Pracují na Strahově gumáci? Vložil se do sporu Berbr vers. Jarolím Pelta? A míní zase kandidovat?!

ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Přiznám se, že jsem o ligovém zápase Sparta – Plzeň (0:1) a o sporných verdiktech v něm už psát nechtěl. Bouřlivá diskuze pod mou pravidelnou ligovou Procházkou a hlavně „gumové“ komentáře místopředsedy komise rozhodčích FAČR a delegáta zmíněného šlágru Petra Mlsny mě donutily změnit názor. Ovšem, co je to proti divokým změnám názorů na Strahově? 

Pracují na Strahově gumáci? Vložil se do sporu Berbr vers. Jarolím Pelta? A míní zase kandidovat?!

Ještě před pár dny byl trenér Karel Jarolím podle asociačního místopředsedy Romana Berbra zralý na vyhazov a najednou má vést reprezentaci až do konce roku 2020! Co se tak závratného stalo? Že by se do věci vložil expředseda FAČR Miroslav Pelta? V zákulisí se dokonce říká, že když bude po parlamentních volbách v dotační kauze očištěn, mohl by 12. prosince na mimořádné valné hromadě znovu kandidovat na předsedu asociace. Je to vůbec možné? Český fotbal se stává velmi uzavřenou sektou lidí, kterým nejspíš vůbec nezáleží na tom, co se děje pod strahovským kopcem.

Nejprve ke komentáři komise rozhodčích. Navzdory stížnostem italského trenéra Sparty Andrey Stramaccioniho, který viděl dvě penalty proti Plzni a hrubé zákroky na Tomáše Rosického, podle mínění komise rozhodoval hlavní arbitr Radek Příhoda duel mezi Spartou a Plzní bez zásadní chyby.

„Z mého pohledu tam byla řada kritických situací ve větší míře, než je obvyklé. A Příhoda je vyhodnotil správně,“ tvrdí Petr Mlsna.

Pět „P“ Petra Mlsny: „Všechno v naprostém pořádku“

Vezměme to postupně.

  1. minuta:Zahustelův ostrý souboj s Havlem v pokutovém území Sparty, hostující hráč musel být ošetřován s krvácením z nosu.

Petr Mlsna: „Domácí obránce byl u míče i ve vzdušném souboji dřív, hostující hráč mu při výskoku narazil do ruky. Byl to nezaviněný souboj. Sice si Havel způsobil zranění, ale nešlo o faul.“.

  1. minuta:Po Zahustelověcentru hrál plzeňský Kopic ve vápně rukou.

Petr Mlsna: „Ukázková situace ze všech podkladových materiálů pro výuku rozhodčích. Hostující hráč byl otočený zády k míči, ruku měl v přirozené poloze, nezahrál úmyslně. Ne, penalta to nebyla.“

  1. minuta, Zahustel padá v pokutovém území po souboji s Krmenčíkem.

Petr Mlsna: „Nedošlo tam k držení. Z opakovaných záběrů je vidět, že Krmenčík maximálně položil protihráči ruku na záda, na ramena. Nešlo o faul.“

  1. minuta: Neuznaný Ben Chaimůvgól kvůli velmi těsnému ofsajdu.

Petr Mlsna: „O ofsajd se jednalo, byť těsný. Signalizace asistenta Kříže a neuznání branky bylo v soulady s pravidly.“

  1. minuta: PlzeňskýBakoš zahrál před brankou rukou.

Petr Mlsna: „Viděl jsem to asi pětkrát. Ke kontaktu míče a Bakošovy ruky bezesporu došlo, ale není prokazatelné, jestli šlo o úmyslnou ruku. Jestli šla ruka proti míči, jestli to nebyl jen náhodný odraz, jestli Bakoš v předchozím souboji neztratil koordinaci, nic z toho nelze potvrdit. Žádná z verzí není potvrditelná ani vyvratitelná. Komise se ztotožňuje s názorem rozhodčího Příhody. Není žádný důkaz, který by prokázal opak.“

Účelové ohýbání pravidel aneb Oblíbenci vers. Nepohodlní

A je to. Co jste čekali? Všechno bylo naprosto dokonalé. Nejvýstižněji ovšem Mlsnovu analýzu zhodnotil v diskuzi na serveru idnes.cz fotbalový fanoušek jménem Michal Šrámek. Mluví mi doslova z duše, lépe bych to rozebrat nedokázal:

„Sranda je, že hned čtyři z těch pěti situaci, které jsou v článku zmíněné, by si rozhodčí obhájil i při opačném verdiktu.

Snad jen u té Kopicovy ruky bylo jasné, že nebyla úmyslná.

Horváth o přestupové politice na Letné: Stačilo přivést 2 bomba hráče. Když to přeženu, třeba Van Persieho

Mlsnova obhajoba Zahustelapři souboji s Havlem zní logicky, ale kdyby rozhodčí pískl faul, neřekne nikdo ani popel. To samé při Krmenčíkovězákroku na Zahustela. Jak by řekl Limberský, kontakt tam byl. Hráč prostě nemá co sahat na soupeře a rozhodčí by si to obhájil, i kdyby pískl penaltu. U Bakošovy ruky to samé. Ruka byla a nikdo by neřekl ani slovo, kdyby to rozhodčí pískl. A ten ofsajd byl hraniční, takže kdyby byl gól uznán, komise by to taky nepovažovala za chybu, protože v zájmu hry se mají hraniční situace pouštět.

Co tím chci říct: Je sranda, jak se dají pravidla ohýbat a když komise chce, v pohodě rozhodčího obhájí, stejně jako když chce sudího odstřelit, může mu vyčíst i na první pohled správně posouzené situace. Zrovna tady, kdyby byl rozhodčí nepohodlný, napálí mu, že neodpískal tři penalty a může se jít klouzat.“

Dokonale vyřčeno. Přesně to jsem měl při svém pondělním komentáři na mysli. V tom to celé vězí.

Co jsme si, to jsme si, Karle aneb Až do roku 2020 dobrý

Ovšem ještě více mě pobavily výsledky pondělního jednání vedení FAČR s reprezentačním trenérem Karlem Jarolímem. Tady je pro pořádek oficiální asociační resumé:

Vedení Fotbalové asociace se na základě Hodnotící zprávy z kvalifikace MS 2018 sešlo, tak jak avizovalo po VV 10 října 2017, s reprezentačním trenérem A týmu Karlem Jarolímem, a to s těmito výsledky:

Smlouva s trenérem Jarolímem bude ze strany FAČR dodržena v plném rozsahu, tzn. do konce kvalifikačního cyklu ME 2020.

Vedení FAČR přijalo ujištění Karla Jarolíma o maximální nezávislosti reprezentační nominace na vůli agentů.

Sportovní cíle trenéra Jarolíma u reprezentačního A týmu přesně stanoví až nové vedení FAČR, tj. vedení, které vzejde z mimořádné valné hromady, která se koná a 12. 12. 2017 v Nymburce. K dalšímu setkání na toto téma dojde po losování základních skupin Ligy národů (24. 1. 2018).

Obě strany se dohodly na znění tohoto prohlášení a nastavení vzájemné komunikace pro budoucí období. K zmíněným výsledkům společného jednání se už také nebudou dále mediálně vyjadřovat.“

Vyjádření II. místopředsedy FAČR Romana Berbra:

„Bylo potřeba si některé věci s trenérem Jarolímem jasně vyříkat, což se myslím povedlo. Karel pochopil, že nám jde o stejnou věc, a že sportovní cíle pro jakéhokoliv trenéra musí být jasně předem definovány. V tuto chvíli, těsně před fotbalovými volbami, je samozřejmě smysluplné, aby o přesné definici těchto cílů rozhodlo až nové vedení FAČR.“

Vyjádření reprezentačního trenéra Karla Jarolíma:

Osobní schůzka byla po událostech posledních dnů nutností a já jsem rád, že k ní došlo velmi rychle. Schůzka to byla intenzivní a je dobře, že obě strany mluvily otevřeně. Vyjasnili jsme si vzájemná stanoviska i budoucí komunikaci. Všichni chceme úspěch pro český fotbal a já věřím, že současný reprezentační tým na něj může dosáhnout.“

Za vším hledej státní peníze?

Tak určitě. Vrabci na strahovském kopci si však cvrlikají o tom, že se do věcí asi musel vložit expředseda FAČR Miroslav Pelta, který Jarolímovu lukrativní smlouvu loni v létě připravil.

Vždyť ještě týdnem Roman Berbrříkal, co všechno kouč zkazil a tvrdil, že by byl rád, kdyby Jarolím sám funkci složil. A když ne, tak musí za rok vyhrát Ligu národů, jinak poletí atd.

A teď najednou nádherná idylka. Roman a Karel uzavřeli přátelství větší než na Facebooku. Téměř registrované partnerství.

Jak řekl nejmenovaný znalec strahovských poměrů: „Za vším hledej státní peníze.“ Ty se mají prý zase po volbách uvolnit v požadované míře a proč by si všichni nezobli, že? Jako v Limonádovém Joeovi: „Padouch, nebo hrdina – všichni jedna rodina.“

A něčí myšlenka, že by se očištěný Pelta mohl případně vrátit do čela fotbalu, je pro sektu lidi ve FAČR, kteří mezi sebe nikoho nepustí, také pro toto prostředí typická.

Teď ještě v sobotu Peltův Jablonec hostí Křetínského Spartu -  tyhle duely v poslední době vždy zahalovalo jakési tajemno. Mimochodem Pelta s manželkou a se sparťanským i asociačním místopředsedou, šéfem Ligové fotbalové asociace (LFA) a členem představenstva STES Dušanem Svobodou vlastní firmu Vulkán Hrádek nad Nisou, která byla před nedávnem známým výrobcem kondomů a dnes se zabývá výrobou zdravotnického materiálu.

Po těchto zápasech napadali v minulosti fanoušci autobus hráčů, odvolávali se trenéři (Hřebík), docházelo k nečekaným výsledkům, rozhodovalo se v nich o titulu.

A tím se kruhem vracíme na začátek. O čem se bude diskutovat po tomhle utkání? Bude někdo omlouvat trenéra Stramaccioniho z televizního studia s tím, že by už v době pořadu nemusel být trenérem Sparty? Nebo spíš naopak, dojde konečně i k bodovému vzepětí Letenských?

V gumovém prostředí českého fotbalu je možné vše.

Stramaccioni pláče, ale má pravdu, že tu chybí respekt. A vítězí provinciální křupanství