Slavia? Respekt! Ale bez špičkového útočníka nelze LM hrát. Eden údajně loví i ve sparťanských vodách

Slavia? Respekt! Ale bez špičkového útočníka nelze LM hrát. Eden údajně loví i ve sparťanských vodách
KOMENTÁŘ

.„Česká liga se dá hrát bez útočníka, MOL Cup se dá hrát bez útočníka, Evropská liga se dá hrát bez útočníka, ale do p*dele Liga mistrů se bez útočníka hrát nedá. Kdy to Slavii dojde?“ napsal na Facebook Zbyšek Pechr, bývalý šéfredaktor deníku Sport (dnes šéfredaktor Světa motorů). A tím by mohl komentář ke středečnímu zápasu Ligy mistrů Slavia – Borussia Dortmund (0:2) skončit.  Ano, slávisté si zaslouží za předvedenou hru veliký respekt, ve druhé půli slavného soupeře řádně zatlačili, vyrovnání bylo ve vzduchu, jenže… Hráči Borussie šli třikrát sami na branku, dali z toho dva góly (dvakrát Hakimí, Sancho krátce po přestávce svůj samostatný nájezd neproměnil), slávisté byli v podobné situaci dvakrát, branku ale nedali (Masopust za stavu 0:0, Tecl za stavu 0:1).  

Trenér Jindřich Trpišovský měl pravdu, když říkal, že Borussia hraje jak ve zrychleném filmu. Obránci Slavie, které v domácí lize nikdo jen tak nepředhoní, měli s dortmundskými sprintery velké starosti (třeba Coufal pod hlavní tribunou v první půli dvakrát za sebou). Navíc to v té rychlosti Dortmundští ještě dovedou s balonem.

I tak se ovšem dal uhrát lepší výsledek, alespoň remíza 1:1. Nebo při velké troše štěstí i výhra. Jenže to chce střelce, a toho současná Slavia nemá. Její nejlepší ligový kanonýr Josef Hušbauer (čtyři góly) seděl na lavičce, protože Liga mistrů se hraje v tempu, které mu až tak nesedí (i když předtím v Miláně vydržel na hřišti celých devadesát minut).

V útoku nastoupil tentokrát Stanislav Tecl, na hřiště přišli i Mick van Buren či Milan Škoda. Júsuf Hilál se po milánském stínování v závěru duelu s Interem (1:1) po zásluze nedostal ani na lavičku náhradníků.

Budu se opakovat, napsal jsem to už tady v úterý po ligovém kole, ale z 23 slávistických gólů v nejvyšší soutěži dali útočníci Slavie jen dvě branky (Škoda s Van Burenem po jedné, Tecl a Júsuf Hilál žádnou).  Fakta hovoří. I když Trpišovský říká, že Slavia hraje poněkud jiným stylem.

Souček naběhal přes 25 km, ale potřebuje ho i ofenziva

Navíc se sluší i zopakovat, že to, jaksi Slavia vede bez pěti nedávných opor (reprezentantů čtyř zemí – Deliho, Ngadeua, Stocha, Zmrhala a Krále), je úctyhodné. Ale drhne to dopředu. Ano, stopeři Hovorka a Kúdela Afričany nahradili, ale jen s pomocí „třetího stopera“ Součka, který se mezi ně stahuje a hasí požár hlavně ze vzduchu. Jenže pak chybí v ofenzivě, a to přesto, že vede po 2. kole tabulku všech hráčů Ligy mistrů, co se naběhaných kilometrů týče (celkem úctyhodných 25 006 metrů, jako jediný přes 25 kilometrů!).

Zápas s Borussií přinesl velký zážitek, slávisté byli opět výborně takticky připraveni, vzorní diváci tleskali a skandovali „Hoši, děkujem!“ ve stoje ještě dlouho po utkání, Tribuna Sever vytvořila báječné červenobílé pláštěnkové choreo. A fandové z Dortmundu dokázali, že „pyro není zločin“, protože v Německu se za jeho „bezpečné“ použití stadiony nezavírají.  Všechno fajn, jen ten výsledek mohl být lepší.

A k tomu Slavii chybí kvalitní útočník pro „stupeň Liga mistrů“. Alespoň takový zdravý Michael Krmenčík ve své vrcholné formě. Začátkem července se spekulovalo o tom, že by červenobílí mohli získat velkého exsparťanského „šutéra“, třicetiletého Wilfrieda Bonyho z Pobřeží slonoviny. Ten si sice v létě zahrál i na mistrovství Afriky a před čtyřmi lety jej Manchester City koupil za miliardu korun, ale teď byl po angažmá ve Swansea a hostování v Kataru bez angažmá a trénoval s týmem čtvrté anglické ligy v Newportu.  Jeho aktuální cena zní v dané chvíli pět a půl milionu eur.

Kdo by mohl ze Sparty přijít? Pulkrab?

Ale to byl možná jen výstřel do tmy. „Slavia nyní loví i ve sparťanských vodách, už je to údajně téměř na zimu dohodnuté. Jen jsou v Edenu jisté obavy, jak to po Stanciuovi a Hovorkovi přijme část slávistických fanoušků,“ prozradil serveru efotbal.cz informovaný zdroj. 

Je to pravda, nebo jen „zpravodajská hra“? Před derby by to mělo smysl, ale po něm?  A kdo by to mohl být? Uzdravený Václav Kadlec (ten byl před časem do Edenu nabízen)? Václav Drchal (O toho zase měla kdysi zájem Slavia, ale on se upsal na Letné)? Nebo Matěj Pulkrab? Ten hrával v Liberci i za trenéra Trpišovského. Že by stopa? O slávistickém koučovi je známo, že bere hlavně hráče z pod Ještědu, tedy z Liberce či Jablonce (Kolář, Kúdela, Pokorný, Zelený, Ševčík, Hovorka, Masopust, Holeš, uvažovalo se i o dalším libereckém brankáři Nguyenovi)?

Kdoví, všichni tito útočníci jsou z úspěšné stáje ISM zkušeného hráčského agenta Pavla Pasky. A sparťanská minulost? Tu mají i Hovorka, Hušbauer, Stanciu a vlastně i současný slávistický trenérský „bůh“ Jindřich Trpišovský. Výkony a výsledky hovořía všechno většinou přebijí.