Nájezd byznysmenů zpoza bývalé železné opony na Premier League neustává! Po Křetínském přichází Srb. Který klub si podmanil?

Nájezd byznysmenů zpoza bývalé železné opony na Premier League neustává! Po Křetínském přichází Srb. Který klub si podmanil?

Číňan se stáhl. Srb příchází. Těmito slovy by na jihu Anglie mohli hodnotit změnu ve vlastnictví klubu z Premier League. Po Danielu Křetínském, který si před pár měsíci koupil podíl v West Hamu United přichází mezi byznysovou smetánku anglického fotbalu Srb Dragan Šolak. Koupil si majoritu v Southamptonu.  

Sto milionů liber, cca tři miliardy korun, za osmdesátiprocentní podíl v Southampton FC zaplatil srbský telekomunikační podnikatel Dragan Šolak. Majoritu ve čtrnáctém klubu aktuálního ročníku Premier League koupil od čínského podnikatele Gao Jishenga, který Saints vlastnil více než čtyři roky. Podle informací BBC nyní muž, jehož majetek srbská média odhadují na více než miliardu liber a má být historickým prvním místním dolarovým, eurovým i librovým miliardářem, plánuje z klubu udělat jakýsi základní kámen svého do mezinárodního prostoru expandujícího impéria. Zatím jeho hlavním byznysovým vehiklem je na Balkáně operující telekomunikační operátor United a na něj navazující mediální společnosti.. 

Šolak a Southampton tak s několikaměsíčním odstupem replikuje cestu a asi i do jisté byznysové myšlení/plány českého podnikatele Daniela Křetínského. Ten má jako jádrový byznys energetiku, mediální divizi jeho holding spravuje též a na konci minulého roku potvrdil nákup podílu ve West Ham United. Oproti Šolakovi musel podle odhadů anglických novinářů “přitlačit,” sedmadvacetiprocentní podíl v Kladivářích jej podle odhadů měl přijít na 180 až 200 milionů liber.

Pro Southampton, zvlášť pokud se potvrdí Šolaků záměr investovat, by měl nový majitel znamenat polití živou vodou. Akvizice čínským podnikatelem totiž přišla ve vrcholně nevhodnou dobu, transakce byla dokončena tři týdny před tím, než Peking oznámil, že svým miliardářům nedoporučuje vlastnit a finančně podporovat fotbalové kluby za hranicemi Říše středu. Gao tak klubu prakticky nepřispíval a Saints museli vyjít s tím, co si sami vydělali. Což je ekonomicky jistě zdravé, v Premier League kde jsou špičkové týmy mohutně zainvestovány svými majiteli, nicméně Southamptonu - i přes jeho skvělou a produktivní mládežnickou akademii - do určité míry sportovně limitující. Budou se nyní moc Saints s novým majitelem rozletět k vyšším příčkám?

zdroj: BBC