Nový Olatunji ze Zlína? Ikugar je velká neznámá, brzdí nadšení expert ze Slovenska. Fanouškům tam nechybí

Nový Olatunji ze Zlína? Ikugar je velká neznámá, brzdí nadšení expert ze Slovenska. Fanouškům tam nechybí

Když Zlín představil jako posilu Kennetha Ikugara, nastalo pozdvižení. Všeobecné překvapení doprovázely dotazy, o koho vlastně jde. Nigerijský útočník je velkou neznámou. Na začátku jarní části sezony sice ukázal, že by mohl být příslibem, když se gólově prosadil proti pražské Slavii, ale podle Martina Kiliana mladšího, slovenského novináře MY Nitra, je opatrnost pořád na místě.

Ač se to mohlo někomu zdát nepravděpodobné, Ikugar si v zimě vybojoval smlouvu a už krájí první zápasy v české nejvyšší soutěži. Zaskvěl se hlavně v utkání proti Slavii, proti které se střelecky prosadil a bylo ho plné hřiště. Start ale ještě nebyl optimální. „Kenneth v úvodu střetnutí neuhrál potřebné míče, protože jej bránili Zima, Ogbu nebo Bořil. Všichni jsou to skvělí obránci, kteří v minulosti uhlídali daleko lepší hráče,“ komentoval výkon posily Červenka.

Ikugar se ale s přibývajícími minutami dostal do pohody. A nakonec odehrál vynikající zápas. „Měl těžký debut. Nějakou roli mohla sehrát nervozita. Postupně se ale zlepšoval, jeho výkon gradoval. Dokázal uhrát míče, vyhrávat souboje. Hlavně po gólu šlo jeho sebevědomí nahoru. Stejně jako ostatní kluci to zvládl velice dobře.“

Právě uhrávání soubojů je jeho největší výhoda. „Má výjimečný somatotyp. Je to jeho velká výhoda. Pokud kolem sebe bude mít šikovné spoluhráče, může to fungovat, ale on sám si toho moc nevytvoří. Zřejmě proto na Slovensku nepokračoval,“ zbrzdil ale nadšení Kilian střízlivým pohledem.

Pane Pepíku, respekt, děkoval Kováč fanouškovi Pardubic. Brzké střídání Mareše? Jen bych ho zabíjel, věděl kouč

Ikugar se každopádně  jeví jako zajímavý úkaz. Poprvé se v Evropě ukázal v Ústí nad Labem, kam se z Nigérie dostal v lednu 2021, následně za rok přestoupil do Trnavy. Vypadalo to na parádní kariérní růst mladého útočníka, nicméně Trnava narazila. „Spartak pro něj nakonec neměl prostor a chtěl se ho zbavit,“ vysvětlil pro eFotbal.cz Kilian mladší.

Začal tak kolotoč hostování. Jako první šel do druholigového slovenského Slavoje Trebišov. Tam dal v sedmnácti zápasech pět branek a vypadalo to, že by mohlo jít o vhodné nakopnutí kariéry. „V Trebišově to šlo, měl slušná čísla a podle zpráv podával i fajn výkony, ukazoval potenciál,“ přikývl Kilian mladší, jenž se specializuje na Nitru a Zlaté Moravce.

Právě do druhého zmiňovaného klubu zamířil na jaře minulého roku. Proč? „V Trebišově trénoval na podzim 2022 jako hlavní trenér Gergely Geri, který pak šel na jaro 2023 dělat asistenta do Moravců. V té době měl klub na hrotu útoku problém, a tak Geri navrhl jeho angažmá,“ popsal situacoí Kilian..

Obrat Slavii? Pro nás to má cenu zlata, smál se zlínský Čelůstka. Trenér věřil i ve výhru

A vzestup pokračoval. „Začal skvěle. V prvním jarním kole nahrál na gól, pak hrál ViOn se Slovanem Bratislava a Kenneth předvedl opravdu skvělý výkon. Stopeři Slovanu s ním měli obrovské problémy, zvlášť po fyzické stránce neměl konkurenci. Za posledních deset let jsem v tomto směru neviděl od útočníka ViOnu kvalitnější výkon v soubojích,“ složil hráči poklonu expert.

Nicméně zatímco hra tělem byla díky jeho výjimečnému somatotypu, kterou doplňuje obratnost a rychlost, úžasná, technická stránka zadrhávala. A to velmi výrazně.

„Sklepnout balón, udržet ho, to není problém. Ale jakmile měl zakončit nebo něco vytvořit, byl problém. A to platilo i u obyčejných věcí. Mnohdy měl problém z deseti metrů trefit bránu, jinak by měl gólů klidně víc,“ narazil Kilian na pouhé dvě branky v jarní části v první slovenské lize.

foto: © FC Zlín

„Celé jaro to bylo stejné. Čelem k bráně byl víceméně nepoužitelný, na jeden gól spotřeboval deset šancí,“ popsal odborník s tím, že pochopitelně rostla frustrace. Zlaté Moravce se zachraňovaly a na spálené šance nebyl prostor ani trpělivost. „Proto ViOn netrval na jeho setrvání. Není to hráč, po kterém by bylo fanouškům smutno,“ dodal otevřeně.

Na jaře tak skončilo nejen hostování, ale také jeho kapitola v Trnavě, která v podstatě ani nezačala. O dalším pokračování spolupráce nemohla být řeč. „Trnava by si šikovného hráče nenechala utéct. Zájem tam nebyl,“ potvrdil Kilian.

O služby hráče očividně nestál nikdo. Ikugar totiž celý podzim nenastupoval. Když se tak objevil na testech ve Zlíně, vzbudilo to na Slovensku rozruch.

Naštvaný kouč Slavie Trpišovský: Přišel trest za dvojnásobné zaváhání, to si nesmíme dovolit. Ale rozhodnuto není

„Shodou okolností hrál Zlín v přípravě se Zlatými Moravci, ten zápas jsem viděl. Více lidí, kteří měli něco společného s Moravci, se tomu divili. Překvapilo je, že by měl Ikugar na prosazení se v první české lize,“ vzpomíná Kilian na začátek přípravy.

Zároveň ale dodal, že nemusí všem dnům být konec. Potenciál v něm rozhodně dřímá, navíc je mu stále jen třiadvacet let. „Pokud se s ním bude pracovat, dokážu si představit, že na další přestup má. Jestli se mu opravdu podaří zlomit smůlu a zbaví se nepřesnosti ve hře čelem k bráně, má evropský potenciál.“