Fortuna liga: Oba Východočeské kluby nerozhodně, Jablonec urval zápas v závěru. Sparta přehrála po bitvě Olomouc

První kolo FORTUNA:LIGY odstartovalo v sobotu odpoledne. Nováček z Hradce Králové přivítal v azylu v Mladé Boleslavi Klokany, kde po dobrém výkonu v první půli vede. Ostravský Baník zavítal na půdu tradičně nepříjemného Jablonce, ale zatím se zde nic nestalo. Pardubice v azylu ve vršovickém Ďolíčku pak přivítaly Karvinou a po pětačtyřiceti minutách prohrávají o dvě branky. Ve večerním utkání Vrbova Sparta přehrála po velkém boji Olomouc 3:2.

Právě duel Sparty s Olomoucí byl ostře sledovaným zápasem. Pro olomouckého trenéra Václava Jílka to totiž byl první ostrý zápas po nevydařeném trenérském angažmá právě ve Spartě. Ta se naopak musela otřepat z nepovedeného úterního utkání ve Vídni a získat psychickou pohodu do odvetného utkání druhého předkola Ligy mistrů.

Zajímavé utkání nabídl i souboj mezi Jabloncem a Ostravou, kde oba celky mají ambice hrát v horních patrech nejvyšší soutěže. V zápase Hradce Králové s pražskými Bohemians pak trochu překvapivě tahali za kratší konec Klokani, kteří nakonec byli rádi za "plichtu".

Jablonec - Baník Ostrava:

Utkání týmů, které by se oba rády umístlily v první šestce, začalo ve vysokém tempu. Hned v osmé minutě utkání měli obrovskou šanci Severočeši, kdy po rohovém kopu trefil Miloš Kratochvíl břevno. O pět minut později se dostali do první velké šance také hosté, když si Almási naskočil na krásný centr od Jiřího Fleišmana. Jeho hlavička ovšem mířila mimo bránu. Ve třiadvacáté minutě se dral opět do šance Kratochvíl, který střílel z pokutového území, ale skvělým zákrokem jej vychytal Jan Laštůvka. První poločas tak i přes slibné akce branku nepřinesl. V 59. minutě mohl přijít první gól zápasu, když se po krásné akci ze standardní situace prosadil ostravský Almási. Nakonec se ale ukázalo, že brance předcházel ofsajd, takže ho sudí Pechanec neuznal. Jelikož ani další šance nebyly úspěšné, zdálo se, že utkání směřuje k remíze. V 88. minutě se však po krásném centru Pleštila z pravé strany prosadil střídající Pilař a hostující Baník už na tento gól nestihl reagovat.

Pardubice - Karviná:

Východočeši, kteří byli největším překvapením minulého ročníku nastoupili v prvním kole proti Karviné, která se každoročně snaží o ligové přežití. Do zápasu vstoupili aktivněji hosté, kterým se v šesté minutě povedlo vstřelit první branku nového ligového ročníku poté, co rozhodčí Karel Hrubeš po konzultaci s videorozhodčím nařídil penaltu ve prospěch Karvin, kterou s přehledem proměnil Qose. Stavem 1:0 i první poločas skončil. Pardubice i na začátku druhé půle, kdy jejich chyby využil ve 49. minutě Papadopulos, čímž dostal Karvinou do dvougólového vedení. Csaplárova past z pohledu Pardubic však klapla a v šestašedesáté minutě snížil Tischler, který si naběhl na dlouhý pas za obranu a přeloboval Neumana - 1:2.  Tischler se stal hrdinou Perníkářů, protože se o pár minut později trefil podruhé a zajistil tak Východočechům bod.

Hradec Králové - Bohemians 1905:

Hradec Králové se po čtyřech letech opět představil v nejvyšší české fotbalové soutěži. Vazylu v Mladé Boleslavi odehrál odvážnou první půli a ve čtrnácté minutě se zásluhouDaniela Vašulína dostal do vedení. Zkraje druhé půle však potrestal chvilkovou pasivitu Votroků David Puškáč, který svou brankou Klokanům zajistil z utkání bod. I když se totiž aktivní Hradec snažil o vstřelení druhé branky, nebylo mu přáno, a tak utkání skončilo nerozhodným stavem 1:1.

Sparta Praha - Sigma Olomouc:

Strašidelný vstup do prvního ligového utkání si připsali fotbalisté pražské Sparty. Ty totiž hned zkraje zápasu ve třetí minutě zmrazil Kryštof Daněk, když se přesně dokázal trefit z rychlého protiútoku. Vedení však Olomouckým nevydrželo dlouho, protože nedovolený obranný zákrok Ondřeje Zmrzlého na hranici velkého vápna posoudil sudí Pavel Orel jako penaltový. A z následného pokutového kopu ve 12. minutě vyrobnal Karlsson. Po změně stran se snažila Sigma ohrožovat bránu domácích už je z protuútoků, což se nakonec jevilo, jako špatná taktika. Aktivní kapitán Sparty Bořek Dočkal se několikrát pokusil překonat brankáře hostí Macíka, a když mu to nevyšlo, našl centrem ze standardní situace Krejčího mladšího, který již v 64. minutě na brankáře hostí recept našel. Další ránu hostům přidal vlastním gólem Hubník, což byl vlastně i vítězný gól Sparty, protože v úplném závěru korigoval na 3:2 Gonzalez.

FORTUNA:LIGA, 1. kolo:

Jablonec – Baník Ostrava 1:0 (0:0)

Branky: 88. Pilař (Pleštil)
Žluté karty: 57. Krob, 90. Pilař (JAB) – 67. Potočný, 78. D. Buchta, 90. Laštůvka (OVA)
Domácí: Hanuš – Štěpánek, Martinec, Zelený, Krob – Považanec – Pleštil (90+1. Libor Holík), V. Kubista, Kratochvíl (83. Smejkal), Malínský (73. Pilař) – Doležal (C).
Hosté: Laštůvka (C) – Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman – Kaloč – de Azevedo (55. Potočný), Kuzmanović (70. Sor), Budínský (79. Jiří Klíma), D. Buchta – Almási (79. J. Pokorný).
Rozhodčí: Pechanec – Hájek, Mokrusch.
Diváci: 2 365

Pardubice - Karviná 2:2 (0:1)

Branky: 64. Tischler (Sláma), 75. Tischler (T. Čelůstka) – 6. Qose (pen.), 49. Papadopulos (Nešický)
Žluté karty: 44. Tischler, 56. D. Kostka (PCE) – 60. Siňavskij (KAR)
Domácí: Letáček – Prosek (46. Sláma), F. Čihák, Toml, T. Čelůstka – Jeřábek (C) – D. Kostka (60. S. Šimek), Beran, Tischler, Cadu (90. Halász) – P. Černý (60. Huf).
Hosté: Neuman – Křapka, Santos, P. Buchta, Bartošák – Mangabeira, Nešický (81. Zych) – Čmelík (90+2. Jurásek), Qose (73. Stropek), Siňavskij (73. Mikuš) – Papadopulos (C) (81. Svoboda).
Rozhodčí: Hrubeš – Horák, Caletka.

Hradec Králové – Bohemians 1905 1:1 (1:0)

Branky: 14. Vašulín (Mejdr) – 53. Puškáč
Žluté karty: 90+1. Mejdr (HKR) – 36. Bederka, 57. Vondra (BOH)
Domácí: Fendrich – Mejdr, Donát, Jakub Klíma, Urma – Kodeš, J. Rada – Prekop (77. Záviška), P. Dvořák, Vlkanova (C) – Vašulín (90. Kubala).
Hosté: Bačkovský – M. Dostál (C), Bederka, Köstl, Vondra – Fulnek (61. Květ), Hronek (83. Vacek), Ljovin, J. Kovařík (83. Bartek) – Puškáč (68. Necid), Chramosta (69. Koubek).
Rozhodčí: Julínek – Antoníček, Lakomý.
Diváci: 1 216

Sparta Praha - Olomouc (Praha – Letná, 19:00)

Branky: 12. Moberg Karlsson (pen.), 64. Ladislav Krejčí ml. (Dočkal), 78. R. Hubník (vla.) – 3. Daněk (Hála), 90+2. P. González (Šíp)
Žluté karty: 8. Štetina, 57. Moberg Karlsson, 66. Wiesner, 85. Pavelka, 90+3. Nita (SPA) – 85. J. Sedlák, 85. Vaněček (OLO)
Domácí: Nita – Wiesner, Štetina, Ladislav Krejčí ml., Höjer – Pavelka, Sáček (74. Souček) – Moberg Karlsson (74. Ladislav Krejčí st.), Dočkal (C) (83. Karabec), Pešek (90+4. Panák) – Hložek (83. Juliš).
Hosté: Macík – Látal (68. Poulolo), R. Hubník (C), Beneš, Zmrzlý (81. Šíp) – Breite, J. Sedlák – Matoušek (68. Vaněček), Daněk (55. P. González), Hála (55. Zahradníček) – Růsek.
Rozhodčí: Orel – Paták, Podaný.

Věřím, že kurzy sázkovek hráče zdravě naštvou, říká trenér Teplic Kučera. Dožije se ligového jara?