Dobrá volba: Češi si vyjednali dva duely v USA. I s mistrem Ameriky a vítězem OH z Londýna, Mexikem!

Dobrá volba: Češi si vyjednali dva duely v USA. I s mistrem Ameriky a vítězem OH z Londýna, Mexikem!
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tohle je dobrá volba. Jako bylo ve středu odpoledne ze Strahova potvrzeno to, co už se prosáklo minulý týden z amerických zdrojů, česká fotbalová reprezentace odehraje oba březnové zápasy v USA. Nejdřív se ve čtvrtek 26. března 2020 utká v Charlotte s Mexikem a následně v neděli 29. března 2020 nastoupí na Floridě v Miami proti Hondurasu.  Obě utkání budou přátelská, a pro národní tým tak začne hlavní fáze přípravy na červnové mistrovství Evropy 2020

„Čekají nás soupeři, se kterými zase tak často hrát nemůžeme. To pro nás může být přínosné. Honduras v letech 2010 a 2014 postoupil na mistrovství světa a Mexiko dlouhodobě patří mezi nejlepší americké reprezentační týmy. Vždyť na posledních sedmi světových šampionátech vždy postoupilo ze základní skupiny a loni na mistrovství v Rusku dokonce porazilo Německo,“ konstatoval trenér české reprezentace Jaroslav Šilhavý, který už v listopadu po skončení úspěšné kvalifikace ME 2020 avizoval, že chce v březnu někam do tepla.

Předseda Malík: „Bylo za tím dost práce“

Národní tým tak zná kompletní program pro první polovinu roku, který vyvrcholí mistrovstvím Evropy. Vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) už dřív oznámilo, že národní tým začátkem června v rámci přípravy nastoupí v Itálii a doma proti Rakousku, než následně odletí do Velké Británie na EURO 2020. Tam ho v Glasgow čeká Chorvatsko a vítěz březnového play off Ligy národů C (domácí Skotsko, Norsko, Srbsko nebo Izrael) a v londýnském Wembley domácí Anglie.  

„Program jsme chtěli znát co nejdřív, abychom před ME mohli pro tým vytvořit co nejlepší podmínky. Jsem moc rád, že se nám zápasy ve Spojených státech podařilo domluvit – je za tím hodně práce a složitých vyjednávání. Zajímavé to nemusí být jen ze sportovního hlediska, ale určitá příležitost to může být také pro naše komerční partnery,“ poznamenal předseda FAČR Martin Malík.

„Bylo náročné tyhle zápasy v USA sjednat, proto se to trochu táhlo, bylo tam hodně proměnných. Nakonec se nám to ale podařilo vyjednat ideálně. Trenérův požadavek zněl: konfrontace s jiným evropským stylem, což se povedlo. Myslím, že to bude dobrá zkouška sil,“ dodal manažer českého národního týmu, bývalý reprezentant a účastník olympijských her v Austrálii v roce 2000 Libor Sionko.

Jak známo, česká reprezentace hrála mimo Evropu naposledy v březnu 2018, kdy absolvovala dva přípravné zápasy v Číně. Rok předtím se představila v Kataru. Ve Spojených státech byla naposledy v roce 2010. S Tureckem tam tehdy prohrála 1:2 a nad domácími USA zvítězila 4:2.

V sídle Davida Beckhama

Mohou se opět logicky objevit kritické názory, že to je vytrhávání hráčů z ligových soutěží do jiného podnebí a do jiného časového pásma. Na druhou stranu nějaké omluvy či výmluvy očekávat nelze. Hrát v červnu na EURO 2020 je cílem každého hráče.

Jak připomíná deník Sport: „První přípravu sehraje národní tým v Severní Karolíně. Na stadionu Bank of America v Charlotte Šilhavého soubor vyzve Mexiko. Tamní teploty by se na konci března měly pohybovat až kolem příjemných 20 stupňů, což jsou ideální podmínky pro sehrávání se před červnovým šampionátem ve Skotsku a Anglii. O tři dny později se výprava vydá na jih. A to konkrétně do komplexu Interu Miami. Klubu, za jehož vznikem stojí bývalý legendární záložník David Beckham a který od příští sezony vstoupí do slavné Major League Soccer. Na stadionu ve Fort Lauderdale je v plánu zápas s Hondurasem. Aréna, která nyní prochází výraznou rekonstrukcí, dříve sloužila jako baseballový stadion. Po znovuotevření by ji měl Beckhamův celek využívat jako tréninkové místo pro svoje účely. Kapacita by se měla pohybovat kolem 18 tisíc míst.“

Kouč Mexika, jenž vedl Barcu i Argentinu, chtěl lepší soupeře…

Navíc jde o kvalitní zkoušky s velmi dobrými celky. Především Mexiko patří k širší špičce světového fotbalu. V roce 2019 se stalo mistrem Severní a Střední Ameriky, jeho největším historickým úspěchem je pak zisk zlatých olympijských medailí z LOH 2012 v Londýně, kde Mexičané ve finále porazili 2:1 favorizovanou Brazílii s Neymarem a Hulkem. V žebříčku FIFA je Mexiko aktuálně na 11. místě!

I proto mexický kouč Gerardo Martino, muž, jenž trénoval před šesti lety Barcelonu a národní celek Argentiny dovedl ke stříbru na MS 2014 v Brazílii, nebyl dvakrát nadšen tím, že se jeho tým 26. března v Charlotte utká s až 45. Českem a 29. března v Dallasu s až 54. Řeckem.

„Argentinský kouč Mexika chtěl hrát s týmy z top 20 světového žebříčku, oba zápasy nejlépe na evropských stadionech. Mexická federace však nemohla jeho požadavek splnit, protože podle smlouvy musí sehrát určitý počet přátelských utkání ve Spojených státech. A tam se nikomu z nejlepší dvacítky žebříčku FIFA letět nechtělo,“ napsal už minulý týden server as.com.

Buďme v Česku rádi za takovou výzvu 

Buďme tedy v Česku rádi za možnost takové výzvy. Je ale možné, že proti Čechům nastoupí Mexičané bez některých svých nejlepších mladých hráčů, případně bez tří opor starších 23 let, které mohou v létě startovat na LOH 2020 v Tokiu. Právě v Mexiku se totiž v termínu od 20. března do 2. dubna 2020 koná kvalifikace Střední a Severní Ameriky o účast na letošním olympijském turnaji v Japonsku (finále v Tokiu, 23. července až 8. srpna 2020).

Pokud jde o druhého březnového soupeře Čechů, Honduras, ten je sice v aktuálním žebříčku FIFA až na 62. místě, ale jak už zmínil trenér Šilhavý, na rozdíl od Česka hrál v letech 2010 i 2014 na mistrovství světa. A na posledním olympijském turnaji v roce 2016 v Riu de Janeiro Hondurasané postoupili až do semifinále (nakonec byli celkově čtvrtí)! To jsou výsledky, o nichž se nám v posledních letech v Česku může jen zdát.

Jak už tedy bylo řečeno, Mexiko a Honduras koncem března v teple v USA, to je vhodně zvolená konfrontace sil.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Program českého národního týmu v roce 2020

26. března 2020: Česko – Mexiko (příprava v USA/Charlotte)
29. března 2020: Česko – Honduras (příprava v USA/Miami)
4. června 2020: Itálie – Česko (příprava v Itálii)
7. června 2020: Česko – Rakousko (příprava v Česku)
15. června 2020: vítěz play-off Ligy národů C – Česko (EURO 2020 v Glasgow)
19. června 2020: Chorvatsko – Česko (EURO 2020 v Glasgow)
23. června 2020: Česko – Anglie (EURO 2020 ve Wembley)
3. až 5. září 2020: 1. kolo divize B Ligy národů 2020/2021 (los 3.března 2020 v Amsterdamu)
6. až 8. září 2020: 2. kolo divize B Ligy národů 2020/2021
8. až 10. října 2020: 3. kolo divize B Ligy národů 2020/2021
11. až 13. října 2020: 4. kolo divize B Ligy národů 2020/2021
12. až 14. listopadu 2020: 5. kolo divize B Ligy národů 2020/2021
15. až 17. listopadu 2020: 6. kolo divize B Ligy národů 2020/2021