Šilhavý našel vakcínu proti covidu. Navzdory vedení FAČR to Čechům v karanténě šlape

Šilhavý našel vakcínu proti covidu. Navzdory vedení FAČR to Čechům v karanténě šlape
KOMENTÁŘ

Podzimní covidová sezona českému fotbalu až nečekaně svědčí. A to navzdory bezradnému vedení FAČR, jemuž se ve čtvrtek 19. listopadu od 21.30 hodin rozhodl věnovat i diskusní pořad České televize (ČT 1) „Máte slovo s Michaelou Jílkovou“. Policií byl zatčen kontroverzní „Náčelník“, exmístopředseda FAČR Roman Berbr, národní tým pod vedením trenéra Jaroslava Šilhavého vzhledem k okolnostem velmi nečekaně postoupil mezi šestnáctičlennou elitu Ligy národů (LN), „lvíčata“ se probojovala z těžké a vyrovnané skupiny na ME 2021 ve Slovinsku a Maďarsku a ženská reprezentace je krůček od baráže ME 2022 v Anglii, kde by startovala poprvé od vzniku samostatného Česka v roce 1993. 

Ano, v případě „áčka“ i „21“ tomu výrazně napomohli nikoli šetřiví, ale tentokrát velmi marniví Skotové. 

Ti mladí už v úterý nečekaně prohráli v kvalifikaci ME „21“ v Řecku, a pustili tak na první postupové místo Čechy, kteří na stejném místě už v pátek naopak zvítězili 2:0.

Čechům pomohla i eurobaráž soupeřů 

A ti starší listopadovým penaltovým postupem v baráží ME 2020 v Srbsku jako by si splnili hlavní cíl. A přestože měli ve skupině B2 Ligy národů před 5. a 6. kolem čtyřbodový náskok před druhými Čechy a stačily jim k postupu dvě remízy na Slovensku a v Izraeli, tak v obou zápasech podlehli 0:1 a zůstali ve druhé divizi LN.

Protože hlavně v září a v říjnu covidem těžce zkoušení Češi v Plzni v listopadu vyhráli jak nad Izraelem (1:0), tak nad sestupujícím Slovenskem (2:0), které ovšem po barážové výhře (2:1 po prodloužení) v Severním Irsku rovněž dodatečně postoupilo na EURO 2020. 

Jediný, kdo se tak z této skupiny Ligy národů na ME nedostal, byli Izraelci, kteří už v semifinále baráže vypadli také po penaltách právě se Skotskem.

Izrael, třetí ve skupině B2, tak hrál se Skotskem na podzim v krátkém sledu dokonce třikrát a ani jednou s ním základním čase neprohrál (dvě remízy, jedna výhra). 

Je tedy pravda, že Česku fakt, že všichni tři zbývající soupeři ve skupině B2 čekala v říjnu a v listopadu baráž o EURO, velmi prospěl.

Češi, kteří skupinu nakonec vyhráli, prohráli jen dvakrát, ovšem pokaždé se Skoty (v září v Olomouci 1:2, v říjnu 0:1 v Glasgow). Mohou to napravit v červnu 2021 na ME ve Skotsku. Skotové sice budou doma, ale kdoví, jak to bude kvůli pandemii s diváky. A možná jsou přijatelnějším soupeřem než kreativnější Srbové, kteří v Bělehradu ve finále baráže se Skotskem rovněž prohráli až po penaltách. 

A hlavně, bude to první duel se Skotskem, u něhož by měl být hlavní trenér Jaroslav Šilhavý. Protože poprvé kvůli dvěma nakaženým lidem z realizačního týmu muselo po obřím nátlaku klubů nastoupit béčko či spíše céčko vedené koučem Holoubkem. A v říjnu v Glasgow chybělo kvůli koronaviru hned několik opor a také sám Šilhavý, jenž rovněž covid dostal.

Navzdory covidu i velkoklubům

Ovšem navzdory těmto trablům, které mu do postupové cesty házel nejen covid-19, ale i české velkokluby, našel fotbalový gentleman Jaroslav Šilhavý účinnou fotbalovou vakcínu a i s citelně oslabeným kádrem nečekaně postoupil do první divize velmi dobré a zajímavé soutěže jménem Liga národů. Český fanoušek se tak může těšit na duely s týmy, jako jsou Francie, Belgie, Španělsko či Itálie, jež postoupily do Final Four druhého ročníku LN. 

Nebyla to od Čechů v listopadu vždy gala představení, v zápasech s Izraelem a se Slovenskem po vydařené první půli přišel slabší druhý poločas a příliš pasivní bránění náskoku, ale i tak za dané situace: Klobouk dolů!

„Jestli je to malý zázrak? Přesně tak. To, co jsme prožívali tenhle podzim, bylo neskutečné. I po všech těch peripetiích, které jsme absolvovali každý sraz, jsme dosáhli na postup. Všichni, kdo se na tom podíleli, zaslouží velký dík. Samozřejmě hráči, realizační tým i organizační pracovníci, kteří řešili ty problémy vzniklé s pandemií,“ řekl po středečním nočním postupu v Plzni Jaroslav Šilhavý.

„Pro nás všechny je to obrovská motivace. Takové zápasy nás pohání kupředu. Nemůžeme si myslet, že bychom teď najednou mohli konkurovat týmům, jako jsou Španělsko nebo Francie, ale můžeme se od nich učit. Z tohoto pohledu je to skvělé pro celý český fotbalový národ,“ dodal Šilhavý.

Šilhavý zatím splnil každý cíl. Postoupí i na MS 2022?

O hlavním koučovi národního týku se říká, že je na dnešní fotbal a lidi v něm až příliš slušný. Ale zatím od podzimu 2018 splnil všechny náročné cíle, které před ním stály.

„Když jsme s kolegy k národnímu týmu nastupovali, bylo cílem zachránit Ligu národů, což se povedlo. Pak jsme splnili další cíl a postoupili na EURO a teď jsme zvládli i posun do první divize. Řekl bych, že to hovoří samo za sebe, navíc věřím, že i způsob hry, kterým se prezentujeme, zapadá do moderního fotbalu. Myslím, že i utkání se Slovenskem se muselo divákům líbit, snad to budeme posouvat ještě dál,“ prohlásil Šilhavý.

„Pro mě je hlavně důležité, že jsme ze všech nástrah letošního podzimu vždycky dokázali vyhrabat, zabrali jsme, zápasy jsme zvládli. Tohle my Češi totiž umíme, když se dostaneme do úzkých, dokážeme se semknout. Z mého pohledu jsme předvedli až nemožné. Tenhle půlrok nám dal spoustu informací nejen ze sportovního hlediska, ale také o charakteru lidí a hráčů v týmu,“ prohlásil Šilhavý, který celý podzim neměl k dispozici nejlepšího současného českého útočníka Patrika Schicka. 

Podzimní Liga národů utužila v národním týmu partu. Ta může být důležitá nejen na letním EURO, ale už v jarních bojích kvalifikace MS 2022 v Kataru. Ty budou rozlosovány už 7. prosince 2020 v Curychu. A kdyby se Šilhavému a spol. nepodařilo z této kvalifikace postoupit, může mít ještě šanci v dodatečné baráži, kterou Česku může zajistit právě včerejší prvenství ve skupině B2 Ligy národů.

Jestliže Jaroslav Šilhavý našel fotbalovou vakcínu proti covidu-19 v LN, mělo by jeho být jeho hlavním cílem najít i lék na to, jak konečně dostat Čechy na světový šampionát. Od roku 1993 na něm hráli jen jednou– a to neúspěšně – před dlouhými čtrnácti lety na MS 2006 v Německu. 

Šmicerova, Kollerova a Barošova FEVOLUCE? Ano! Ale přijde i Řepkova řádná sebereflexe?