Syn kouče Šilhavého se ujal týmu z ČFL: I já si budu zakládat na pokoře, respektu a charakteru

Syn kouče Šilhavého se ujal týmu z ČFL: I já si budu zakládat na pokoře, respektu a charakteru
ROZHOVOR

S odchodem dlouholetého exligového záložníka Jiřího Saboua, který přijal nabídku Hradce Králové na pozici výkonného ředitele, museli v Králově Dvoře vyřešit, kdo povede třetiligový celek v jarní části ČFL. Vedení dlouho nespekulovalo a novým trenérem jmenovalo dosavadního asistenta a dlouholetou oporu cábelíků Tomáše Šilhavého, syna exslávistického kouče Jaroslava Šilhavého. „Je to výjimečný člověk, obdivuji ho, ale jeho myšlenky aplikovat nebudu,“ říká v rozhovoru pro eFotbal.cz odchovanec pražské Slavie, za kterou odehrál devět ligových zápasů.

Jak dlouho vám trvalo, než jste vstřebal, že jste byl po odchodu Jiřího Saboua zvolen hlavním trenérem právě vy?

Vstřebal je asi silné slovo. Musím se přiznat, že to zase nějak extra neprožívám. Určitě si nemyslím, že se ze mě stal trenér přes noc. Na jednu stranu je mi líto, že se s Jirkou rozdělujeme, protože kromě fotbalu jsme spolu byli také v práci, ale Jirka dostal zajímavou nabídku, kterou přijal. Přeji mu a hlavně věřím, že bude v nové pozici úspěšný.

Budete souhlasit s tím, že je to svým způsobem i velký závazek? Narážím hlavně na vydařené výsledky cábelíků v posledních sezonách...

Samozřejmě mi záleží na tom, abychom byli úspěšní, ale opět bych se vyhýbal nějakým velkým slovům jako závazek apod. Člověk má v životě několik dalších a hlavně důležitějších závazků. Společně se budeme snažit dělat v Králově Dvoře fotbal tak, aby nám to dávalo smysl. V opačném případě by to nemělo cenu.

Kdo vybojuje druhou ligu? Trojice největších adeptů na postup z ČFL

Za Králův Dvůr jste dlouhá léta hrál. Myslíte si, že fakt, že hodně hráčů dobře znáte ze hřište, vám může pomoct i při koučování?

Znalost prostředí je určitě strašně důležitá a je to na začátku naše hlavní výhoda. Na druhou stranu si uvědomuji, že když se z kamarádů stanou trenéři, může být určité riziko. Ale věřím, že pokud si udržíme vzájemný respekt ve vztahu hráči - trenéři i trenéři - hráči, můžeme dobře fungovat. Naší nezkušenost musíme nahradit zdravým a férovým prostředím a s tím souvisejícím výběrem správných hráčů.

Vaším asistentem se stal Jaromír Šilhan. Proč padla volba právě na něj a co si od spolupráce s ním slibujete?

Míro od samého začátku měl velkou chuť s námi fotbal dělat. Navzájem se známe, Míra v Králováku působil a lidsky jsme si všichni blízcí. Jsem rád, že je tu.

Kolik jste stačil od Jiřího Saboua načerpat zkušeností a v čem vám společná spolupráce nejvíc pomohla?

Jirka začal s trénováním před rokem a půl, tedy ve stejný moment, jako já mu začal dělat asistenta. To znamená, že i pro něj se jednalo o novou zkušenost. Na fotbal máme podobný pohled a navíc jsme velcí kamarádi. Ta spolupráce byla spíš o té lidské stránce než o spolupráci se zkušeným trenérem. To nejsme ani jeden.

Vy ale máte z trenérského hlediska po ruce ještě daleko zkušenějšího mentora - svého otce Jaroslava. Plánujete, že se s ním budete o některých věcech radit?

S tátou mluvíme o fotbale málo, určitě tady nechci aplikovat jeho myšlenky nebo tréninky. Ale tím, že je to člověk, který mě vychoval, logicky se některé podobnosti mohou najít. Určitě i já si budu zakládat na věcech jako je respekt, pokora, fair play, charakter apod. Byť ten fotbalový svět, ve kterém se pohybuje on, je dost vzdálený od toho našeho v Králováku.

Předpokládám, že pro vás byl otec vzorem už v době, kdy jste ještě hrál. Dá se říct, že je pro vás nyní vzorem trenérským?

Je to výjimečný, férový člověk, který bohužel pracuje v prostředí, které je takové jaké je. Nicméně i přesto dokáže být úspěšný. Vážím si ho a obdivuji.

Nejzvučnější jména v ČFL: Posila Sparty za 25 milionů i talent, co hrál Ligu mistrů

Otcův konec po podzimní části sezony ve Slavii se v médiích dost probíral a řešil. Jak odchod z Edenu nesl?

Nějak extra jsme se o tom nebavili. Ale on se na takové věci vždy dokázal povznést a určitě Slavii upřímně přeje, aby byla úspěšná. Na rozdíl ode mě. Já to beru určitě hůř než on. Ve Slavii to vše hodili na trenéry. Takhle se tady fotbal prostě dělá. V Jihlavě vymění sedm trenérů za tři roky, ale neměl by se někdo zamyslet, že je možná chyba na jiném postu než na tom trenérském? Kolik úspěchů má Sparta za posledních deset let? Klub, který má dlouhodobě nejlepší podmínky. I tam to vždy odnesou jenom trenéři. Tady všichni ví, jak se fotbal má dělat a ještě lépe co ten a ten dělá blbě. Snad někdy všichni ti experti, odborníci a funkcionáři ty své úžasné a moderní myšlenky zrealizují. Třeba bude Slavia od jara opravdu už jenom útočit, protože teď už přece chyby našla, odstranila a našla konečně ten správný trenérský tým.

Po podzimu patří cábelíkům v tabulce ČFL čtvrté místo. S jakým cílem a ambicemi půjdete do jarní části? Má své místo v plánech klubu pokusit se zabojovat o postup?

Žádné cíle na umístění nemáme. Daleko větší radost než dobré umístění by nám udělalo, pokud by se některý z kluků dokázal dostat do vyšší soutěže, což je ale těžké. Nebo abychom třeba pomohli v kariéře klukům, kteří sem přicházejí na hostování z ligových týmů.

Do Hradce zamířil na zkoušku Petr Eliáš, budou v kádru ještě nějaké změny? Chystáte případně přivést i nějaké posily?

Věřím a doufám, že se jednání o Elim úspěšně dotáhnou. Příbram si stáhla zpátky Karla Soldáte a hostování bylo ukončeno se Štěpánem Hlinkou. Naopak se s námi připravují Lukáš Mudra a Ruda Novák z juniorky Plzně a ještě pět dalších hráčů z nižších soutěží.

Nejlepší střelec Vltavínu: Zatím mě nikdo nekontaktoval, asi nemají moje číslo

Střelec Chrudimi Kopecký: Ve 2. lize bychom obstáli, na všech postech máme velkou kvalitu