Disciplinárka zavřela Slavii na duely s Plzní a Jabloncem TS. Ovlivnila tím závěr ligy a pokazila LFA návštěvnost

Disciplinárka zavřela Slavii na duely s Plzní a Jabloncem TS. Ovlivnila tím závěr ligy a pokazila LFA návštěvnost
KOMENTÁŘ

Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) zavřela Slavii Praha na dva soutěžní zápasy – s Viktorií Plzeň (v neděli 12. května) a s FK Jablonec (ve středu 15. května) Tribunu Sever. Klub navíc za výtržnosti fanoušků při nedávném domácím derby se Spartou v semifinále poháru (3:0) musí zaplatit pokutu 100 tisíc korun. Podle názoru autora těchto řádků disciplinárka tímto svým verdiktem citelně ovlivnila závěr soutěže a jeho regulérnost. V některých minulých závažnějších případech konkurentů rozhodovala totiž o dost mírněji. Navíc tyto přečiny často přehlíží, zatímco ty méně závažné trestá. Bouřlivá Tribuna Sever je, jak známo, v Edenu dvanáctým hráčem červenobílých. Není vůbec svatá, ovšem různé excesy lze snadno najít i na jiných stadionech.

„Ze strany fanoušků Slavie došlo k opakovanému masivnímu použití pyrotechniky, které již poněkolikáté v sezoně vedlo k přerušení utkání. Proto komise rozhodla, že je na místě proměnit podmínku v nepodmíněný trest. Taková recidiva by sama o sobě vedla k uzavření sektoru i bez předchozí podmínky,“ uvedl v tiskové zprávě předseda disciplinárky Richard Baček.

Slavia bude mít zavřenou tribunu Sever na zápasy nadstavby o titul s Plzní a Jabloncem. Není to v lize její první trest. Naposledy byl vedoucí tým nejvyšší soutěže potrestán pokutou 300 tisíc korun za nevhodné chování fanoušků při ligovém derby se Spartou, které se hrálo dva týdny před pohárovým semifinále.

Sparta tehdy dostala stejnou pokutu a za výtržnosti při poháru v Edenu jí disciplinárka už minulý týden na dva zápasy zakázala výjezd fanoušků.

Vedení Slavie se před týdnem z jednání disciplinární komise z vážných důvodů omluvilo, o trestu pro vršovický celek proto komise rozhodovala až první květnový čtvrtek.

Trest za dvacet let netrestaný chorál

Slavia byla v podmínce už dvakrát za nevhodné chování příznivců v předchozích zápasech. Podmínečný odklad výkonu trestu z podzimu už vypršel, ne však ten z 11. dubna 2019. To disciplinárka trestala červenobílé za urážlivé pokřiky směrem ke karvinskému trenérovi Františku Strakovi.

Za chorál, který je sice nechutný, ovšem řve se na spoustě českých stadionů už dvacet let. Poprvé se jeho terčem stal shodou okolností slávistický útočník Pavel Kuka, který loni oslavil padesáté narozeniny. Bačkovu disciplinárku možná někdo v dubnu LP 2019 konečně vyléčil z dlouhodobé hluchoty. Nebo, že by to bylo kvůli tomu, že o tom média konečně „rozhořčeně“ napsala? Když jsem o tomto hnusném pokřiku informoval po dobu minulých dvaceti let několikrát, bylo to všem dlouhá léta šumafuk. 

Fandové: „Vše jde na ruku Plzni“

Není divu, že v internetové diskuzi na serveru idnes.cz získaly největší ohlas následující čtenářské příspěvky:

Jaroslav Kraus: „K přerušení pohárového zápasu v derby došlo jen a pouze při házení světlic na hřiště ze sparťanského sektoru. TS zapálila světlice, ale zůstaly v jejich sektorech. Plzeňáci přizabijí diváky střílením rachejtlí do hlediště, ale trest žádný. Berbrovina k zblití...“

Lukáš Kroll: „Aby se pro pár světlic, které dodají zápasu atmosféru, nezbláznili. Pár minut není vidět a jede se dál. Samozřejmě to nehážu na hřiště, jako to dělali při pohárovém derby sparťané. Takhle se odvádí pozornost od opravdových problémů ve fotbale.“

Petr Beseda: „Zajímavé, jak jde vše na ruku Plzni. Jako náhodou uzavřou Slavii tuhle tribunu na dva zápasy včetně duelu s Plzní. Jako náhodou má Sparta zakázaný výjezd do Plzně. Jako náhodou neodpískali rozhodčí s přispěním VAR dvě penalty proti Spartě, aby náhodou Slavia neodskočila víc. Jako náhodou prošel Plzni gól z ofsajdu proti Baníku. Těch náhod je poslední dobou nějak podezřele moc.“

Potrestán byl i Řehák

Jinak byl potrestán také asistent trenéra Slavie Pavel Řehák, který se při pohárovém utkání se Spartou v Edenu pokusil napadnout Martina Frýdka. Záložník Sparty byl totiž původně za ostrý zákrok na Josefa Hušbauera vyloučen, ale po zásahu videorozhodčího byl trest změněn na žlutou kartu a Frýdek mohl pokračovat v utkání. Řehák za nesportovní chování zaplatí pokutu 30 tisíc korun.

Ve dvouměsíční podmínce je pak Baník Ostrava, jemuž za použití pyrotechniky v pohárovém semifinále s Bohemians 1905 hrozí uzavření sektorů domácích vlajkonošů na jedno soutěžní utkání. Baník navíc musí zaplatit pokutu 30 tisíc korun a dalších 70 tisíc za chování fanoušků při ligovém derby s Opavou.

Za zranění divačky a za „Jude!“ se ochozy nezavírají

Zpět k uzavření slávistické Tribuny Sever na klíčové duely nadstavbové ligové části s Plzní a Jabloncem. Už na Facebooku jsem napsal, že při pohárovém semifinále se Spartou se TS chovala na dané poměry nezvykle slušně. Těch pár světlic, které nikdo nikam neházel, skutečně dodalo derby atmosféru. Pokud pyrotechnika při tomto utkání letěla na hrací plochu, tak to bylo ze sparťanského sektoru ve druhé půli. To je ale stále nic proti tomu, když z plzeňského sektoru do ochozu domácích při zápase na Spartě byla hozenou světlicí zraněna fanynka.

Ovšem ve Štruncových sadech se vesele hraje, viktoriáni nemají žádné výjezdy zakázané.

Rasismus a antisemitismus (pokřiky „Jude, Jude!“ - téměř po celém Česku, Plzeň nevyjímaje) Bačkovu komisi až tak nevzrušují, jako pár světýlek, které prý brání sudím VAR chvilku v rozhledu.

A co jim brání v rozhledu celý zápas, když odvolávají jasné penalty a červené karty? Šedý zákal?

Opakuji asi posté, že uzavírat hlediště nebo jeho části při profesionální produkci sportovního showbyznysu je pitomost a nesmysl první kategorie. To je jako pořádat koncert Rolling Stones před prázdným stadionem či arénou. To už je lepší zápas za trest přesunout do jiného města na jiný stadion, jako se to dělávalo dřív, ovšem za přítomnosti diváků.

Po pohárovém semifinále Slavia - Sparta k tomu ale nevidím důvod. Pokud někdo v poslední době udělal českému fotbalu v zahraničí čest a slávu, pak to byli fandové Slavie v Londýně na Chelsea. Představitelé FAČR A LFA ani náhodou. Když Strahov koncem března pořádal v Edenu „zápas století“ s Brazílií (1:3), bylo při něm většinou ticho jako v kostele. A na Tribuně Sever seděli všichni jako pecky. Nuda, šeď, nuda. Tohle někdo na fotbale chce?

Hlouposti, co TS kazí renomé

Samozřejmě ne všechno, co se na slávistické Tribuně Sever a kolem ní děje, se mi líbí. Jedinci, kteří při výjezdu do Kodaně koncem loňského října v dánské metropoli hajlovali, rvali se a provokovali tam vysoce korektní policii, nemají na Slavii a na fotbale co pohledávat.

Stejně tak je nadmíru hloupé zesměšňovat libereckého gólmana vietnamského původů Filipa Nguyena. Zvlášť když Slavii vlastní čínští majitelé. A zvlášť když červenobílí údajně o tohoto nadějného gólmana projevili v souvislosti s letním přestupním termínem zájem. Je to stejně nedomyšleně pitomé, jako fandit Slavii a vyčítat přitom Jaromíru Jágrovi a Pavlu Nedvědovi, že absolvovali další prezidentskou návštěvu Číny.   

Zmíněné urážky na Strakovu adresu byly také tupé, ovšem když nebyly trestány od roku 2000 v jiných případech a s jiným „obsazením“, proč najednou ta horlivost, včetně té mediální?

Disciplinárka kazí LFA nadstavbové záměry

Slavia má v poslední době na české poměry slušné návštěvy, nejlepší v lize. LFA vymyslela nadstavbovou část mj. proto, aby zvedla celkovou návštěvnost. Aby tak mohla požadovat od sponzorů více peněz za televizní práva. Aby nadstavba byla výkladní skříní českého ligového fotbalu.

To nyní disciplinární komise LFA svému vedení vážně pokazila. Prázdné sektory při zápasech, které by byly vyprodány, nejen sníží celkové průměrné počty, ale navíc vypadají v televizi přímých přenosech dosti odpudivě. Sponzoři na tohle reagují velmi negativně, odmítají projekty s prázdnými ochozy. Být ve vedení LFA, tak pánům z Bačkovy komise upřímně „poděkuji“.  

Když se v Česku na fotbale konečně začalo pořádně fandit a zápasy mají po letech správnou atmosféru, tak se zavírají ochozy. Místo toho, aby se pánové z FAČR a LFA v souvislosti s bezpečností na fotbalových stadionech pokusili víc lobbovat ve prospěch lepší legislativy.

To by si ale do svého vedení nesměli zvolit osoby, před kterými politici utíkají, aby je s nimi náhodou někdo nevyfotografoval.

P. S. "Slavia se odvolá proti rozhodnuti DK LFA o uzavření Tribuny Sever. Současně požádá o odklad vykonatelnosti rozhodnuti DK do doby rozhodnuti odvolací komise FAČR," uvedl ve čtvrtek večer na Twitteru slávistický šéf Jaroslav Tvrdík.