Neobyčejný hattrick lipského bombarďáka. Po dlouhém půstu

BUNDESGÓLY JANA HRABÁLKA

Tak takový „hattrick“ si fanoušci Lipska nechají jistě líbit. Postarala se o něj největší současná hvězda Red Bullu Timo Werner, jehož zásluhou padl v bundeslize po třinácti kolech vedoucí a suverénní Bayern.

Jakýpak hattrick, když v Sasku skončil zápas 2:1 pro Lipsko a o tři góly se postarali tři různí střelci? Byl to neobyčejný hattrick, aspoň tak o událostech referují německá média. Werner totiž začínal zápas na lavičce náhradníků, do utkání vstoupil v desáté minutě, když ze hřiště musel pro svalové zranění Sabitzer, v 56. minutě dal Werner po brejku gól a v 83. odešel střídat. Tři záznamy v zápise o utkání, to je přece hattrick.

Werner je ve svých 21 letech největším esem lipského fotbalu. Jeho tržní hodnotu vyčísluje transfermarkt na 60 milionů euro. Werner je především střelec, ale v poslední době mu jaksi vlhly náboje. Poslední gól v bundeslize dal do sítě Freiburgu a jeho půst až do trefy do bavorské sítě činil předlouhých 543 minut. „Na každého útočníka jednou přijde taková krize, to se prostě stává. Já jsem rád, že jsem šňůru přetrhl a rád jsem o to víc, že se tak stalo do sítě Bayernu na našem stadionu a že to vedlo k vítězství,“ radoval se Werner v hloučku novinářů v Lipsku.

Jeho radost byla o to větší, že napravil své malé selhání z odvety osmifinále Evropské ligy v Petrohradu. Tam za stavu 1:1 deset minut před koncem neproměnil pokutový kop, ale na postup jeho týmu to po předchozí domácí výhře 2:1 vliv nemělo. Možná i proto začal duel s Bayernem na lavičce. „Nečekal jsem, že půjdu na plac tak brzo, ale Sabitzer nemohl pokračovat,“ vzal na vědomí zranění ofenzivního spoluhráče. A že se nedočkal ani závěrečného hvizdu? „Potřebovali jsme posílit obranu a já už měl splněno,“ říkal. Pokud se někdy stane, že hráč, který šel na hřiště i z něj během zápasu, bývá to bráno jako potupa, jako znamení, že nesplnil svoje úkoly. Ale tohle nebyl případ Tima Wernera.

Potvrdil to i trenér Ralph Hasenhüttl. „Každé zranění a nucené střídání v úvodu zápasu je zásahem do sestavy. Ale Timo se toho ujal skvěle. Jsem rád, že dal vítězný gól a přetrhl tak dobu, kdy neskóroval. I on přispěl k tomu, že jsme odehráli vynikající zápas. Jeho první půle byla nejlepší v celé letošní sezoně,“ rozplýval se Hasenhüttl.

Lipsko je zatím v tabulce šesté, což zajišťuje účast v příštím ročníku Evropské ligy. RB má ale velmi blízko k první čtyřce, odkud se jde přímo do Ligy mistrů. Výkon proti Bayernu ukázal, že „němečtí východňári“ se o tyto příčky budou se vší vážností ucházet.