Americká legie v bundeslize roste a roste...

Americká legie v bundeslize roste a roste...

„Kdybychom tu měli Američana, který byl dal každý víkend gól, byl by to splněný sen,“ prohlásil v roce 2015 ředitel Bayeru Leverkusen Michael Schade a půl roku na to se v áčku Dortmundu objevil Christian Pulisic. Dnes hraje bundesligu deset amerických fotbalistů a další desítky čekají v mládežnických akademiích.

Jak už je ve fotbale zvykem, (až) na prvním místě jsou zde peníze. Díky poctivé amerikanizaci německé nejvyšší soutěže, která kromě kvalitního zámořského skautingu obnáší třeba otevření kanceláří v New Yorku nebo „reklamní“ přestup Bastiana Schweinsteigera do Chicaga, se bundesliga konečně dočkala obřího televizního kontraktu. Její zápasy už od aktuálně rozehrané sezony nevysílá na svém sportovním programu Fox, ale slavná sportovní stanice ESPN, která za práva na bundesligové televizní přenosy nabídla i díky početné americké legii čtyřnásobek! původního kontraktu.

Že je evropský fotbal ve Spojených státech na vzestupu, se říká už více než dvacet let. Průzkumy skutečně ukazují, že od roku 2012 vzrostla jeho popularita o dvacet sedm procent, ale co je úplně nejvíc zarážející, je skutečnost, že zatímco televizní sledovanost baseballu, basketbalu i amerického fotbalu v Americe pomalu klesá, ratingy „socceru“ coby jediného sportu letí vzhůru. V absolutních číslech sice mají tradiční americké sporty několikanásobně navrch, ale investoři se dívají do budoucna.

Patrně nejznámějším z nich je David Beckham, jenž celý ten růst symbolicky nakopl svým přestupem do Los Angeles Galaxy v roce 2007 a dnes už má v Major League Soccer (MLS) i svůj vlastní klub. Ani on ale nečekal, že mladí američtí fotbalisté budou mít v dohledné době potřebnou kvalitu na to, aby je do svých akademií rekrutovaly evropské, natožpak německé velkokluby. Přesto dnes už v polovině bundesligových soupisek svítí vlajka s třinácti červenými pruhy.

PO VZORU MEXIKA

Schadeův Leverkusen sice patří do té půlky, která svého „Yankeho“ ještě nemá, ale marketingový přínos jediného zástupce fotbalem poblázněného národa si vyzkoušel krátce před tím, než učinil ono slavné prohlášení. V roce 2015 se Leverkusenu podařilo z Manchesteru United přivést mexického reprezentanta Chicharita. Počet fanoušků na facebooku mu pak vzrostl téměř o čtvrtinu – za sledované období dokonce nejvíc ze všech klubů v Evropě – a dvacet procent z konečného počtu tvořili právě Mexičané, kteří okamžitě ovládli také nově vytvořený twitterový účet ve španělském jazyce.

Něco podobného by mělo v blízké době nastat také v Severní Americe, kde však obchodní potenciál zastiňuje ten sportovní – hráčský materiál. Spojené státy totiž zatím, na rozdíl od své vlajky, disponují jen jedinou hvězdou světového formátu, kterou je Christian Pulisic, jedenadvacetiletý rodák z Pensylvánie, jenž vyrůstal v akademii Borussie Dortmund a loni za více než jeden a půl miliardy korun přestoupil do Chelsea.

Další plody německo-americké spolupráce, jejíž kořeny sahají až do dob Studené války, kdy německé manželky amerických vojáků umístěných v Západním Německu vychovávaly například někdejšího kapitána amerického národního týmu Thomase Dooleyho, Jermaina Jonese, Davida Wagnera nebo Michaela Masona, musí teprve uzrát.

Německé kluby už na tom ale „na rozkaz shora“ usilovně pracují. „Chtěl bych v Německu vidět víc mladých amerických talentů, kteří fotbalově vyrůstali v zámoří,“ prohlásil současný šéf bundesligy Christian Seifert před dvěma lety, kdy tuhle definici splňoval vedle Christiana Pulisice jen Julian Green z Bayernu Mnichov (dnes z druholigového Fürthu). Dnes už jich je minimálně sedm…

AMERIČANÉ V BUNDESLIZE

Weston McKennie, 21 let, Schalke 04
Tyler Adams, 21 let, RB Lipsko
Josh Sargent, 20 let, Werder Brémy
Giovanni Reyna, 17 let, Borussia Dortmund
Chris Richards, 19 let, Bayern Mnichov
Zack Steffen, 24 let, Düsseldorf (host. z Man. City)
John Anthony Brooks, 27 let, Wolfsburg
Alfredo Morales, 29 let, Düsseldorf
Timothy Chandler, 30 let, Eintracht Frankfurt
Fabian Johnson, 32, Borussia Mönchengladbach
Brady Scott, 20 let, 1. FC Kolín

Celý článek o americko-německé fotbalové spolupráci a cílech pro světový šampionát v roce 2026, které si od ní obě země slibují, se dočtete v novém čísle časopisu Hattrick, které je právě na stáncích.