Straka: Sezonou Sparty jsem dost rozčarovaný, Kanga je problémový hráč

Straka: Sezonou Sparty jsem dost rozčarovaný, Kanga je problémový hráč
ROZHOVOR

Nebojí se říct bez obalu, co si myslí. Právě proto je velezkušený trenér František Straka vyhledávaným kritikem českého fotbalového dění. Jak vidí souboj Slavie s Plzní? V čem podle něj tkví hlavní chyba Sparty a co smýšlí o Adamu Hložkovi s Guélorem Kangou?

Je pro vás střet Slavie s Plzní dosavadním vrcholem ligové sezony?
Určitě ano. Oba týmy hrají velmi dobře. Myslím, že ta dlouhá pauza prospěla především Slavii. Předtím na ní byla vidět velká nejistota, zasáhly ji odchody důležitých hráčů. Už se s tím ale dokázala vyrovnat a znovu najet na vítěznou vlnu. Kdo mě překvapil, to je Plzeň. Předvádí skvělý fotbal, její hráči jsou velice sebevědomí. Je vidět, že změna trenéra posunula ten tým zase úplně jinam. Další věc je ale to, že se Plzni na Slavii dlouhodobě nedaří. I proto nás čeká velmi zajímavý zápas. Slavia by v případě vítězství udělala zásadní krok k titulu, Plzeň by zase ráda stáhla její náskok na pouhých pět bodů. Podle mě to skončí remízou. A je velká škoda, že na tom zápase nebudou fanoušci.

Už jste zmínil plzeňskou změnu trenéra. Souhlasíte s názorem, že by k ní došlo dřív, odstup od Slavie je teď mnohem menší než osmibodový?
To jsou spekulace, do kterých se nechci pouštět. Vzpomínám si na první zápas Guľy na lavičce Plzně, kdy soupeřem byla Opava. Viktoria tehdy vyhrála 3:0, zároveň ale měla obrovskou kliku. I domácí měli šance a to utkání a mohlo dopadnout všelijak. Ale vyhrála Plzeň, čímž se celému týmu rapidně zvýšilo sebevědomí a všechno šlo nahoru.

Souhlasíte s tím, že si Slavia s Plzní hrají svou soutěž?
To určitě nehrají. Já teď viděl Slavii v Příbrami a nezlobte se na mě, její výkon tam se mi tedy vůbec nelíbil. Naopak Příbram hrála velice dobře a ten bod by si určitě zasloužila. Pokud by Slavia hrála takhle i proti Plzni, tak jí to stačit asi nebude.

Už delší čas se ale o český titul perou jen tyto dva týmy. Kdy do toho vstoupí také někdo jiný? A bude to Sparta?
Zda to bude zrovna Sparta, to opravdu nevím. Já jsem její sezonou celkově dost rozčarovaný. Slyšeli jsme toho zase spoustu, ale každý vidí, že to ve Spartě prostě nefunguje. Když vyhrajete v Karviné a pak porazíte doma Teplice, jsou to jen povinné body, které prostě musíte udělat. To měřítko pro Spartu by ale mělo být úplně jiné. Další věc pak je, že i třeba Baník měl mít pod Lubošem Kozlem vysoké ambice, ale nakonec bude rád, když se vůbec dostane do šestky. Mladá Boleslav je pod odchodu Komličenka poloviční, naopak Jablonec s Libercem mě příjemně překvapily. Je ale jasné, že na Slavii s Plzní v tuto chvíli nikdo nemá. Kdyby ale ve Spartě vše fungovalo, jak fungovat má, tak minimálně to třetí místo prostě musí urvat.

S nadsázkou se dá říct, že zatímco z Liberce pořád někdo odchází, do Sparty zas přichází, a přesto je na tom v tabulce Slovan lépe. O čem to svědčí?
Jde o to, kdo do té Sparty vlastně přichází… V tom vidím zásadní problém. A musí ho vidět i v klubu. Pokud ne, tak budou pořád tápat stejně jako doposud. Navíc se podívejte na to, jak se daří těm, co ze Sparty přestoupí nebo odejdou na hostování. Většina z nich září a stane se tahouny svých nových týmů. Podívejte se, kteří kluci táhli a táhnou Plzeň k titulům. Navíc Sparta své talenty má. Jen jim musí ukázat koncepčnost a důvěru, ne je při prvním neúspěchu posílat jinam. Příkladem pro všechny je Adam Hložek. To je talent jako hrom. Když se s ním bude dobře pracovat, může ho to vystřelit někam úplně jinam. A takových kluků je na Letné mnohem víc.

Měl by podle vás Hložek už toto léto zamířit do zahraničí, nebo byste byl raději, kdyby ještě zůstal ve Spartě?
Dobrá otázka. Všechno asi směřuje k tomu, že Adam už letos odejde do ciziny. Víte sám dobře, že ti TOP talenti po celém světě jsou tak dobře sledováni, že si je slavné kluby co nejdřív stáhnou k sobě. A Adam mezi tyhle kluky stoprocentně patří. Na druhou stranu bych ale nechtěl, aby jen někde seděl na lavičce. To by ho hodilo totálně zpátky. Jeho agent Pavel Paska je ale natolik zkušený, že si tohle dobře pohlídá. Adama určitě přesměruje tam, kde bude hrát. O tom jsem přesvědčený.

V posledních zápasech se celkem dařilo Guéloru Kangovi. Měla by Sparta ještě zvážit jeho setrvání v týmu?
Tohle je otázka, kterou může správně posoudit jen vedení Sparty. To oni ho mají každý den v tréninku, oni vidí, jak pracuje, jakým způsobem přemýšlí a tak. Kanga je problémový hráč, to vám říkám na rovinu. Já už vedl spoustu Afričanů a dobře vím, jak moc dokážou být ješitní. Neradi přijímají kritiku. Kanga je ale neskutečně kreativní a já už několikrát řekl, že si jeho spolupráci s Dočkalem dokážu dobře představit. Musí si ale uvědomit, že všechno má svá pravidla. Jestli si Kanga myslí, že se všechno musí točit kolem něj, že jinde bude mít na růžích ustláno, tak šeredně narazí i tam.