Kam se střet s Brazílií hrabe na Slavii se Sevillou. V Edenu zela prázdná místa na tribunách pro diváky i novináře

Kam se střet s Brazílií hrabe na Slavii se Sevillou. V Edenu zela prázdná místa na tribunách pro diváky i novináře
KOMENTÁŘ

Tvrdit, že úterní porážka 1:3 v přátelském utkání s Brazilci byla českou rehabilitací za předešlý kvalifikační debakl v Anglii (0:5), mi přijde hodně nadnesené. Takhle reparát nevypadá, to by museli Šilhavého svěřenci alespoň udržet nerozhodný výsledek 1:1, který na tabuli svítil ještě deset minut před koncem. A hlavně, pokud se v médiích a všude kolem tvrdilo, že tohle bude svátek českého fotbalu, tak to ani omylem. 

V hledišti bylo vidět až nezvykle velký počet volných míst, atmosféra vlažná, chvílemi ticho jako v kostele, takže bylo i v televizi slyšet pokyny hráčům i to, co si fotbalisté říkají mezi sebou. S nedávným odvetným zápasem osmifinále Ligy mistrů Slavie s FC Sevilla (4:3 po prodloužení) to vůbec nejde srovnat – tak vypadá pravý fotbalový svátek.

Se slávisty to bylo lepší než ve Wembley bez nich

Ano, za první vyhraný poločas zaslouží čeští fotbalisté pochvalu, ovšem také je nutné vidět, že to brazilské hvězdy v základní sestavě „kanárků“ v pražském chladu a větru moc nebavilo. Jak by chtěly odstřelit ne příliš populárního trenéra Titeho. Když po pauze přišli na nový trávník v Edenu náhradníci týmu Brazílie, hráli s mnohem větším zápalem a výsledek třemi góly celkem v pohodě a zaslouženě otočili. Zvlášť, když vynucené i nevynucené změny Čechům v sestavě moc neprospěly.

Obecně ale platilo, že se slávisty v týmu, kteří jsou ve formě, to bylo v úterý lepší než v pátek ve Wembley bez nich.

Kapacita Edenu je 20 080 diváků, na Brazílii ale přišlo jen 19 116 lidí. Téměř tisícovka míst nakonec zůstala volná… V úterý ještě v 18 hodin, necelé tři hodiny před výkopem, chodily z FAČR do redakcí zoufalé maily s úpěnlivou výzvou, že jsou stále k mání vstupenky za 990 Kč. A že se prodávají u vchodu 2.Možná nedorazily některé autobusové zájezdy do Prahy z Mělníka či Berouna za 2490 Kč...

Bez pomoci „klubových kotlířů“ to nepůjde

Těsně před výkopem byly i v televizi vidět na Tribuně Sever i Tribuně Východ celé řady neobsazených míst. Až během zápasu se některá volná sedadla, která obsáhly televizní kamery, alespoň částečně zaplnila, jako by tam někdo poslal nějaký kompars. Trochu mi to připomnělo časy z minulého režimu, když v časech Sovětského svazu v moskevských Lužnikách zaplňovaly volná místa celé jednotky vojáků.

Sluší se konstatovat, že se někteří diváci, těšící se na velký zápas, snažili poctivě fandit a skandovat: „Češi, Češi!“ Ovšem, když to srovnáváme s březnovým duelem Slavie se Sevillou, tak to byl rozdíl asi jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou. Návštěvník Edenu je zvyklý, že na Tribuně Sever se stojí a fandí. A zpívají se chorály. Osmifinálový zápas se Sevillou měl všechno – kvalitu, napětí, skvělé zápletky i rozuzlení. Přátelák se Brazílií? Museli jste si stále připomínat, že se přece díváte na velké fotbalové hvězdy a že je to fajn, i když se zas tolik nesnaží.

Na Slavii se Sevillou přišlo 19 020 diváků, tedy téměř stejně jako na duel Česka s Brazílií, ovšem všechny lístky pro české fanoušky byly vyprodány. Volná místa se našla v sektoru hostí a kolem něj, kde byla vytvořena povinná bezpečnostní zóna. A hlavně všichni fandili, žádní sváteční fandové, kravaťáci, snobové a VIPáci, kteří šli po čase na fotbal, aby mohli vyprávět, že viděli live „ty Brazilce“.

Obživlý fanklub české reprezentace se pokouší něco dělat, což mu slouží ke cti. Ovšem chtělo by to spolupracovat s kotly jednotlivých klubů, jinak to bude s tím fanděním národnímu týmu nuda a dost k ničemu. O něco podobného se při letenské generálce před EURO 2012 v Polsku (Česko – Maďarsko 1:2) „kluboví kotlíři“ pokusili a nebylo by to tak marné. „Strašák“ a jeho následovníci v Edenu, ale i na jiných stadionech, by Strahovu ukázali, jak se má fandit.

Mezinárodní ostuda a volno na novinářské tribuně

Minulý týden jsem tu psal o tom, že kromě mě nedostal na zápas s Brazílii novinářskou akreditaci ani kolega z Týdne (dříve Sportu, Gólu a Fotbalu) Stanislav Hrabě, který jako jediný český žurnalista mj. hlasuje v prestižní světové anketě Zlatý míč France Football. Rovněž známý kritik některých funkcionářů ze Strahova.

Luděk Mádl z TV Seznam si pak podle svého vyjádření na Twitteru o akreditaci raději ani zažádal, „aby se pak nemusel s nikým handrkovat, kdyby mu ji nedali“.

Věc rozvířil i nedělní pořad „Newsroom“ na ČT 24, který mj. ocitoval kritickou a kolegiální reakci Roberta Záruby na Twitteru. Záležitosti si díky němu všimli i ve Finsku, dostalo to nádech mezinárodní ostudy. Jak konstatoval Mádl, třicet míst pro české žurnalisty a sedmdesát vyblokovaných sedadel a stolků pro Brazilce - už to je samo o sobě skandální rozdělení akreditací.

Nakonec to ale tak horké nebylo. Dodatečné akreditace ani omluvy jsme se podle očekávání nedočkali, ovšem jak dokládá i přiložená fotografie, kterou pořídil nejmenovaný kolega, prázdných míst bylo v úterý i na novinářské tribuně dostatek (ironií osudu je, že na prázdných stolcích zůstaly ještě po zápase Slavia-Sevilla jmenovky „Stanislav Hrabě“ a „Pavel Procházka“).

„Řada sedadel a stolků míst na novinářské tribuně zůstala neobsazena. Navíc mě překvapilo, že akreditaci dostali i někteří tzv. kolegové, kteří novinářskou práci víceméně jen předstírají a nikde, pokud vím, nepublikují. Ti ovšem zřejmě FAČR vyhovují, protože opravdu chodí na všechny její – a nejen její  – akce,“ konstatoval žurnalistický kolega, jehož jméno si raději necháváme pro sebe, aby pak také na Strahově neměl akreditační i jiné potíže.