Návrh FIFA se dočkal schválení, týmy teď mohou během zápasu využít až pět střídání

Návrh FIFA se dočkal schválení, týmy teď mohou během zápasu využít až pět střídání

Velmi horká novinka k nám doputovala ze samotného štábu FIFA, jenž podal návrh, aby se ve všech fotbalových soutěžích, které do prosince tohoto roku skončí, umožnilo až pět střídání namísto klasických tří.

Původně se jednalo jen o pouhou spekulaci, která se ovšem dočkala velmi rychlé realizace. Mezinárodní pravidlová komise (IFAB) v pátek potvrdila, že schvaluje dočasnou změnu pravidel.  

„IFAB v důsledku nepříznivé situace schvaluje dočasnou změnu pravidel, v rámci níž budou smět mužstva během utkání sáhnout až k pěti střídáním,“ bylo uvedeno v prohlášení.

„Tato změna se týká všech soutěží, které začaly nebo začnou a skončí nejpozději 31. prosince současného roku,“ zněla podmínka.

Nyní tedy zůstává jen na samostatných ligách, včetně té české, zdali tuto výjimku přijmou. Není totiž žádnou podmínkou, že z této výhody musí těžit každá soutěž.

Vzhledem k vyššímu počtu střídání se také počítá s tím, že by mohlo dojít k více zdržováním během rozehraného utkání. I na toto FIFA myslela, a proto zavedla, že všech pět hráčů musí být vystřídáno během tří klasických přestávek (jak jsme na to byli doposud zvyklí) anebo v době poločasové pauzy.

Dočasná změna pravidel se týká i soutěží, kde je aktivně využíván systém VAR. FIFA rovněž dovoluje, aby se zápasy napříč všemi sezonami, co budou dohrány do konce kalendářního roku, uskutečnily bez videorozhodčího.