Střílí gól za gólem, říkají mu zázračný kluk. Kušej mezi klenoty juniorské bundesligy

Střílí gól za gólem, říkají mu zázračný kluk. Kušej mezi klenoty juniorské bundesligy

Před dvěma roky se mu ozvala se mu Sparta s 'nabídkou, která se neodmítá'. Vasil Kušej dal ovšem před vyhlášenou letenskou mládežnickou akademií přednost angažmá v Drážďanech. A byl to jednoznačně krok správným směrem. Dokazují to nejen skvělé gólové statistiky sedmnáctiletého útočníka v dresu Dynama, ale také fakt, že s ním v druholigovém německém klubu počítají.

Ve věku, ve kterém většina jeho vrstevníků prochází pubertou, musel udělat důležitý životní krok a rozhodnutí. Sparta, nebo Drážďany? Tehdy patnáctiletý Vasil si mohl vybírat, kam povedou z rodného Ústí nad Labem jeho další fotbalové kroky. Hlavní slovo měla nakonec – možná překvapivě – maminka.

„Spartu moc nemusím, myslím si, že by se tam zkazil. Navíc Dráždany ho sledovaly několik let. Manžel sice říkal, snem každého fotbalisty je být sparťanem, ale já řekla ne. Zakázala jsem to,“ zavzpomínala Šárka Kušejová pro idnes.cz. Tím, že se Vasil nakonec vydal na německou cestu, je v podstatě pořád doma. Do Telnice, kde s rodinou bydlí, je to do Drážďan autem asi 45 minut.

Ve Fiorentině je to úplně jiný svět, říká Graiciar. Před odchodem chce přidat další góly

Nadějný forvard si řekl o pozornost hned ve své první sezoně, kdy za drážďanský výběr do 17 let nastřílel v 18 zápasech hned 25 branek. O rok později to nebylo o nic horší, trefil se jednadvacetkrát ve 14 odehraných utkáních. O Kušejovi se tak začalo v Německu mluvit jako o Super-Bubim, což ve volném překladu znamená zázračný chlapec.

„První rok v Německu mi dal hlavně zkušenosti. Hrál jsem s kluky o rok staršími. Učil jsem se řeč, poznával novou mentalitu, bylo to krušné, moc se mi nedařilo a musel jsem si zvykat. Fotbal v Německu je rychlejší a tvrdší než u nás. I chování hráčů v soubojích je jiné. Řešení situací, rychlost, práce s míčem. Hraje se se tvrdě, ale ne na zlomení nohy,“ hodnotil první rok drážďanského angažmá český mládežnický reprezentant.

Už loni v zimě odcestoval s A-týmem na zimní soustředění do Španělska, i přesto, že ve svých šestnácti letech nemohl do mezinárodních zápasů nastoupit. Od letošní sezony figuruje jeho jméno nastálo i na soupisce celku hrajícího druhou bundesligu, s týmem každý den trénuje.

„Na hřišti je zdravě drzý, ale jinak je to klidný a skromný chlapec. Když je na place, vždycky chce dát gól. Je to velmi působivé,“ prohlásil na Kušejovu adresu trenér Uwe Neuhaus. „Pokud bude takhle pokračovat, zažije s ním Dynamo spoustu radosti,“ doplnil sportovní ředitel klubu Ralf Minge.

Sen o bundeslize

Na svůj první start ve druhé nejvyšší soutěži si musí ještě počkat, ovšem jestli bude pokračovat ve výkonech, kterými se v právě rozehrané sezoně prezentuje v týmu do devatenácti let, jeho šance se rapidně zvýší. V juniorské bundeslize zatím naskočil do 14 utkání, v nichž nasázel už 11 gólů a k tomu přidal i dvě asistence. Díky nim patří mezi nejlepší střelce celé soutěže. Bez Kušejových přesných zásahů by Dynamo v tabulce sledované soutěže nebylo tam, kde je, ale pohybovalo by se u dna.

Kde se Sadílek vidí v roce 2023? Chtěl bych být v PSV Eindhoven oporou A-týmu

O jeho nesporném přínosu pro tým a hlavně velkém potenciálu do budoucna ví dobře i vedení klubu. Proto s odchovancem ústeckého fotbalu, kterého loni renomovaný server Tranfermarkt zařadil mezi čtyřiadvacet nejnadanějších hráčů světa, na podzim podepsalo smlouvu až do roku 2022. „Jde o vysoce talentovaného hráče, který má všechny předpoklady k úspěšné kariéře,“ nechal se po podpisu slyšet sportovní ředitel Minge.

Plány mladého útočníka asi nikoho nepřekvapí, chce se co nejdříve nastálo usadit v drážďanském áčku a začít pomalu sbírat starty v druhé německé lize. Ta by ale neměla být pro Kušeje konečnou stanicí. Ani zdaleka. „Než jsem poznal Německo, tak jsem chtěl do české ligy, přiznávám se, že teď už mě neláká. Toužím po bundeslize v nějakém lepším klubu, jako je Wolfsburg, Bayern Mnichov. Nebo hrát ve Španělsku, či Anglii,“ mluví potichu o svých fotbalových snech velká naděje českého fotbalu.

Z Jablonce do klubu z Premier League. Zahraje si dvoumetrový mladík s Vardym a spol.?

Příběh sparťanské naděje: Čtyři roky nemohl pořádně hrát, teď bojuje o základní sestavu