Obří lazarety ve Slavii, ve Spartě i v Plzni. Je to normální? Na začátku sezony? Co dělají v klubech špatně?

Obří lazarety ve Slavii, ve Spartě i v Plzni.  Je to normální? Na začátku sezony? Co dělají v klubech špatně?
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Hráči Slavie Praha měli před čtvrtečním úvodním zápasem play off Evropské ligy s Legií Varšava nadále velkou marodku. To samé se se stalo Spartě už před prvním utkáním 3. předkola Ligy mistrů League s Monakem i Viktorii Plzeň již na konci července před kvalifikačními duely Evropské konferenční ligy. Ano, program, zvlášť po letním ME, je náročný, přestávka krátká, ale je tohle normální? Tři lazarety ve třech nejlepších českých klubech? Nikoli někdy v listopadu či prosinci, ale už na startu sezony? Nedělají v klubech něco špatně?  

Trpišovský: „Stoprocentně zdravý je málokdo“

Zpráva z Edenu: do pořádku se mimo jiné nestihne dát křídelník Peter Olayinka, zdravotní potíže se vrátily útočníkovi Janu Kuchtovi a nemocný byl v minulých dnech další ofenzivní hráč Ivan Schranz. 

„Zdravotní stránka není moc dobrá. Absencí je hodně, což už jsme viděli v minulých zápasech. Pokračují dlouhodobé absence. Netroufnu si ani všechny vyjmenovat, ale jsou to pro nás důležití hráči. Ať je to Michael Krmenčík, Petr Ševčík, Peter Olayinka, Srdjan Plavšič a dlouhodobí marodi Lukáš Provod a David Hovorka. Plus kluci, kteří se bohužel nevešli na soupisku,“ řekl na online tiskové konferenci trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Ševčík s Plavšičem utrpěli zranění ve 3. předkole Ligy mistrů s Ferencvárosem Budapešť, s nímž Slavia vypadla, a aktuálně nejsou na pohárové soupisce.  Stále mimo hru je také jedna z letních posil útočník Krmenčík.

Zdravotní problémy mají nově i další dva ofenzivní hráči. „Z tréninku vypadl Honza Kuchta, protože se mu vrátil problém, který měl před deseti dny. Uvidíme, jestli bude schopný trénovat a hrát. Ivan Schranz byl nemocný. Nemáme moc hráčů, kteří jsou stoprocentně zdraví,“ smutnil Trpišovský. Navíc kapitán Jan Bořil, který měl potíže po mistrovství Evropy, v nové sezoně dosud ještě neodehrál ani minutu. 

Podobná situace na Spartě

Zpráva ze 7. srpna z Letné: Spartu trápí rozsáhlá marodka. V ligovém utkání proti Karviné (2:0) chyběli kvůli zranění Ondřej Čelůstka, Milan Heča, Casper Höjer, Lukáš Juliš, Ladislav Krejčí mladší a Lukáš Štetina. Po prodělání plicní embolie nemůže hrát Ladislav Krejčí starší. Z preventivních důvodů Vrba šetřil stopera Filipa Panáka. Spartě se v závěru prvního poločasu zranil záložník a kapitán Bořek Dočkal, měl problémy s kolenem.

„Zápasů je strašně moc. Během osmnácti dnů šest utkání,  to je doopravdy velká zátěž. Trochu nás limituje to, že máme některé hráče zraněné. To je pro nás také trochu problém. Je škoda, že nemůžeme využít třeba oba Krejčí. Jsou hráči, kteří by asi  hráli, kdyby nebyli zranění,“ konstatoval sparťanský trenér Pavel Vrba.

Deset plzeňských marodů

A stav ve Viktorii Plzeň? Zpráva serveru isport.cz z 27. července:: 

„Připomíná to Deset malých černoušků, nejprodávanější detektivku všech dob. V bestselleru Agathy Christie se ztráceli lidé, Plzni mizí jeden po druhém fotbalisté. Momentálně jich je na marodce právě deset.  ‚Je to nepříjemné, ale co se s tím dá dělat?!‘ ptá se bezmocně trenér Michal Bílek.  

Na marodce před třemi týdny byli: Aleš Čermák (koleno),. Lukáš Kalvach (kotník), brankář Jindiřch Staněk (noha), Pavel Bucha (neupřesněno), Filip Kaša (koleno, rameno). Jan Kopic (svalové zranění), Milan Havel (operace kolena), Šimon Gabriel (neupřesněno), Lukáš Hejda (komplikované zranění nosu) a  Václav Míka (koleno), 

„Zranění k fotbalu patří, ale tohle je extrém. Vesměs jde o nešťastná zranění. Třeba kdy vás někdo zalehne, vznikne z toho problém s kolenem a musíte na operaci (Milan Havel). Kalvach špatně došlápl a má z toho přetrhané vazy v kotníku, další hráč má přeražený nos. Je to nepříjemné, ale co se dá dělat? Čeká nás perné období, nevypadá to, že by se hráči rychle vraceli zpátky. Ale je to šance pro ty druhé. Přestože máme spoustu zraněných, i tak máme široký kádr, abychom sestavu mohli protočit,“ říkal koncem července odhodlaně plzeňský trenér Michal Bílek. Navzdory marodce jeho tým vede po čtyřech kolech ligu a s velmi odřenými zády se dostal i do play off Evropské konferenční ligy proti CSKA Sofia.  

Letenské déja vu po dvou letech

Opravdu je to normální? Přitom nejde o novinku. Už přede dvěma lety, koncem srpna 2019 řešili podobnou věc na Letné. Server tn.nova.cz tehdy přinesl analýzu s názvem „Sparto, proč nejsi zdravá? Hledá se odpověď, co dělají na Letné špatně“.

Psalo se v ní mimo jiné: „Je normální, aby na marodce elitního českého týmu bylo třináct zraněných hráčů? Zde odpověď najdete snadno. Není. Seznam zraněných před utkáním v Liberci čítal celkem třináct hráčů. Magazín Forbes spočítal, že měsíčně vyplácí na Letné zraněným 15 milionů korun. 

Zlé jazyky pak i tvrdí, že někteří hráči mají tak dobrou smlouvu, že je pro ně vlastně docela fajn, být na marodce. Nemusejí hrát a peníze tečou…“ 

Server tn.nova.cz tehdy připomněl, že v devadesátých letech hrála Sparta i Ligu mistrů a to v kádru neměla na seznamu 32 hráčů. 

„Bylo nás okolo osmnácti lidí. Hrálo se často středa-neděle-středa, ale zvládali jsme i Ligu mistrů. Byl to zápřah, ale nebyl to problém. Zároveň díky evropským pohárům jsme měli výhodu v lize, české soupeře jsme jasně přehrávali. A že by bylo tolik zranění? To si fakt nepamatuji, “ vzpomínal v srpnu 2019 Jiří Novotný, který se Spartou slavil rekordních třináct mistrovských titulů. 

„Samozřejmě, teď je hra dynamičtější, ale ruku v ruce s tím jde příprava i rehabilitace. Dnes mají fotbalové týmy neskutečné možnosti. Ale ve Spartě je už delší čas problém. Jenže na to se musíte zeptat doktorů, fyzioterapeutů nebo kondičních trenérů, co je špatně,“ naznačoval na tn.nova.cz  bývalý reprezentační obránce cestu k problému. 

„Na Letné si musejí udělat podrobnou analýzu, co všechno je špatně v přípravě týmu. Zranění, ke kterým přichází hráči v tréninku či přípravě v takovém množství, jednoduše nemohou být náhodná,“ psal koncem srpna 2019 o situaci ve Spartě server tn.nova.cz. Po dvou letech by mohl napsat to samé, ale nejen o sparťanském týmu, ale i o situaci ve Slavii či v Plzni.

Opravdu za všechno mohou jen krátká přestávka, nešťastná náhoda a velmi náročný program na startu nové sezony?

Glosa Honzy Rajnocha: Moc se mi líbí varianta s Pulkrabem na hrotu a Hložkem pod ním, z Baníku už zase cítím sílu

Csaplárovy vzkazy pro Spartu i Slavii sedí. Kauza Pelta? Dělá z nás disciplinárka blbce? Coufala Baček zablokoval