Sparta hrála s AC Milán už v roce 1995. Před plnou Letnou, když na chřipku umíraly tisíce lidí. Šlo by to dnes?

Sparta hrála s AC Milán už v roce 1995. Před plnou Letnou, když na chřipku umíraly tisíce lidí. Šlo by to dnes?
ÚTERNÍ RÁNA PAVLA PROCHÁZKY

„V letech 1995 a 1996 bylo v průběhu chřipkové epidemie postiženo akutním respiračním onemocněním zhruba jedenáct procent obyvatel Česka. Během sedmi týdnů bylo hlášeno více než 90 tisíc komplikací a došlo k více než 12 tisícům úmrtí,“ uvádí internetové Informační centrum správného očkování. Bývalý hlavní hygienik (dnes šéf krajské hygieny v Liberci) Václav Valenta před sedmi lety v Otázkách Václava Moravce mluvil o šesti tisících úmrtí v souvislosti s chřipkou v daném období. 

To bude nejspíš dolní hranice, jiní experti hovoří o 7500 zemřelých. Údaje se různí, v každém případě šlo o tisíce lidí. V době, kdy píšu tyto řádky, zemřelo v Česku na covid-19 či s covidem-19 za více než půl roku 758 lidí. Letos na jaře se kvůli pandemii sport a fotbal na téměř čtvrt roku zastavil, nyní se hraje jen bez diváků. A jak to bylo na přelomu let 1995/1996? 

Sport a fotbal bez omezení

A jak to bylo na přelomu let 1995/1996? 

Navzdory obří nákaze běží sport a fotbal bez omezení dál, stejně jako hospody a vánoční trhy. Je mi o čtvrt století méně a jsem aktivně u toho.

Je čtvrtek 7. prosince 1995 a fotbalisté Slavie hrají ve Francii, v Lens o postup do březnového čtvrtfinále Poháru UEFA (dnes Evropské ligy). Po domácí bezbrankové remíze v Edenu sleduji na novinářské tribuně zaplněného stadionu v hornickém městě nedaleko Lille na severu Francie, jak v šesté minutě prodloužení dává Karel Poborský postupový gól. Ten přináší legendární březnové čtvrtfinále, v němž pak červenobílí slavně udolají AS Řím (2:0 na Strahově, 1:3 v prodloužení na Olympijském stadionu v Římě). 

Ve stejný den hraje na zaplněné Letné (17 200 diváků) pražská Sparta jiný zápas 3. kola Poháru UEFA se slavným AC Milan. Po milánské porážce 0:2 znamená bezbranková remíza její vyřazení.

V zemi a v hlavním městě řádí chřipková epidemie, ovšem v Praze se víc mluví o tom, že majitel Sparty Petr Mach právě odvolal trenéra Jozefa Jarabinského a nahradil ho Vlastimilem Petrželou.

Letos přivítá Sparta AC Milán na Letné znovu, ve čtvrtek 10. prosince 2020 od 21 hodin v posledním utkání základní skupiny H Evropské ligy 2020/2021. Podle všeho to bude ke zklamání všech sparťanů tentokrát bez diváků…

Osm tisíc nakažených na 100 tisíc obyvatel

A jaká je mezitím epidemická situace v Česku?

Zemské noviny píšou v pátek, 8. prosince 1995: „‚Epidemie chřipkového onemocnění se již rozšířila prakticky do všech okresů severní Moravy a Slezska,‘ potvrdila vedoucí oddělení epidemiologie Krajské hygienické stanice v Ostravě Eva Procházková. Nejvyšší nemocnost je na Karvinsku, kde v průměru na 100 tisíc obyvatel je nyní téměř osm tisíc nemocných, z toho nejvíce postiženou skupinou jsou děti. Za epidemii je považováno takové rozšíření chřipky, kdy nemocnost přesáhne hranici tří tisíc nemocných na 100 tisíc obyvatel. Mimořádné prázdniny mají od včerejška žáci všech 82 základních škol v okrese Karviná.“ 

V té souvislosti dodávám, že dnes „nejnakaženější okres“, tedy Uherskohradišťsko, má 380 nakažených na 100 tisíc obyvatel, hlavní město Praha pak 239 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Lidové noviny z pondělka 11. prosince 1995 potom píšou: Chřipka se z Moravy a Slezska rozšířila do Čech. Značný nárůst chřipkového onemocnění zaznamenali o víkendu pediatři sloužící na dětských pohotovostních odděleních v Praze. Malých pacientů zde museli vyšetřit přibližně o sto procent více než před měsícem. Lékaři se shodují na tom, že epidemie již plně zasáhla hlavní město. Už ve středu 6. prosince 1995 označil hlavní hygienik Jiří Vytlačil nárůst chřipkového onemocnění za počínající epidemii. Ta nejprve zasáhla na konci listopadu jižní Moravu a postupně se rozšířila na její sever a poté i na západ na území celých Čech a nyní také do hlavního města.“

Deník Právo ve středu 13. prosince 1995 už informuje o prodloužení vánočních prázdnin: „Zítra, tedy 14. prosince 1995, začnou na základních a středních školách mimořádné prázdniny, které až do 22. prosince kvůli chřipkové epidemii vyhlásil hlavní hygienik Jiří Vytlačil. Tím letošní výuka skončí - na mimořádné volno navazují od 23. prosince až do 2. ledna regulérní vánoční a novoroční prázdniny. Školy se otevřou 3. ledna 1996.“

Dvojnásobný počet žehů na Ostravsku

A v sobotu 16. prosince 1995 píšou Zemské noviny o tom, že souvislost chřipky a vyšší úmrtnosti na Ostravsku nelze vyloučit: „Úmrtnost obyvatel v Ostravě stoupla během posledních čtrnácti dnů téměř o polovinu. ‚V průběhu posledních dvou týdnů, tedy v období chřipkové epidemie, se zvýšila na území města úmrtnost ještě o dalších dvacet procent,‘ vysvětluje ředitel Krematoria Ostrava Vladimír Kostiha a dodává: ‚Chřipkové období je znát také na naší práci, neboť jsme museli zvýšit počty žehů na dvojnásobek. Většinou se jedná o staré lidi.‘“

Ve stejný den, tedy v sobotu 16. prosince 1995, letím bez jakýchkoliv omezení do Anglie na losování EURO 1996 s českou účastí. Pražská Ruzyň je v sobotu ráno nabitá lidmi, žádný let se neruší. V neděli 17. prosince 1995 v hlavním sále International Convention Centre ve druhém největším anglickém městě Birminghamu přiděluje krutý los českým fotbalistům „skupinu smrti“ ve složení Německo, Itálie, Rusko, Česko.

Kdyby mi někdo v té chvíli řekl, že za půl roku se Češi probojují až do finále EURO 1996. považoval bych ho z nevyléčitelného blázna. Stejně jako kdyby mi tvrdil, že za čtvrtstoletí, v roce 2020, bude EURO odloženo o rok kvůli pandemii působící respirační onemocnění. 

Zdravý se vracím do Česka, kde se ve středu 20. prosince 1995 z Lidových novin dozvídám, že: „Chřipková epidemie zřejmě v tomto týdnu vyvrcholí a po Vánocích začne opadávat. Nyní je nemocných 3628 lidí ze 100 tisíc Lékaři nevylučují, že se podobná epidemie brzy zopakuje.“

Žádná panika v Česku

Chřipka na přelomu let 1995 až 1996 zavírala pošty, zvyšovala tržby lékáren, snižovala růst HDP, basketbalové a volejbalové kluby v domácích i mezinárodních soutěžích musely nastupovat s náhradníky a dorostenci. A čeští fotbaloví reprezentanti se obávali, aby chřipka, případně její očekávaná druhá vlna, neohrozila jejich vytoužený start na červnovém EURO 1996 v Anglii.

Ovšem žádná panika se v ˇČesku nekonala, o úmrtích ani o nakažených (až na výše uvedenou zprávu z Ostravska) se žádné on-line statistiky nevedly, internetové zpravodajství bylo v plenkách, sociální sítě neexistovaly. Bylo oznámeno, že celkovou úmrtnost bude možné určit až po skončení chřipkové epidemie. O desítkách úmrtí na chřipku se na začátku roku 1996 psalo jen v souvislosti s blízkým Maďarskem. Epidemiologové i lékaři se drželi v ústraní, ani tehdejší premiér Václav Klaus se k rozsáhlé epidemii v Česku nijak zvlášť nevyjadřoval.  

Prymula opět vyhnal diváky z tribun, proti už jsou nejen Pirk, Honzák, Hnízdil či Šmucler...

Dne 30. ledna 1996 v Mladé frontě Dnes Běla Tůmová z Národní referenční laboratoře při Státním zdravotním ústavu řekla, že epidemie chřipky skončila. „‚V současné době sice stále ještě stůně víc lidí než obvykle, ale epidemie už to není,‘ sdělila Tůmová. Uvedla, že chřipku dnes má přibližně každý stý člověk. Letošní epidemie chřipky podle hygieniků překonala poslední epidemii v roce 1992. Za sedm týdnů onemocnělo téměř milion dvě stě tisíc lidí, převážně dětí do čtrnácti let. Téměř u každého desátého doprovázely chřipku vážné komplikace. Tyto komplikace tak byly podle Tůmové třikrát častější než v předchozích letech. Údaje o tom, kolik lidí na chřipku zemřelo, bude mít národní laboratoř až příští měsíc. Hygienici však stále počítají s tím, že může propuknout druhá vlna chřipková epidemie,“ psalo se koncem ledna 1996 v Mladé frontě Dnes. 

Údaje, kolik lidí v Česku na přelomu let 1995 až 1996 skutečně zemřelo, se dnes pohybují mezí šesti až dvanácti tisíci lidí.   

Očekávaná druhá vlna chřipky pak na jaře roku 1996 skutečně přišla, ale naštěstí byla menší, než se čekalo.

Postihla třeba výrazně koncem března ligové fotbalisty Českých Budějovic. Právo 28. března 1996 zase informovalo o tom, že Tomáš Skuhravý nestihl zahájit plánované tréninky na Viktorii Žižkov, protože ho položila chřipka. A v dubnu se kvůli chřipce odkládal i ligový basket.

Po epidemii přišel skvělý sportovní rok 1996!

Hráči Slavie se ale na jaře– epidemie neepidemie – probojovali až do semifinále Poháru UEFA a stali se v květnu po dlouhých 49 letech mistry. Lední hokejisté před zraky premiéra Václava Klause ve Vídni začátkem května po jedenácti letech vyhráli mistrovství světa. Čeští fotbalisté v červnu v Londýně za účasti prezidenta Václava Havla získali na EURO 1996 senzační stříbro.

Kanoista Martin Doktor vybojoval na přelomu července a srpna na OH 1996 v Atlantě dvě zlaté medaile a oštěpař Jan Železný, který se před zimní chřipkovou epidemii ukryl na Kanárských ostrovech, obhájil své olympijské prvenství z Barcelony 1992. A svůj první olympijský triumf slavila v Atlantě i kajakářka na divoké vodě Štěpánka Hilgertová.

Bez on-line zpravodajství o počtu mrtvých nebyla hysterie

Chřipková epidemie před čtvrt stoletím neřádila jen v Česku, ale i ve světě, byť u nás byla tehdy hodně krutá. 

Ano, od epidemiologů už dobře vím, že z hlediska nebezpečnosti nelze srovnávat chřipku s covidem-19. Ovšem tisíce mrtvých lidí v krátkém období na přelomu let 1995 až 1996 (dokonce snad až 12 tisíc!) v zemi jako je Česko zdaleka není zanedbatelné číslo. Přesto se tehdy svět, ani svět sportu, nezastavil jako nyní v roce 2020. 

Často se ptám: Jsme nyní o tolik zodpovědnější a poučenější, nebo by to bylo lepší tehdy, bez dnešní nadvlády internetu a sociálních sítích? Jak by to asi vypadalo, kdyby před čtvrtstoletím vládli světu dnešní politici? A naopak: jak by tomu bylo dnes, kdyby byli u moci tehdejší političtí lídři?

Mohl by dnes Praze na Letné nastoupit před zaplněnými ochozy AC Milán, kdyby bylo v zemi až osm tisíc nakažených (byť „pouhou“ chřipkou) na sto tisíc obyvatel? A lze tehdejší (ne)reakci, jak by řekl bývalý premiér Václav Klaus, nějakým způsobem srovnávat se současnými opatřeními za covidové pandemie?

Co člověk, to jiný názor. V každém případě jsme byli před čtvrt stoletím té všeobecné hysterie bez internetového i televizního on-line zpravodajství o počtu mrtvých a bez sociálních sítí ušetřeni.

Slavia nepodává výkony odpovídající jejím ekonomickým možnostem, Sparta musí dokázat svou sílu v Plzni