Z Jablonce do klubu z Premier League. Zahraje si dvoumetrový mladík s Vardym a spol.?

Z Jablonce do klubu z Premier League. Zahraje si dvoumetrový mladík s Vardym a spol.?

Má přes dva metry, na hřišti ho jen tak nepřehlédnete. Sedmnáctiletý Lukáš Hušek by rád vynikal nejen svojí postavou, ale také výkony. Ideálně v prvním týmu Leicesteru v prestižní Premier League. Není to nereálný cíl. Mladík z Jablonce v klubu, který před dvěma lety pobláznil fotbalový svět, pomalu stoupá. V letošní sezoně o sobě dává vědět v týmu do osmnácti let.

Příběh Lukáše Huška se začal psát v létě 2016, tehdy si teprve patnáctiletého nadějného obránce pozval Leicester na stáž. Mládežnické trenéry velmi rychle přesvědčil o svém nesporném potenciálu i kvalitě. Po pouhých dvou dnech přispěchali zástupci úřadujícího anglického šampiona se smlouvou na přestup. Zájem projevil i Manchester City, Hušek už ale dal své slovo „Liškám“.

„Pro mě a pro rodinu to byl velký šok a zároveň obrovský úspěch dostat se z malého klubu, jako je Jablonec, rovnou do Anglie,“ popisoval své prvotní pocity po podpisu smlouvy. „Byli jsme rádi, jen přestup se táhl dlouho, protože se muselo čekat, než mi bude 16 let. Pak se ještě čekalo skoro půl roku, než přišlo potvrzení od UEFA,“ připomněl nevlastní bratr Luboše Huška, bývalého ligového hráče Jablonce a pražské Sparty.

Zachytají si Premier League? Čtyři čeští brankáři, kteří chtějí prorazit v Anglii

Hned od prvních dnů byl mladý čahoun ze severu Čech možná jako v Jiříkově vidění. Každý den má šanci se potkat s největšími hvězdami týmu. Leicester patří mezi dva, nebo tři kluby, kde mají výběry do 23 a 18 let společné tréninkové centrum s A-týmem. Střelce Jamieho Vardyho tak potkává každý den, třeba v posilovně. „Je to super vidět ty hráče, jak trénují, pomáhají nám, je to velká škola a jsem nadmíru spokojený,“ hlásil loni při účasti na turnaji CEE Cup.

V letošní sezoně nastupuje stejně jako v té minulé za výběr Leicesteru do 18 let. Rozdíl je v tom, že v probíhajícím ročníku „osmnáctkové“ Premier League dostává na hřišti daleko víc prostoru. Naskočil už od jedenácti zápasů sledované soutěže a dvakrát se mu podařilo skórovat. Gólově se prosadil i v prestižní bitvě se stejně starým týmem londýnské Chelsea. S týmem se prozatím drží v tabulce „jih“ v lepší polovině.

Velký sen o Premier League

A jak Hušek vnímá rozdíl oproti mládežnickému fotbalu v Česku? „V Anglii je kvalita na vyšší úrovni. Něco mě i překvapilo. Na každý zápas je připravena sanitka, chodí antidopingové kontroly. Anglická liga je silovější a rychlejší. Fotbal na Ostrovech je spíš o bojovnosti, než o kvalitě. Ale třeba někteří hráči Arsenalu, Chelsea či Manchesteru City jsou na tom technicky výborně,“ nechal se slyšet český mládežnický reprezentant.

V Leicesteru si sice pozici stále teprve buduje, nicméně fakt, že v osmnáctce patří mezi hráče základní sestavy o lecčem vypovídá. A pokud byste se Huška zeptali na jeho největší sen, kam to chce dotáhnout, odpověď by vás asi příliš nepřekvapila.

„Myslím si, že hrát jednou Premier League, by byl každého sen. Obzvlášť v týmu jako Leicester, který si udělal v posledních sezonách nejen v Anglii velké jméno. Budu tomu věřit, ale měřím dva metry a dělá mi problémy koordinace. Pro to, abych se zlepšil, udělám všechno,“ říká odhodlaně.

Kteří bývalí reprezentanti mají své následovníky v mládežnických výběrech?

Kulhánek: Boj o místo v sestavě s Mavubou? Musím se toho od něj ještě spoustu naučit

Kapitán sparťanské devatenáctky: Tréninky s Rosickým? Bylo to něco neskutečného!