Proč Chovanec létá na golf s parťákem sázkové mafie a Rogoz z Vyšehradu „zasedá“ s Berbrem na Strahově?!

KOMENTÁŘ

Deník Sport ve svém úterním vydání v článku „Sparta reaguje na Tvrdíka“ mj. napsal: „Ještě třaskavěji zapůsobil Berbrův výrok o tom, že se nyní slávistický sportovní ředitel Jan Nezmar opakovaně potkává nejen s Romanem Berbrem, ale i s kontroverzním funkcionářem Romanem Rogozem (dříve Příbram, pak České Budějovice, znovu Příbram, nyní třetiligový Vyšehrad – pozn. aut.). Ten má pověst člověka, který to umí s rozhodčími.“

Proč Chovanec létá na golf s parťákem sázkové mafie a Rogoz z Vyšehradu „zasedá“ s Berbrem na Strahově?!

Sport pak ještě cituje místopředsedu FAČR Berbra, který v nedávném interview pro Křetínského deníku mj. řekl: „Já léta kamarádím s Honzou Nezmarem, který je zase velký kamarád s Romanem Rogozem, stejně jako já, takže se občas sejdeme ve třech a meleme.“

Jenže, jak se ukázalo, Rogoz létá také na golf s předsedou komise rozhodčích FAČR, bývalým internacionálem a extrenérem pražské Sparty a českého národního týmu Jozefem Chovancem a, což je velmi pikantní, s usvědčeným spolupracovníkem sázkařské fotbalové mafie, bývalým ligovým fotbalistou a expředsedou strakonického klubu Michalem Káníkem.

Muž na fajnovou práci aneb Není Roman jako Roman

Shodou okolností o Rogozovi ve vztahu s Berbrem psal v pátek 8. března 2019 na serveru tyden.cz v článku s názvem „Roman Rogoz: muž na fajnovou práci“ kolega Stanislav Hrabě. Ten ve svém pátečním komentáři tvrdí:

„Český fotbal ovládá jediný muž - místopředseda za Čechy Roman Berbr. Hrdě o sobě prohlašuje, že ‚umí‘ valné hromady a nechá si zvolit do nejvyšších křesel, koho potřebuje, ovládá rozhodčí, odstraňuje nepohodlné. Na fajnovou práci, tedy osobně jednat s lidmi, jeho lidské, společenské, intelektuální či odborné schopnosti ovšem nestačí. Na to má člověka - Romana Rogoze. Probíhá setkání na nejvyšší úrovni dvou dosud znesvářených stran. Na jedné představitelé Slavie Praha reprezentované šéfem Jaroslavem Tvrdíkem a sportovním ředitelem Janem Nezmarem, na druhé je všemocný muž českého fotbalu Roman Berbr. Jednat s ním je ovšem choulostivé nejen z morálního pohledu, ale i k jeho poměrně nízké inteligenční vyspělosti a společenskému rozhledu. Proto je přizván Roman Rogoz.“

Těžko soudit, ale jak píše Hrabě, setkání s rozhodčími jsou podle znalců asociačního zákulisí pravidelná. Dokládá to i přiložená fotografie pořízená přímo v sídle FAČR v Praze na Strahově. U stolu sedí ligový sudí Miroslav Zelinka -  zda-li přišel na neformální debatu, nebo na „kobereček,“ o tom lze jen spekulovat. Vedle něj „zasedají“ předseda komise rozhodčích FAČR Jozef Chovanec a místopředseda Roman Berbr. „Hlavní slovo ovšem drží ten, kdo umí formulovat myšlenky a předávat smysluplné požadavky - Roman Rogoz,“ napsal k tomuto snímku Hrabě.

Přitom Rogoz žádnou oficiální funkci ve vedení FAČR nemá. „Pan Roman Rogoz je představitel FC Slavoj Vyšehrad,“ vysvětlil Stanislavu Hraběti Rogozovu odbornou pozici tiskový mluvčí asociace Michal Jurman.

Jak Rogoz oslovil Berbova soka Vízka

„Rogozův záběr však vysoko přesahuje pražský klub,“ píše dál Stanislav Hrabě. A přidává historku internacionála Ladislav Vízka (toho Roman Berbr za jeho mediální výroky mj. také žaluje) z letu do Dubaje, kam jej pozval jeho kamarád, dnes trenér, expředseda FAČR Ivan Hašek. „Na letišti v Ruzyni jsem potkal Pepu Chovance, letěl s někým na golf do Turecka. Přisedl jsem si k němu a dozvěděl se, že jedním z jeho společníků je Roman Rogoz a druhým Michal Káník, další známý šíbr,“ popsal olympijský vítěz z Moskvy 1980 pro tyden.cz situaci.

Rogoz ho prý svým projevem zaujal. „Byl veselý, žoviální, přátelský, měl velký přehled,“ řekl Vízek. „Věděl, že mě Berbr žaluje pro urážku na cti, a hned mi také sdělil, že on by to neudělal, že je nad věcí a že umí jednat s lidmi i bez soudů. Že tohle Taťka, jak Berbrovi jeho nohsledi říkají, dělat nemusel a že on to vyřeší,“ dodal Ladislav Vízek.

„I když z morálního hlediska je Rogoz na stejné nízké úrovni jako Berbr, neboť se aktivně podílí na nepravostech, které se v českém fotbale dějí, po společenské, intelektuální i odborné stránce ho jasně převyšuje. Navíc vystupuje kultivovaně. Proto je účastníkem složitějších – ‚fajnovějších‘ jednání. Berbr by byl bez něj pro smích,“ zakončil svůj páteční komentář na serveru tyden.cz Stanislav Hrabě.

Foto: zdroj z FAČR

Šéf komise rozhodčích létá za golfem se spojkou sázkové mafie

Kdoví… K smíchu už ovšem není fakt, s kým jiný internacionál a bývalý trenér národního týmu, dnes předseda komise rozhodčích FAČR Jozef Chovanec létá na golf.

Roman Rogoz je jeho kamarád ze společného působení ve Starkově ligové Příbrami. Měl také oplétačky se soudem, ale krajský soud ho v červnu 2016 z obžaloby z fotbalové korupce nakonec zprostil. Podle soudu nebylo prokázáno, že se pokusil podplatit hráče Českých Budějovic Michala Kleslu, jehož znal ze svého předchozího působení, a ovlivnit tak zápas obou prvoligových týmů. Rogozovi hrozily až dva roky vězení.

Předsedkyně odvolacího senátu Božena Maříková před necelými třemi lety při zdůvodnění rozsudku uvedla, že důkazní situace je taková, že sice existuje podezření, že k podplácení mohlo dojít, na druhou stranu ale existují takové pochybnosti, které nelze odstranit dalším dokazováním. Soud proto zamítl jako nedůvodné odvolání státní zástupkyně, která s předchozím osvobozujícím verdiktem u Obvodního osudu v Příbrami (tam rozhodoval soudce, jehož syn za příbramský klub hrál) nesouhlasila.

Další golfový parťák, Michal Kárník ovšem odsouzen byl, a to v krátké době hned dvakrát. V lize hrával za Duklu Praha, Dynamo České Budějovice, Příbram a Viktorii Plzeň.  Ve druhé lize pak kopal za Baník Most. Po skončení hráčské kariéry působil jako funkcionář v SK Strakonice 1908. Coby předseda klubu byl v roce 2014 odsouzen za krácení daní k podmíněnému trestu odnětí svobody, v prosinci roku 2015 pak byl znovu odsouzen za manipulování zápasů ve prospěch sázkové mafie k tříletému pobytu za mřížemi.

Jenže Okresní soud ve Strakonicích mu tímto svým trestním příkazem uložil postih přesahující maximální možnou výměru. Proto Nejvyšší soud (NS) v červenci 2018 trestní příkaz zrušil, strakonický soud musí případ řešit znovu. NS totiž vyhověl stížnosti pro porušení zákona, kterou v Káníkův prospěch podal bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Nyní je tedy Káník podle všeho stále na svobodě. Nejvyššímu soudu se jej vůbec nepodařilo kontaktovat, proto se bývalý ligový fotbalista soudního jednání loni v červenci nezúčastnil. Třeba byl zrovna s Chovancem a Rogozem v zahraničí na golfu a jak říká Roman Berbr „někde spolu ve třech mleli“.

Strahovská trojka, někdy v ní je Kárník, jindy Berbr. 

Padouch, nebo hrdina – všichni jedna rodina

Tak si to shrňme. Vypadá to jako v happyendu kultovního českého filmu „Limonádový Joe“: „Padouch, nebo hrdina – všichni jedna rodina“.

Místopředseda FAČR Roman Berbr sice kromě deníku Sport a Parlamentních listů, rozhovory do médií nedává, ovšem k několikrát odsouzenému Tomáši Řepkovi do jeho pořadu „Blikanec“ rád přijde a rozšafně u něj rozdává moudra. A po jakešovsku si tam mj. plete LeBlanca, což je americký herec, s Laurentem Blancem, francouzským internacionálem, mistrem světa i Evropy, který coby trenér vedl Paris Saint-Germain. Bojlery, nebo brojlery…

Předseda komise rozhodčích FAČR Jozef Chovanec létá za golfem s člověkem, který byl odsouzen za manipulování zápasů ve prospěch sázkové mafie.

A třetím do party je vyšehradský bafuňář Roman Rogoz, jehož služeb se už dvakrát zřekl i příbramský boss Jaroslav Starka. Mimochodem, nedávno vyšlo najevo, že bývalý rozhodčí Marek Pilný, který se květnu 2016 při ligovém utkání Příbram-  Slavia v roli čtvrtého sudího zlil do němoty, až ho musela během utkání vyvést ze hřiště ochranka, se vrátil do fotbalu v roli předsedy Okresního fotbalového svazu v Trutnově. Přestože mu bývalý asociační předseda Miroslav Pelta sliboval doživotní vyřazení z řad FAČR a českého fotbalu...

Jenže se už jaksi zapomnělo, kdo měl tenkrát v Příbrami sudí na starosti a kdo je pravidelně „vítal“ – a chlebem se solí to nebylo. Nebyl to náhodou „muž na fajnovou práci“?

Řehole promovaných inženýrů

Ať už je to, jak chce, nějak mi nejde do hlavy, co si inženýr Jan Nezmar a inženýr Jaroslav Tvrdík se zmíněnými osobami na těchto, jak pravil Roman Berbr ve Sportu, „velmi příjemných setkáních“, mohou vyprávět.

Jestli se s nimi scházejí v zájmu klubu a českého fotbalu, pak to vskutku musí být velmi těžká, nevděčná a namáhává práce. Možná zralá i na slávistický Řád Johna Maddena či na asociační Cenu Václava Jíry.