Review: Brighton - Everton. Zachraňující se Karamelky zaskočily adepta na poháry

Fotbalisté Evertonu udělali důležitý krok k záchraně, když ve 35. kole Premier League zvítězili na hřišti Brightonu 5:1. Na sladké tři body zadělaly Karamelky už v prvním poločase, kdy se prosadily hned třikrát, přičemž úvodní trefa Abdoulaye Doucourého přišla už v úvodní minutě. Tým z Liverpoolu tak opustil sestupové vody, na které má nyní dvoubodový náskok. Racci naopak nenavázali na předchozí dvě výhry, a zkomplikovali si tak boj o místa zaručující účast v základní skupině Evropské ligy.

Brighton - Everton 1:5

Branky: 79. Mac Allister - 1. a 29. Doucouré, 35. vlastní Steele, 76. a 90+6. McNeil

Do souboje s Evertonem si domácí Brighton nesl dvě výhry v řadě, ale především i obrovskou motivaci udržet se na příčkách, které by jej vůbec poprvé v klubové historii vynesly do pohárové Evropy. Aktuálně mu patřila šestá pozice znamenající základní skupiny Evropské ligy. Everton si na druhém konci tabulky o něčem takovém mohl nechat jen zdát, v Premier League nezvítězil téměř dva měsíce a nacházel se v sestupovém pásmu.

Do zápasu vstoupili Toffees bleskovým gólem po necelé minutě hry, kdy Dominic Calvert-Lewin našel před brankou volného Doucourého, který jeho přihrávku jednoduše doklepl do sítě. Brighton se poté zvedl a přebral nad hrou kontrolu, nedokázal si však vypracovat žádnou nebezpečnou akci. Naopak ve 29. minutě domácí podruhé inkasovali po chybě v rozehrávce a rychlém protiútoku, na jehož konci stál znovu Doucouré, jenž z voleje propálil bezmocného Jasona Steela. Dvaatřicetiletý brankář Racků si následně ve 35. minutě nepohlídal přední tyč a srazil si střílený centr Dwighta McNeila do vlastní sítě.

Čtyři poločasová střídání oživila hru Brightonu a už po chvíli nebezpečně střílel čerstvý Solly March, Jordan Pickford však jeho ránu vytěsnil. Další velkou příležitost měl Alexis Mac Allister, jeho hlavička ale skončila pouze na břevně. Argentinský mistr světa znovu zkoušel štěstí hlavou, jenže Pickford se pohotově natáhl ke své levé tyči. Z protiútoku dali Toffees Rackům lekci z produktivity. Alex Iwobi poslal do vápna přesnou přihrávku na McNeila, který si balon zasekl, posadil brankáře i dobíhajícího obránce a uklidil míč do sítě. Brighton dokázal v 79. minutě snížit. Kaoru Mitoma sice v pádu trefil tyč, od té se ale míč dostal k dorážejícímu Mac Allisterovi, který se již nemýlil. Pátý gól hostů přidal parádní ranou pod břevno McNeil.

Everton tak po sedmi zápasech bez výhry získal důležité tři body a dál se může rvát o opuštění sestupového pásma. V příštím kole nastoupí 14. května doma proti Manchesteru City, Brighton ve stejný den zamíří na hřiště Arsenalu.