Vízek o Slavii: Kolář je světový gólman, Matoušek by musel hrát jako Maradona

Vízek o Slavii: Kolář je světový gólman, Matoušek by musel hrát jako Maradona
ROZHOVOR

Ať už to s dohráním aktuálního ročníku Fortuna:ligy dopadne nakonec jakkoliv, je jisté, že titul patří Slavii. De jure a (snad) i de facto. Za mistrovskou jízdou sešívaných se v rozhovoru pro eFotbal ohlédl známý kritik Ladislav Vízek, který má pro partu z Edenu vesměs pouze slova chvály. V čem však přece jen ještě vidí prostor ke zlepšení? 

Je podle vás titul ve správných rukou?
Určitě ano. Plzeň sice Slavii trochu zastrašila, ale bylo to málo. V těch posledních dvou vzájemných zápasech Slavia Plzni jasně ukázala, kdo je tady v současnosti nejlepší.

V čem je podle vás Slavia jinde než zbytek soutěže?
Takhle bych to neřekl. Slavia zaslouženě obhájila titul, ale příští rok může být zase úplně jiný. Na tom mužstvu je však vidět skvělá práce celého trenérského týmu. Jindra Trpišovský evidentně ví, co dělá. Sice pustili Tomáše Součka, ale zvládli to i bez něj. Možná že právě v doplňování kádru jsou ze všech týmů nejdál.

Z kabiny v zimě nezmizel jen Souček, ale také Milan Škoda nebo Josef Hušbauer. Upřímně, čekal jste, že se je podaří až tak hladce nahradit?
Úplně bez komplikací to nebylo. Ale jo, k titulu to stačilo. I když s náskokem 16 bodů v zádech by k němu došli snad i dorostenci… Do formy, ve které Slavia hrála za doby Tomáše Součka, ještě ale nedorostla. Nikdy jsem nevěřil, že by jeden hráč mohl být pro mužstvo až tak důležitý. Právě Součka ale nelze jen tak nahradit. Kolik on toho naběhal, navíc dával důležité góly… Takový hráč tam teď prostě chybí.

Souček je ve West Hamu stále jen na hostování. Dokážete si představit, že by se vrátil a podzim strávil opět v dresu Slavie?
Když už jednou odešel, tak asi ne. Podle mě se s West Hamem zachrání a zůstane tam dál. Určitě je to i jeho přání a všichni mu držíme palce. Navíc i kdyby spadli a on se musel vrátit, podle mě se kluby dohodnou tak, že by Souček pokračoval v Anglii.

Pokud měla Slavia nějakou část sezony slabší, tak to bylo určitě zkraje jara. Jak by se sezona vyvíjela, kdyby nepřišla koronavirová pauza, během které se dalo mužstvo opět dohromady?
To je ve hvězdách... V té době byla Plzeň rozjetá, zase je ale třeba říct, že hrála jen se slabšími soupeři. Když přišly těžší zkoušky, už to tak kvalitní z její strany nebylo. Prohrát měla ostatně už doma s Českými Budějovicemi, kdy jí ošklivě pomohli rozhodčí. To ovšem nic nemění na tom, že Plzeň má velmi silné mužstvo. Teď by se k ní i ke Slavii měla navíc přidat ještě Sparta, takže by se o titul prali hned tři vlčáci. Podle mě nás tak příště čeká hodně zajímavý ročník!

Bude tedy podle vás boj o titul vyrovnanější než letos?
Přesně tak. Aby jeden z týmů měl v průběhu sezony náskok 16 bodů, to byl extrém, který se nebude dlouho opakovat. Navíc když hlavní strůjce toho všeho – Tomáš Souček – je už dávno pryč. I proto to příští rok bude o něčem úplně jiném. Nahoře opět budou Slavia, Plzeň i Sparta. Ale opravdu si netroufám tvrdit, jak se vedle sebe seřadí.

Vrátí se tedy podle vás doba, kdy Sparta reálně bojuje o titul?
Doufám, že jo. Zatímco Jílek ani nevěděl, koho má postavit, Kotal ustálil sestavu a dal tomu nějaký systém. Našel stoperskou dvojici, která se chytla. Postavil vedle sebe Kangu s Dočkalem a najednou se ukázalo, že vedle sebe mohou v klidu hrát. Ještě by to možná chtělo někoho dopředu... V létě ale ze Sparty konečně odejdou ti lehkoživkové jako Ben Chaim, Mandjeck nebo Kaya a bude to jen dobře. Už teď je kádr zdravější než dřív, zase se v něm mluví hlavně česky. Když do něj přijdou ještě dva fakt kvalitní hráči, bude Sparta hodně nepříjemný soupeř.

Zpátky ke Slavii. Jak dlouho ještě vydrží trenér Trpišovský v Edenu a má podle vás na to, aby jednou vedl evropský velkoklub?
Podle mě ano. Já Jindru uznávám i za to, že si do Slavie vzal s sebou své kamarády z Liberce. Někteří jsou sice možná trochu zvláštní, ale on jim věří a oni ho nepodrazí. Má to postavené na kamarádských vztazích a určitě ví proč. Zkrátka si jde pořád svojí cestou. Jeho týmy jsou pod ním až nechutně běhaví, navíc má Jindra skvělý čuch na talenty. Jen mi tam pořád chybí bourák do útoku. Slavia má světového brankáře i famózní obranu, ale směrem dopředu je to už slabší. Standa Tecl může být sebevíc pracovitější, ale chybí mi tam někdo formátu Patrika Schicka. Pak by to bylo úplně dokonalý. Každopádně ale klobouk dolů před trenéry. Jindra má svůj styl a pomáhá mu i Tvrdík tím, že mu do toho zbytečně nekecá. Nechal ho si přivést svoje kluky a je vidět, že to funguje.

Zmínil jste, že vám ve Slavii schází kvalitnější útočník. Mohl by jím být Jan Matoušek hostující v Jablonci?
O Honzovi něco vím. I já ho viděl jako hráče, který se svou rychlostí do Slavie skvěle hodí. Jenže on se nám v Jablonci moc nezlepšuje, navíc ho brzdí různá zranění. Je možné, že když se teď vrátí do Edenu, tak půjde zase nahoru. Ale slyšel jsem i názor, že zrovna on nebyl Trpišovského kůň. A kdoví, jestli jím vůbec někdy bude... To by musel hrát jako Maradona, aby mohl zůstat ve Slavii. Navíc on je hlavně brejkový hráč, stejný jako Standa Tecl. Podle mě by tedy určitě nebyl horší než on. Ale co jsem tak zaslechl, na současnou Slavii je to prostě zatím málo.

Kdo dělá Slavii určitě radost, je však gólman Ondřej Kolář. Má podle vás kvalitu na to, aby mohl chytat i za týmy jakou třeba Bayern Mnichov či Borussia Dortmund?
Určitě ano. Já jsem o tom přesvědčený. Navíc Ondra by si takovou šanci hrozně moc zasloužil. A já myslím, že by tam chytal fakt výborně. Na gólmany já nejsem nijak zvlášť vysazený, ale on je  prostě jiná liga. Že je Slavia tak dobrá, je obrovsky i jeho zásluha. Kdyby šel do Bayernu, podle mě by chytal i tam. Jeho reflexy, hra nohama, to všechno má na světové úrovni. Pokud by v Česku hrál útočník podobné kvality, už je dávno pryč. Gólmani to ale mají v tomto směru těžší. Hrozně bych si ovšem přál, aby se Ondrovi povedl nějaký velký přestup a my měli po Petru Čechovi dalšího brankáře, který chytá v Top evropském klubu. Vůbec bych se o něj nebál.