarnily dvougólový náskok

Nejrychlejší branku letošního ročníku Gambrinus ligy vstřelil teplický Filip Dort už v 25. vteřině pondělního utkání 5. kola mezi Teplicemi a Mostem. Dvě rychlé branky z úvodu obou poločasů ovšem herně lepším domácím nestačily. Most stihl v závěru dvěma góly vyrovnat.

Mostecký kouč Zdeněk Ščasný dostál svým předzápasovým slibům a sáhl k radikálním změnám v sestavě poté, co jeho tým v dosavadních čtyřech zápasech uhrál jen dva body. Ščasný v základní jedenáctce vynechal ostřílené matadory Siegla, Novotného a Pilaře, šanci v brance naopak dostal navrátilec z Panionisu Atény Martin Vaniak.

Diváci na Stínadlech se dočkali úvodu snů. Už v první minutě prošel do šestnáctky Sabou a podél padajícího gólmana chytře přihrál Filipu Dortovi. Ten neměl problém skórovat z pěti metrů do prázdné brány - 1:0. Teplické rychlý gól povzbudil a jsou výrazně aktivnější - Most se jen brání. V úvodu se mohl prosadit ještě Džeko, jenž ovšem po přihrávce Stožického z otočky těsně přestřelil.

Přesto měli hosté záhy velkou šanci na vyrovnání. Po závaru před gólmanem Teplic se dostal dvanáct metrů před bránou k odraženému míči nehlídaný Pešír a nastřelil Kolářovy nohy. Po čtvrthodině hry předvedl parádu autor první branky Dort, který vybojoval míč, okamžitě se s ním otočil a vypálil z dvaceti metrů. Vaniak se za míčem, který orazítkoval břevno, jen ohlédl.

V 23. minutě se pokusil o ránu z pětadvaceti metrů Klein, jenže mířil na tribuny. Šikovnému Dortovi - posile z mistrovského Liberce - se daří. O chvíli později se prokličkoval obranou hostí, předložil míč Stožickému, ten vrací před bránu, kde do rány Benáta zblízka včas padl Vaniak. Vzápětí letěl centr na Stožického, ale těsně před Vaniakem mu ukopl míč Jendruščák. Hosté jsou pod stálým tlakem, většinou jen odkopávají míče. Domácí, kteří v ročníku dvakrát prohráli a vybojovali dosud jedinou výhru, jsou naopak při chuti.

V závěru poločasu se už Severočeši do gólových šancí nedostávají. Výjimkou byla pět minut před koncem poločasu rána Verbíře ze třinácti metrů po chytré přihrávce Benáta. Vaniak ovšem bravurně zasáhl a míč vyrazil těsně nad břevno. Na druhé straně mohl z náhodného protiútoku skórovat po přihrávce zřejmě nejlepšího hráče Mostu Gašparíka Pešír, ale Kolář mu včas padl pod nohy a šanci zmařil.

Tepličtí přidali další rychlý gól, ale závěr si zkomplikovali

Teplicím vyšel skvěle i vstup do druhé půle a přidaly další rychlý gól. Ve 48. minutě se prosadil nadvakrát Stožický. Jeho první pokus ještě Vaniak zlikvidoval, ale na druhou ránu do levého horního rohu po přiťuknutí Benáta byl krátký.

V dalších minutách tempo hry opadlo. Druhý gól jako by hosty definitivně zlomil, ani domácí už nikam nespěchají. Před Kolářem bylo horko jen po dalekonosném pokusu Procházky z 57. minuty a následně po závaru střílel nebezpečně Škoda. Na trávníku také výrazně přibylo nepřesností.

Bleskem z čisté oblohy byla šance Gašparíka po nenápadné akci Pešíra, který zpoza šestnáctky vypálil a míč, za nímž se Kolář jen otočil, skončil pouze několik decimetrů vedle pravé tyče. Tepličtí si závěr zkomplikovali sami - v 68. minutě se po rohu hlavou prosadil trestuhodně nepokrytý Procházka. Po snížení se Teplice znovu probudily, snaží se především agilní Dort, jenže jeho dvě šance hosté zmařili - podruhé s náznakem faulu v šestnáctce Hainault. Píšťalka sudího Matějka ovšem zůstala němá.

Po většinu zápasu jasně lepší domácí ovšem zažili šok. Střídající Horst Siegl nebyl na hřišti ani tři minuty a po dlouhém pasu Procházky z hloubi pole hlavou v pádu vyrovnal. Byl to jeho první kontakt s míčem. Zaskočení domácí už se na odpověď nezmohli a po remíze 2:2 zůstali jedenáctí. Ani Mostu se nepodařilo odlepit se ode dna tabulky.

Výsledek:

FK Teplice - FK SIAD Most 2:2 (1:0)
Branky: 1. Dort, 48. Stožický - 69. Procházka, 83. Siegl. Rozhodčí: Matějek - Filgas, Goňa. ŽK: Hunal, Benát - Pešír, Procházka, Zbončák. Diváci: 3920.

Teplice: Kolář - Doležal, Klein, Hunal, Krmaš - Verbíř (90. Rilke), Sabou, Benát (80. Valenta), Stožický - Džeko (82. Fenin), Dort. Trenér: Mareček.
Most: Vaniak - Procházka, Hainault, Pikl, Zbončák - Macek (23. Jendruščák), Prášil (64. Da Silva), Škoda, Gašparík (80. Siegl) - Pešír, Brzezina. Trenér: Ščasný.