Teplice a Sigma na dovolené. Regulérní řešení: Ukončete základní část a dohrajte baráž i se čtvrtým Hradcem

Teplice a Sigma na dovolené. Regulérní řešení: Ukončete základní část a dohrajte baráž i se čtvrtým Hradcem
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

Pardubice, vítěz FNL, se po více než půlstoletí zaslouženě radují z postup do první ligy (byť penaltové řádění sudího Lercha při sobotní výhře nad Vyšehradem 4:1 bylo hodně zvláštní), ovšem druhá Zbrojovka Brno a třetí Dukla Praha se modlí, aby se dohrála poslední dvě kola nejvyšší soutěže, a mohly se tak pokusit o návrat do nejvyšší soutěže přes baráž. Osobně si přeji, aby úterní testování hráčů Karviné dopadlo dobře a vše se dohrálo podle náhradního plánu, tedy 23. a 26. července předposlední a poslední kolo skupiny o záchranu a 29. července a 1. srpna baráž.

Jenže už sobotní Blesk varoval před neregulérností soutěže, protože zachráněné kluby (Olomouc, Teplice, Zlín) poslaly své hráče v neplánované pauze mezi 28. června a 23. červencem (způsobené nákazou čtyř či pěti členů MFK Karviná) na dovolenou. Takže olomoucký obránce Hála či teplický kanonýr Řezníček se na sociálních sítích vesele chlubí pobytem v Rakousku či v Řecku. Vždyť dvě poslední kola dohrají jen z nutnosti a povinnosti. Výhodu z trojice ohrožených (Karviná 27 bodů, Opava, Příbram po 25) by tak měli mít Opavští, kteří hrají právě s Hanáky a Severočechy, zatímco Karviná s Příbramí by si to měly spolu rozdat v posledním kole. 

Mimořádná situace chce mimořádná a kreativní řešení

Po úterním karvinském testování má o všem rozhodnout páteční ligové grémium všech 32 profesionálních klubů. Hovoří se o různých variantách, které by ještě mohly situaci změnit. Třeba o rozšíření nejvyšší soutěže až na 18 klubů, protože 17 je nepraktický počet, o dodatečné baráži mezi druhým Brnem a třetí Duklou atd. Řeči o tom, že nelze měnit pravidla uprostřed soutěž v případě záchrany a postupu dávno vzaly za své (viz mimořádná doplnění soutěžního řádu ligovým výborem LFA z 20. května 2020).   

Kolikrát jsme slyšeli, že mimořádné situace si žádá mimořádná a kreativní rozhodnutí a řešení (viz turnajové dohrání Ligy mistrů a Evropské ligy na jednom místě bez odvet). Jedno takové, navíc ze sportovního hlediska velmi regulérní, bychom měli po ruce a dáváme je k dispozici pátečnímu zasedání. Zrušte zbývající dvě kola skupiny o záchranu, nechte teplické, olomoucké a zlínské hráče na dovolené, začněte rovnou baráž a pusťte do ní i čtvrtý tým z FNL, tedy podle všeho FC Hradec Králové. Čtrnáctá Karviná by hrála baráž se čtvrtým Hradcem, patnáctá Opava s třetí Duklou a šestnáctá Příbram jako loni s druhou Zbrojovkou Brno. Jasné a nanejvýš regulérní. 

Hrozí i velmi neregulérní varianta baráže

Ligový výbor LFA v květnu v kapitole s názvem „Případy dohrání jen jedné ze soutěží“ uvádí:

„V případě dohrání I. ligy a nedohrání II. ligy sestoupí z I. ligy pouze klub, který se v konečné tabulce umístil na 16. místě a do I. ligy postoupí pouze ten klub II. ligy, který bude ke dni ukončení soutěžního ročníku na prvním místě tabulky II. ligy. Barážová utkání o účast v I. lize se v tomto případě neuskuteční a ze II. ligy se nebude sestupovat. 

V případě dohrání II. ligy a nedohrání I. ligy postoupí do I. ligy pouze vítězný klub II. ligy. Barážová utkání o účast v I. lize se v tomto případě neuskuteční, z I. ligy se nebude sestupovat a pokud všichni účastníci I. ligy i postupující ze II. ligy podají přihlášku do I. ligy a obdrží potřebnou licenci, bude mít I. liga v ročníku 2020/2021 17 účastníků. Ze II. ligy v takovém případě sestoupí družstva, která se v konečné tabulce umístila na 15. a 16. místě, a II. liga bude mít v ročníku 2020/2021 15 účastníků.“

V kapitole „Dohrání I. ligy i II. ligy, nedohrání barážových utkání“ se pak píše:

„Pokud se odehraje jen jedno barážové dvojutkání, právo na účast v následujícím ročníku I. ligy získává vítěz tohoto barážového utkání a spolu s ním ten klub, který se v konečné tabulce umístil na vyšším místě, přičemž pro tyto účely se vyšší místo určuje v tomto pořadí: 14. místo I. ligy, 2. místo II. ligy, 3. místo II. ligy, 15. místo I. ligy Pokud se nedohraje ani jedno barážové dvojutkání, právo na účast v následujícím ročníku I. ligy získávají první dva kluby, které se v konečné tabulce umístily na vyšším místě, přičemž pro tyto účely se vyšší místo určuje v tomto pořadí: 14. místo I. ligy, 2. místo II. ligy, 3. místo II. ligy, 15. místo I. ligy.“

Už jsem to minulý týden ale psal o tom, že zajímavá by byla situace, kdyby se dohrálo pouze jedno dvojutkání baráže, a to duel 3. týmu z FNL a 14. mužstva první ligy, které by vyhrál třetí druholigový celek. Pak se pořadí určuje následujícím způsobem v pořadí: 14. tým první ligy, 2. tým z druhé ligy, 3. tým z druhé ligy, 15. tým z první ligy. To znamená, že by do nejvyšší soutěže šel coby vítěz 3. tým FNL (Dukla) i v baráži poražený 14. tým první ligy. Což nabízí „řešení“, že by to 14. tým ligy (Karviná, Opava či Příbram) při vědomí, že druhý barážový dvojduel se nedohraje, mohl 3. celku FNL (Dukla) klidně pustit, protože by věděl, že se stejně zachrání.  Došlo tohle tvůrcům mimořádných květnových dodatků soutěžního řádu? Čeští sázkaři by takový barážový dvojzápas jistě přivítali.   

Baráž tři na tři je za dané situace nejregulérnější

Proto opakuji:

Pokud to jen trochu půjde, dohrajte to, jak se má. A pokud to chcete měnit, nejlepší variantou je ukončit skupinu o záchranu a hrát baráž hned, a to v šesti týmech, tedy tři na tři, včetně čtvrtého týmu FNL. Je to za dané nemilé situace nejregulérnější a ze sportovního hlediska nejlepší řešení. A to nemluvím o tom, že shodou okolností jsou týmy na 2., 3. a 4. místě FNL, tedy Zbrojovka Brno, Dukla Praha a FK Hradec Králové tradičními kluby, které se mj. chlubí svými historickými mistrovskými tituly.