Mistrovství světa do Kataru nepatří. Základní jedenáctka Bayernu by proti Japonsku zvítězila, říká trenér Pulpit

Mistrovství světa do Kataru nepatří. Základní jedenáctka Bayernu by proti Japonsku zvítězila, říká trenér Pulpit
ROZHOVOR

Světový šampionát v Kataru se už zvolna přehoupl do druhého kola základních skupin, alespoň jednou se už v akci představili všichni účastníci. Kdo z nich oslnil a kdo naopak zklamal? Nejen o tom mluvil respektovaný fotbalový odborník Martin Pulpit v rozhovoru pro eFotbal.

Který z dosavadních výsledků šampionátu vás nejvíce překvapil?
Všechny určitě nejvíce překvapila prohra Argentiny se Saúdskou Arábií. Zvlášť když vítězství Saúdů bylo naprosto zasloužené. Právě oni jsou po herní stránce zatím nejpříjemnější překvapení turnaje.

Dokáže se Argentina z neblahé situace dostat a postoupit ze skupiny?
Uvidíme, kolik bodů bude na postup potřebovat. Teď ji ale čeká zápas se silným Mexikem, proti němuž to bude mít hodně těžké. Fakt složitá situace pro Argentinu.

A co říkáte na Němce, kteří do turnaje vstoupili porážkou s Japonskem?
Němci mě zklamali. Hlavně svým přístupem ve druhé půli, kdy asi podlehli dojmu, že se jim už nemůže nic stát. Jak se ukázalo, byla to chyba. Polevili v koncentraci i nasazení, naopak trenér Japonska zariskoval a vyšlo mu střídání do ofenzivy. Hlavně v rychlosti Němci zaostávali a sám jsem zvědav, jak se s tím poperou. Navíc když je nyní čeká Španělsko, které deklasovalo Kostariku. Do těchto problémů se však dostali jen oni sami.

Došlo by k takovému kolapsu, kdyby na lavičce Němců stál Joachim Löw?
Odpovím tak, že kdyby proti Japoncům hrála základní jedenáctka Bayernu Mnichov, tak ten zápas zvládne a zvítězí.

Kdo další vás kromě Saúdů mile překvapil?
Určitě třeba Kanada, Spojené státy či právě Japonci. Z favoritů přesvědčili Francouzi, Španělé nebo Angličané.

Právě Kanada sahala po bodech s Belgií. Může se podle vás stát černým koněm celého šampionátu?
Kanada ukázala, že i když je to vyloženě hokejová země, dokáže hrát i hodně slušný fotbal. K tomu, aby se stala černým koněm turnaje, bude ale muset začít vítězit. Že hrajete dobrý fotbal je vám na mistrovství vcelku na nic, pokud zároveň nedokážete i bodovat.

Jak se vám líbila Brazílie?
Brazílie hrála dobře. Bylo vidět, že už neprodukuju ten klasický jihoamerický fotbal, ale že se snaží o evropský styl. Proti Srbsku zvítězila 2:0, ale bylo tam hodně osobních soubojů a skluzů, kvalitní presink. Dřív jsme tohle od Brazilců tolik neviděli. Teď uvidíme, jak si poradí s případnou absencí Neymara, tedy pokud bude jeho zranění fakt vážné. Já si ale myslím, že jejich kádr je natolik kvalitní, že by si i s touhle ztrátou měli umět poradit. Jinak co se týče těch dalších favoritů, třeba na Belgii s Chorvatskem bylo vidět, že už mají trochu starší kádr. Chyběl mi tam větší drajv.

To Španělé zvítězili hned o sedm gólů…
Já vím, zase je však třeba zmínit, proti komu nastoupili. Nechci se nikoho dotknout, podle mě však současná Kostarika nebo třeba Katar na mistrovství nepatří. Nejradši bych byl, kdyby se FIFA vrátila k modelu, kdy světový šampionát hrálo jen 24 týmů. A ne 32, jak je tomu teď. Některé zápasy mi nyní přijdou jako zbytečné, ty nejsilnější týmy v nich jen zbytečně ztrácejí síly. A to má za čtyři roky hrát šampionát snad 48 mužstev, což mi už přijde jako naprostý úlet. Úplně to postrádá myšlenku, aby takový turnaj hráli jen ti nejlepší z nejlepších.

Jaký názor máte na to, že se mundial koná právě v Kataru?
Vůbec se mi to nelíbí. Jsem zastáncem názoru, že mistrovství světa by se mělo konat na území státu, který má alespoň nějakou fotbalovou tradici. Letos to je ale ryze komerční turnaj. Pokud z toho FIFA, potažmo fotbal jako takový, budou profitovat dál, pak to nějaký smysl asi má. Já bych byl však mnohem radši, kdyby se šampionát konal někde úplně jinde. Do Kataru mistrovství nepatří.

Co říkáte na kauzu s duhovými páskami a jejich striktní zákaz od FIFA? Měli by Infantino a spol. zasahovat i do takovýchto věcí?
V dnešní době by mělo být právo každého týmu, v jaké pásce jejich kapitán nastoupí. Tohle všechno je však součásti toho, kde se mistrovství hraje. Tak to bohužel je.

A co říkáte na to, že kvůli šampionátu v Kataru už vedení dánské asociace otevřeně prohlásilo, že zvažuje odchod z FIFA? Správné rozhodnutí, nebo výstřel do tmy?
Doufám, že se jedná jen o výhružku. Nedovedu si totiž představit, že by reprezentace Dánska hrála jen zápasy v rámci Evropy a vůbec by se neúčastnila kvalifikací o světový šampionát. To by pro dánský fotbal bylo prostě špatně. Nespokojenost je z ale jednotlivých států hodně cítit, rozhodně nejde pouze o Dánsko. Proto těžko říct, jak se tohle bude dál vyvíjet.