Od rozvozu jídla k boji o místo jedničky v Liberci. Za tuhle šanci jsem vděčný, říká Nguyen

Od rozvozu jídla k boji o místo jedničky v Liberci. Za tuhle šanci jsem vděčný, říká Nguyen
ROZHOVOR

Už dříve v rozhovoru pro eFotbal.cz prozradil, že jsou to jen dva roky zpátky, co se živil rozvozem jídel do škol. Od té doby ale brankář Filip Nguyen, který prošel všemi mládežnickými týmy ve Spartě, ušel velký kus cesty. Přes ČFL se dostal do druholigové Vlašimi, kde na sebe už v minulé sezoně upozornil devíti čistými konty. Na podzim v kvalitních a vyrovnaných výkonech pokračoval a řekl si tím o zkoušku a následně i o smlouvu v Liberci. „Jsem rád, že se přestup dotáhl, dával jsem a i nadále ze sebe budu dávat jen to nejlepší,“ říká pětadvacetiletý gólman, který se Slovanu upsal do roku 2021.

Co pro vás znamená, že vám v Liberci nabídli smlouvu? Splnit jste si tím svůj sen?

Přesně tak. Myslím si, že hrát první ligu je snem každého kluka, který někdy hrál fotbal. Jsem za tuhle šanci nesmírně vděčný.

Se Slovanem jste absolvoval soustředění na Kypru. Jak jste si přípravu celkově užil a jak náročné byly brankářské tréninky pod vedením trenéra Marka Čecha?

Soustředění jsem si užil nejenom díky příznivému počasí, ale hlavně proto, že jsem měl šanci opravdu kvalitně trénovat. Mára Čech je náročný trenér, ale tréninky pod ním mě baví. Neustále vymýšlí nová a zábavná cvičení.

Sehrál právě Marek Čech nějakou roli v tom, že si vás Slovan pozval na zkoušku?

Myslím, že v této situaci sehrál tu vůbec největší roli. Znám se s ním už od Sparty, nicméně je to jen můj pocit, nevidím do toho. Nerad bych někomu křivdil.

Zkoušela ho Chelsea i Ajax, bude o něj znovu zájem? Hradecký talent se pomalu vrací na výsluní

Věřil jste po návratu z Kypru, že by vás mohl Liberec angažovat?

Měl jsem nějaké signály, tudíž jsem doufal, že po návratu se to všechno dotáhne do zdárného konce.

Liberec si vás na testy pozval poté, co do Slavie zamířila stabilní jednička Ondřej Kolář. Jak hodnotíte současnou konkurenci mezi gólmany a jak to vidíte se šancí stát se novou jedničkou?

Venca Hladký je rozhodně kvalitní a zkušený gólman. Nerad bych hodnotil své šance, nebo tvrdil, že budou jedničkou právě já. Teď jsem hlavně rád, že se přestup dotáhl, mohu říct akorát to, že jsem dával a i nadále ze sebe budu dávat jen to nejlepší. Uvidíme, na co to bude stačit.

Je nějaká porce zápasů, které byste během jarní části sezony rád odchytal, nebo takhle vůbec nepřemýšlíte?

Žádné číslo jsem si nestanovil, budu rád za každou šanci, co dostanu a za to, že posbírám nějaké další zkušenosti.

Se Slovanem pojedete hned v prvním jarním kole na Spartu, což bude pro trenéry i několik hráčů včetně vás speciální zápas. Pletu se, když řeknu, že by vás potěšilo, kdybyste dostal šanci si na Letné zachytat? Spartě byste mohl ukázat, že udělala chybu, když vám nedala víc šancí…

Nastoupit v základní sestavě by mě potěšilo i v případě, že by se hrálo proti Jihlavě. Nebral bych to tak, že bych chtěl někomu něco dokazovat. To určitě ne. Prostě bych se snažil podat co nejlepší výkon, ať už by to bylo proti jakémukoli soupeři.

Vorel: Proč někde pravidelně nechytám? Jsem hráčem Sparty a musím respektovat její rozhodnutí

Nicméně právě letenský klub má ve vaší kariéře nesmazatelné místo. Ve Spartě jste prošel všemi mládežnickými týmy a dotáhl jste to až do juniorky. Jak těžké je se ve Spartě v té obrovské konkurenci prosadit?

Prosadit se tam jako odchovanec je hodně složité. Musíte být opravdový talent a zároveň mít i trochu štěstí, abyste se protlačil až do áčka. Moc brankářům se to v posledních letech nepovedlo, Sparta je velkoklub a je jasné, že chce mít okamžitý úspěch. Proto raději většinou nakupují už hotové hráče.

Přes ČFL jste se dostal do druholigové Vlašimi, kde jste na sebe upozornil kvalitními výkony. V minulé sezoně jste vychytal devět čistých kont a i na podzim jste byl oporu týmu. Jak toto angažmá zpětně hodnotíte a v čem vám nejvíc pomohlo?

Působení ve Vlašimi mi dalo hodně. Pozici jedničky jsem si musel vybojovat sám tvrdou prací a poté jsem ji musel ještě více hájit. Odchytal jsem hodně těžkých zápasů, které mi daly spoustu cenných zkušeností. Nejdůležitější ale bylo, že jsem měl šanci pravidelně chytat.

Spousta mladých hráčů zamíří sbírat zkušenosti s dospělým fotbalem právě do druhé ligy. Jak může tato soutěž pomoct v rozvoji mladému brankáři?

Druhá liga je všeobecně pro všechny mladé hráče skvělou příležitostí. Ale je samozřejmě pořád lepší pravidelně hrát třeba ČFL, než vysedávat ve druhé lize na lavičce náhradníků.

Nekonečný příběh pokračuje ... a končí. Fenin a Varnsdorf se loučí

Loni o záchranu, letos o postup. Je to příjemná změna, říká třinecký Juřena