Kweuke dal pátý gól ve třetím duelu a Sparta neměla problém

Hráči Sparty Praha vyhráli ve čtvrteční odvetě 3. předkola Evropské ligy na hřišti týmu FK Sarajevo v Bosně a Hercegovině 2:0 a bezpečně si pohlídali postup do 4. kola, které se losuje v pátek v Nyonu. Branky dali ve 20. minutě Kweuke lobem a ve 36. minutě Matějovský ranou ze 17 metrů.

Sparta, která nastoupila s pětigólovým náskokem, nepřipustila v odvetě žádné komplikace a po prvním poločase šla do kabin se zaslouženým s dvoubrankovým vedením. Zápas nebyl vyprodaný, jak avizovali pořadatelé, ale domácí tým byl vytrvale povzbuzovaný i za nepříznivého stavu a český kouč Jiří Plíšek neustále tým Sarajeva burcoval, aby aspoň nevypadl s nulou.

Domácí měli do přestávky dvě šance. O první se postaral ve 14. minutě tvrdou ranou z 20 metrů Beloševič, ale Blažek jeho bombu vytlačil nad břevno. O druhou se ve 22. minutě přičinil Řepka malou domů, při níž přehlédl Suljiče. Ten však svou příležitost z ostrého úhlu nedokázal zakončit.

Sparta měla hru pod kontrolou, už v 7. minutě mohl skórovat Vacek. Z osmi metrů však netrefil branku. Ve 20. minutě zaúřadoval Leonard Kweuke, autor pražského hattricku, jemuž se podařilo rozvlnit síť i před pár dny v Českých Budějovicích. Zmocnil se nepovedeného odkopu brankáře Hamziče, jenž zůstal stát daleko před brankou, a přehodil ho obloučkem. Jednu příležitost potom zahodil a ve 36. minutě pojistil vedení Marek Matějovský. Kweuke posunul Vidličkův aut kapitánovi na nohu, a ten se přesně trefil ze 17 metrů k tyči. Řadě pěkných dalších akcí Sparty chybělo jen zakončení.

První poločas skončil trochu podrážděně, protože domácí dost přitvrdili, na což v 52. minutě doplatil Beloševič. Už měl žlutou kartu, za faul viděl druhou a musel do šatny. Sparta hrála 38 minut přesilovku, nikam se nehnala, držela dlouhé minuty míč na půlce domácích a prakticky nic jim nedovolila. Sarajevo se na nic nezmohlo s výjimkou jednoho stříleného centru, na který Obuča nedosáhl, ostatní akce sparťané zastavili. V nadějných únicích byli Juhar a Kerič, ale skóre už se nezměnilo. Sparta postoupila do 4. předkola Evropské ligy se skóre 7:0.

UEFA Evropská liga - odveta 3. předkola:

FK Sarajevo - AC Sparta Praha 0:2 (0:2)
Branky: 20. Kweuke, 36. Matějovský. Rozhodčí: Lajuškin - Averijanov, Drozdov (všichni Rusko). ŽK: K. Handžič, Beloševič, Haskič - Matějovský, Vidlička, Abena. ČK: 52. Beloševič. Diváci: 5000.
První zápas 0:5. Sparta postoupila do 4. kola

FK Sarajevo: D. Hamzič - Dupovac, Torlak, Čomor, Beloševič - Kojaševič (70. H. Handžič), Ščepanovič (79. Maksumič), K. Handžič, Obuča - Haskič, Suljič (58. Trebinjac). Trenér: Jiří Plíšek.

AC Sparta Praha: Jar. Blažek - Vidlička, Brabec, Řepka, Pamič - Hušek - V. Kadlec (57. Jakub Mareš), Vacek, Matějovský (84. Abena), Juhar - Kweuke (64. Kerič). Trenér: Jozef Chovanec.