Fotbalový pábitel Pelta se chlubil, že si Křetínského kabelu vymyslel, aby si Plzeň dala pokoj. Co ale říkal šéf Sparty?

Fotbalový pábitel Pelta se chlubil, že si Křetínského kabelu vymyslel, aby si Plzeň dala pokoj. Co ale říkal šéf Sparty?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Shrnul to za nás už ve svém středečním vydání deník Sport: „Bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta měl sám sebe označit za muže, který v září 2012 vymyslel aféru nazývanou ve sportovním prostředí ‚kauza Křetínského kabely‘. Podle webu Seznam Zprávy to vyplývá z textu obžaloby proti bývalému předsedovi FAČR.“ Stalo se tak prý proto, aby si Viktoria Plzeň dala pokoj a rozhodčí i v jejích zápasech pískali „rovinu“. Podle situace v české nejvyšší soutěži těsně před koronavirovou krizí se ovšem zdá, že v tomhle směrům v Česku jaksi otrnulo, a pokud by to byla tenkrát v roce 2012 vymyšlená věc, měl by někdo podobně chytrý, až se liga zase rozjede, vymyslet nějaký bluf číslo 2. 

Co se v roce 2012 vlastně stalo?

Sport se ve svém středečním shrnutí vrací do období před více než osmi lety:

„Co se vlastně v září 2012 stalo? Fotbalisté Sparty prohráli chybně nařízenou penaltou v Plzni 0:1, když dnes už legendární herecké představení tehdy v pokutovém území předvedl po (ne)kontaktu s Josefem Hušbauerem obránce David Limberský. A rozhodčí Matějek neomylně ukázal na puntík. Šlo tehdy už o několikáté z řady sporných rozhodnutí sudích ve prospěch plzeňské Viktorky, která sportovně i diplomaticky rostla. Nepřímou souvislost to mělo i s pučem v Komisi rozhodčích, kdy několik měsíců před tím v jejím čele Luďka Macelu vystřídala Dagmar Damková, tehdejší partnerka Romana Berbra.

Jen tři dny po inkriminovaném zápase v Plzni pak majitel Sparty Daniel Křetínský nakráčel i s koženou kabelou pod ramenem do sídla fotbalové asociace na Strahově. ‚Přijel jsem pana Peltu informovat o mimořádných obavách Sparty z posledního vývoje českého fotbalového prostředí. Máme velmi znepokojující informace, které se obecně týkají oblasti řízení zápasů,‘ prohlásil Křetínský. Jen o několik hodin později před novináře předstoupil Miroslav Pelta a s vážným výrazem ve tváři pravil, že mu majitel Sparty předložil dokumenty, z jejichž obsahu je zdrcen. ‚Ty informace se jeví jako věrohodné a jsou vážné, určitě to budeme řešit,‘ řekl bývalý předseda FAČR.“

Jen ústní informace?

Podle obžaloby, na kterou se web Seznam Zprávy nyní odkazuje, se však o pět let později, tedy v roce 2017, měl Pelta chlubit Simoně Kratochvílové, bývalé náměstkyni ministryně školství, že akci „Kabela“ vymyslel on. S tím, že celé fotbalové prostředí i policie na tuto sehranou scénu skočily, Plzeň poté dala pokoj a rozhodčí až do konce sezony pískali rovinu a nechtěli ani na kafe.

„Pan Křetínský předal předsedovi asociace jen ústní informaci, kde si postěžoval na tendenční řízení fotbalu,“ konstatoval i tehdejší šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. O dva roky později (v roce 2014) u soudu tuto verzi nepřímo potvrdil i sám majitel Sparty.

„Nikdy jsem žádné technické nosiče s důkazy neměl ve své moci. Schůzka s panem Peltou od nás byla kombinace předání informace a jakéhosi apelu. A zpětně myslím, že jsme udělali dobře, protože počet sporných rozhodnutí ve prospěch Plzně se následně snížil,“ řekl u soudu před šesti lety Daniel Křetínský.

Co řekl Křetínský do knihy „Kmotr fotbal“ v roce 2013?

Ten už ale v roce 2013, tedy hned rok po kauze „Kabela“, poskytl Luďku Mádlovi, spoluautorovi současného článku serveru Seznam Zprávy o Peltově chlubení se v policejních odposlechů, na své poměry nezvykle velký a otevřený rozhovor.

Mádl ho zveřejnil ve své známé knize „Kmotr fotbal“.

Daniel Křetínský před sedmi lety Luďku Mádlovi mj. řekl:

„Důvodů, proč jsme se na podzim 2012 ozvali, bylo velmi silné přesvědčení, že je to nutné, pokud nemáme tuto sezonu naprosto ztratit. A když ten krok mám hodnotit dnes (na jaře roku 2013 – pozn. aut.): Přes všechny komplikace – a podle mě negativní publicitu, kterou nám to přineslo – vedlo to celé k tomu výsledku, že jarní část soutěže probíhá do této chvíle, kdy spolu sedíme, neporovnatelně korektněji než ta první část podzimní soutěže. Když budu hodnotit řízení zápasů Sparty a Plzně, tak tam vidím kvalitativní posun.

Celá situace se dá nejlépe připodobnit k Pandořině skříňce. Pokud byste ji otevřeli, nemohli byste úplně kontrolovat všechny následky toho kroku. Z pohledu spravedlnosti by otevřené té skříňky bylo nesporně správným krokem, byla by to na jednu stranu služba fotbalu, ale zároveň si nemyslím, že by takový krok ve výsledku opravdu pomohl fotbalu jako celku.

Neříkám, že naším cílem bylo udělat to, co se nakonec reálně stalo. Chtěli jsme spíš na exemplárním případu jednoznačně ukázat ostatním, že některé věci si ve fotbale prostě dělat nebudou, minimálně dokud tam budeme my. Ale kombinací jistých okolností se ta naše akce v jistém bodu zastavila.

Tím, jak se věci seběhly, a nám v jistou chvíli přestalo to prostředí připadat snesitelné, došlo k tomu, že jsme se trochu unáhlili. Některé věci se daly připravit mnohem lépe. Jedním dechem ale dodávám, že naše vystoupení v té věci pozitivní efekt přineslo, přinejmenším krátkodobě.

V souvislosti s touto aférou jsme došli k pevnému závěru, že pokud získáme v budoucnu znovu přesvědčení, že se věci nedějí tak, jak by se dít měly, použijeme veškerou váhu toho, co máme, i našich peněz, k tomu, abychom tomu zabránili. Je to takový skoro veřejný úkol.“

Nechtěl otevřít Pandořinu skříňku

Tolik Daniel Křetínský na jaře roku 2013 v knize „Kmotr fotbal“.

Teď, resp., v roce 2017, se Miroslav Pelta v policejních odposleších chlubí, že to spolu s doktorem Křetínským celé geniálně vymyslel.

Mimochodem by tím oklamal tehdejšího předsedu disciplinární komise FAČR Jiřího Goldu, který pak nakonec kvůli této kauze sám odstoupil z funkce. A vlastně by tak Pelta uvedl úmyslně v omyl i celou FAČR.

Nevím. Myslím si ovšem stále, že Křetínský nějaké důkazy pro svá tvrzení měl a stále má. Jen si byl i s Peltou možná vědom toho, že byly opatřeny způsobem, který nemůže veřejně odhalit, a už vůbec ne u soudu. A jak říkal před sedmi lety, nechtěl otevřením této Pandeřiny skříňky způsobit „masakr“ celého českého fotbalu.

„Jen je nechte, ať se bojí“

„Chlubílek“ a fotbalový pábitel Pelta mohl svou roli po pěti letech v policejních odposleších tradičně zveličit (Pábitel je člověk, který si rád domýšlí realitu, zkresluje ji, a hledá tak krásu ve všednostech a nejzákladnějších projevech a věcech lidského života – pozn. aut.).

Buď, jak buď, dosavadní průběh sezony 2019/2020 ukazuje, že leckterým aktérům po osmi letech od „Kabely“ dosti otrnulo.

„V souvislosti s touto aférou jsme došli k pevnému závěru, že pokud získáme v budoucnu znovu přesvědčení, že se věci nedějí tak, jak by se dít měly, použijeme veškerou váhu toho, co máme, i našich peněz, k tomu, abychom tomu zabránili. Je to takový skoro veřejný úkol,“ řekl Daniel Křetínský před sedmi lety.

Možná, že už ten čas v přerušené sezoně 2019/2020 nastal a že by po pandemické krizi mohl majitel Sparty svá výše zmíněna slova nějak oprášit a na ten svůj „veřejný úkol“ z roku 2013 si vzpomenout.

Nebo by někdo mohl alespoň přijít s nějakým „blufem à la Pelta číslo 2“. Ve stylu staré komedie s Luďkem Sobotou v hlavní roli s mírně upraveným názvem „Jen je nechte, ať se bojí“.