Celé Brno žije naším postupem, raduje se Švancara. Jakou show teď chystá v Tiki-Taka?

Celé Brno žije naším postupem, raduje se Švancara. Jakou show teď chystá v Tiki-Taka?
ROZHOVOR

Jen stěží byste v celé České republice našli známějšího a oddanějšího příznivce brněnské Zbrojovky než Petra Švancaru. Bývalého skvělého útočníka, který pro klub svého srdce nyní odvádí cenné služby na poli marketingu. Zároveň je ale také hvězdou populárního pořadu O2 TV Sport TIKI-TAKA, kde bývá jedním z nejčastějších hostů. V rozhovoru pro eFotbal promluvil o vytouženém návratu do první ligy, ale také o tom, zda se zlobí na Radoslava Kováče. 

Jak to nyní v Brně vypadá? Užívají si lidé návratu do první ligy?

Jasně, stejně jako já. Sice jsme přišli o ty radostné emoce přímo na hřišti a postupujeme rozhodnutím od stolu, ale to nemění nic na tom, že všichni ve Zbrojovce si to náležitě užíváme. Přišlo mi hrozně moc smsek. Lidé mají radost, že se vracíme do nejvyšší soutěže. Dá se říct, že celé Brno teď žije naším postupem. Za Lužánkami navíc proběhla třídenní akce, při které nám třeba Richard Krajčo gratuloval přímo z pódia. Jsou to hrozně fajn pocity. Také si myslím, že naše působení o patro níž už bylo dostatečně dlouhé. Mám skvělé ohlasy i co se týče nákupu nových permanentek, z čehož mám obrovskou radost. S Brnem se do ligy vrátí i jeho fanoušci. Věřím, že šest nebo sedm tisíc diváků přijde na každý náš domácí zápas. Těším se na to. Stejně jako na soupeře, kteří nás čekají.

Je to velká úleva, že už se nemusíte na nic ohlížet a máte jistotu postupu?

Musím říct, že po sportovní stránce jsme na tom byli hodně dobře. Za celé jaro jsme neprohráli, navíc v koncovce byli kluci neskutečně produktivní. Musím je pochválit, jak kvalitní a ofenzivní fotbal hráli. Samozřejmě je otázka, jak by to vypadalo v baráži, ale my jsme na ni byli dobře připraveni. Měli bychom v ní výhodu už jen tím, že mužstvo bylo fakt ve formě. To je vždycky lepší, než když se do baráže propadnete porážkami. Stát by se tam ale mohlo pořád cokoliv, takže pro nás jenom dobře, že ji nemusíme hrát. Určitá úleva to je.

Gratuloval vám i Petr Svěcený, který si vás v TIKI-TAKA často v dobrém dobírá kvůli vaší lásce k Brnu?

Těch gratulací mi přišlo hrozně moc. Jedna byla třeba i od režiséra TIKI-TAKY Vojty Nouzáka. Všichni se teď bojí, co v tom pořadu budu po postupu vyvádět (směje se). Já jim říkám, ať si počkají na to, až v lize porazíme Slavii. To se tam pak budou dít věci, že už tam kromě mě ani nemusí nikoho jiného zvát! Ale teď vážně, samozřejmě jsem rád, že už teď TIKI-TAKA bude taky trochu o nás a že svou kvalitou přispějeme soutěži samotné. Tím, že jsme prvoligoví, se mi v tom pořadu bude lépe dýchat.

Cesta z Brna do Prahy tak už bude rázem příjemnější…

Tak jistě, ale já si stejně nejvíc užívám až tu cestu zpátky. Ví se o mně, že mi Praha k srdci nikdy příliš nepřirostla. Jenže já mám vlastně rád jen Brno, takže v tomhle směru asi nejsem objektivní (usmívá se). Nicméně je jasné, že každému ve Zbrojovce se teď bude dělat příjemněji. Ty zápasy s velkými rivaly z Prahy či Ostravy nám už prostě chyběly. Dobře vím, jak to tady probíhá, když se třeba blíží souboj se Spartou. Jen doufám, že nebudeme mít problémy se záchranou.

Také ale zaznívají hlasy, kterým se rozhodnutí Ligového grémia moc nelíbí. Třeba trenér Opavy Radoslav Kováč prohlásil, že Zbrojovka s Duklou přišly k postupu jako slepí k houslím. Co na tohle říkáte?

Já to chápu. Kdybych byl v jejich kůži, asi taky k tomu mám co říct. Nezlobím se na kluky, že to takto komentují. My jsme ale pro postup udělali všechno, co jsme mohli. Skončili jsme druzí v tabulce, a že se pak zrušila baráž, s tím přece nic nenaděláme. Ligu jsme si uhráli na hřišti, tak ať si ji tam uhrají i ostatní. Sám jsem zvědavý, jak ten boj o záchranu nakonec dopadne. Těžko říct, kdo zahučí o patro níž. Co jsem tak nasledoval, tak jedině to trio Příbram, Karviná a Opava zůstalo v nějakém herním módu, i když zrovna Karviné byl trénink ještě znemožněn. Hráči Olomouce, Zlína i Teplic už snad ale byli někde na dovolené. I proto nikdo neví, jak ty poslední dvě kola budou vůbec vypadat.

Jak k tomu Sigma, Teplice a Zlín podle vás přistoupí? Nemáte obavu, že nasadí B-týmy?

Směřuje to k tomu. Ale pozor, to pro ně ještě nutně nemusí být nevýhoda. Co si budeme povídat, ani jeden z těchto týmů neprožil nikterak oslnivé jaro. A zatímco jejich hráči ze základní sestavy teď budou možná odpočívat, šanci dostanou ti nadrženci, na které se v sezoně až tolik nedostalo. A je jasné, že ti se budou chtít ukázat trenérovi. Aspoň já jsem to tak vždycky měl. I proto nechci předvídat, kdo nakonec spadne. Podle mě se ale rozhodne v posledním kole v utkání Karviné s Příbramí.

Když se ještě vrátím k Brnu, vidíte mezi mladými nadějemi nového Petra Švancaru?

Klidně bych ještě skočil o level výš, protože nejlepším hráčem, se kterým jsem kdy trénoval a hrál, byl Milan Pacanda. A ve Zbrojovce máme teprve dvacetiletého Ondru Pachlopníka, který mi ho hrozně připomíná. Je to obrovský talent a asi nebude dlouho trvat a půjde ještě do většího klubu. Byť já bych byl samozřejmě rád, kdyby u nás zůstal co nejdéle. Je to hrozně šikovný hráč, stejně jako třeba Tonda Růsek nebo Kuba Přichystal. Těší mě, že jsou to kluci od nás a ne cizinci. Když se navíc jedná o odchovance, tak tomu musím zatleskat. Ti kluci prošli naší mládeží a jejich současné výkony jsou i práce jejich předchozích trenérů. Obecně máme v kádru hodně našich mladých kluků, což je pro klub skvělá vizitka.

A čekáte teď ještě nějaké razantnější posílení kádru, nebo to podle vás nebude ani nutné vzhledem k stávající síle mužstva?

Co jsem četl rozhovory našeho trenéra i sportovního manažera, tak by možná chtěli trochu posílit zadní řady. Když se tu teď navíc bude hrát produkt první liga, mohlo by být snadnější sem získat některé hráče. Na druhou stranu si ale nemyslím, že bychom teď museli nějak razantněji nakupovat. K nějakému posílení dojde asi určitě, ale já jsem rád, že si to ti naši kluci ukopali. A co jsem viděl týmy první ligy od desátého místa níž, tak netvrdím, že jsme vyloženě lepší, ale minimálně zcela konkurenceschopní jsme jim určitě. I proto se už moc těším na to, jak se s nimi popereme.