Generální sekretář Slavie Jiří Vrba o svém čtvrtstoletí v Edenu i o snu komentovat jednou pražské derby

Generální sekretář Slavie Jiří Vrba o svém čtvrtstoletí v Edenu i o snu komentovat jednou pražské derby
ROZHOVOR

Již čtvrtstoletí, s krátkou odbočkou na Žižkov, se profesionálně věnuje pražské Slavii Jiří Vrba. Ať už v roli televizního komentátora, ředitele marketingu či nyní již pět let jako generální sekretář. Zažil se slávisty vrcholné okamžiky i chvíle nebezpečných pádů. Služebně nejstarší slávista ve vedení klubu zavzpomínal na různé okamžiky speciálně pro speciální číslo HATTRICKU k duelu Ligy mistrů Slavia – FC Barcelona.

O SPANILÉ CESTĚ POHÁREM UEFA

Do České televize jsem nastoupil v roce 1994 a měl jsem štěstí, že jsem mohl krátce poté absolvovat spanilou jízdu Slavie v ročníku 1995/1996 až do semifinále Poháru UEFA. Svůj první přímý přenos jsem odkomentoval z utkání 1. kola ve Freiburgu. Sezonu jsem pak dotáhl až do tehdy dvojzápasového finále vítězného Bayernu proti Girondins Bordeaux. Samozřejmě, že jsem všechny ty zápasy nedělal sám, čtvrtfinálovou odvetu v Římě třeba komentoval Míra Bosák, ale byl jsem tam s ním a celý ten ročník jsem se slávistickým fotbalem objel.

Když jsem komentoval semifinále v Bordeaux, kdy už bylo vidět, že slávisté dosáhli svého vrcholu a že už asi nemají sil na další postup, tak jsem vyřkl větu ve smyslu, že to je fantastický úspěch, užijme si to, protože se může stát, že za dalších dvacet let takový úspěch nezažijeme. Ukázalo se, že to byla pravda, že jsme dospěli do čtvrtfinále, jako třeba v roce 2000, ale nikdy to nebylo jako v té sezoně 1995/1996, kdy si vše dokonale sedlo. V podstatě jsme si to prožili až loni, když jsme se v těžké konkurenci dostali do čtvrtfinále Evropské ligy. To řadím stejně vysoko, možná kvůli soupeřům zvučných jmen i výš. Stalo se to po dlouhých dvaadvaceti letech.

O NEJHORŠÍCH MOMENTECH

Samozřejmě byly i momenty, na které by člověk nejraději zapomněl. Ač byly velice důležité, abychom si uvědomili, kdo jsme a kam patříme. Člověk si někdy musí sáhnout na dno, aby se dokázal odrazit k lepším zítřkům. Sezona na jaře roku 2014, kdy byl v Edenu trenér Alex Pastoor a my málem sestoupili, to bylo strašné. Nezažil jsem nic horšího a nepřál bych to nikomu. Ta bezmoc, když vám všichni přejí, aby váš soupeř na Bazalech dorazil a poslal vás do druhé ligy. A nemůžete s tím nic udělat, protože tehdejší tým byl po sportovní stránce úplně rozložený. Chybělo tak málo a tahle slavná značka zmizela někde ve druhé lize.

O KOMENTOVÁNÍ LIGY MISTRŮ

Komentuji, jak mi čas dovolí, mám to dnes jako koníčka. Dokud mi to něco bude přinášet a bude mě to bavit, tak bych to rád dělal. Českou ligu komentovat logicky nemohu, to bych byl při své funkci ve Slavii ve střetu zájmů. A liga mistrů? Komentovat zápas Slavie v Lize mistrů, to by byl strop mé komentátorské kariéry. Ale vím, že to nejde.

Ovšem mrzí mě to, stejně jako to, že se mi nikdy nepodařilo komentovat velké pražské derby. To je můj nesplněný sen. Komentoval jsem finále Poháru UEFA, Evropskou ligu, Ligu mistrů, olympijské hry, mistrovství světa, zkrátka všechno, ale pražské derby nikoliv. Třeba se toho ale někdy v nějaké roli dočkám. Před časem bylo na O2 TV Sport na spadnutí, že budu komentovat tehdejší fanouškovskou variantu derby Sparta – Slavia, ale nakonec se dohodlo, že se to udělá jinak, že proti budou stát osobnosti jako František Ringo Čech a Jakub Kohák a podobně.     

Kompletní vzpomínky Jiřího Vrby, doplněné mj. jeho názory na FC Barcelona, si můžete přečíst ve speciálním čísle HATTRICKU k duelu Ligy mistrů Slavia-Barcelona, které je stále na trhu.