Modrič spasil Bílý balet, Barcelona se po vysoké výhře posunula na druhé místo a poslední tým se vytáhl na Atlétiko

Barcelona zvítězila ve španělské lize nad Getafe 4:0 a v neúplné tabulce se posunula na druhé místo o bod před Gironu, která má zápas k dobru. Gólem a asistencí se na výhře podílel navrátilec do základní sestavy Brazilec Raphinha. Na druhou příčku se Barcelona dostala poprvé od října. Atlético Madrid pak bralo jen bod na půdě poslední Almerie za remízu 2:2.

Úvod utkání byl spíše vyrovnaný, neboť i Getafe si dokázalo vytvořit pár nadějných příležitostí a ohrozit domácího favorita. Ten ovšem hned první větší šanci ve 20. minutě nekompromisně proměnil. O vedení Barcelony se postaral Raphinha, který po náběhu za obranu uklidil míč přízemní ranou na zadní tyč. Následně Katalánci pokračovali v držení míče, ovšem na defenzivní blok soupeře už v rámci prvního poločasu recept nenašli.

Vstup do druhého dějství byl pro domácí tým snový, když hned první příležitost skončila v síti. Andreas Christensen předvedl parádní přihrávku ze strany hřiště, po které to už měl Joao Félix velmi jednoduché, jelikož byl na malém vápně nikým nehlídaný. Od té chvíle jasnou kontrolu nad herním průběhem převzali hráči Barcelony. Nejprve Robertu Lewandovskému sebral gól ofsajd. O chvíli později se už oprávněně mohl radovat de Jong, když uvnitř pokutového území nasměroval do pravého dolního rohu branky přízemní ránu, kterou mu na zlatém podnose připravil Raphinha. V nastavení stanovil konečný výsledek pohotovou dorážkou z voleje Fermín López.

Atlético Madrid roli favorita nesplnilo, poslední tým dál čeká na výhru

Los Colchoneros si v klíčové fázi sezony neprocházeli vůbec dobrým obdobím, když z posledních pěti soutěžních klání vyhráli jen jednou. Do utkání na hřišti Almeríe vstupovali po těžkém boji v Itálii, kde padli v první osmifinálové bitvě Ligy mistrů s Interem 0:1. Tentokrát však bylo pro Atlético vítězství povinností, jelikož domácí se topili na úplném dnu tabulky.

A tomu také odpovídal úvod utkání. Hosté se totiž už ve druhé minutě dostali do vedení, když po krásné individuální akci na levém křídle naservíroval Reinildo Mandava míč do předbrankového prostoru pro Ángela Correu, který ranou z první otevřel skóre. V 10. minutě se rozhodl mezi obránci zakončovat Memphis Depay, zamířil ale těsně vedle. I přes zjevnou nadvládu Atlétika si pár šancí vytvořili také domácí hráči. Slibné zakončení si připsal Choco Lozano, zpoza vápna však zamířil pouze do středu branky. Radost z vyrovnání ovšem na Power Horse Stadium přece jen zavládla, když před půlhodinou hry vypálil z otočky za hranou pokutového území přesně k tyči Romero.

Stejně jako závěr úvodního dějství, ani změna stran nepřinesla mnoho atraktivních akcí. Až v 57. minutě přišel rychlý protiútok, který dlouhým nákopem nastartoval Stefan Savič, a Rodrigo de Paul zakončil sprint přes polovinu hřiště úspěšným obstřelem gólmana. Pojistit vedení mohl o šest minut později Rodrigo Riquelme, jeho tečovaná rána však skončila na břevně. Hostům tak po hodině hry zůstaly znovu oči pro pláč, když náběh z pravé strany hřiště zakončil střelou pod břevno dvougólový Romero. V závěrečných minutách sice Atlético znovu vládlo statistikám, další příležitosti si ale vytvořilo až v nastaveném čase, kdy branku přepálil osamocený Álvaro Morata. Almería tak favorita zaskočila a doma získala alespoň bod.

Modrič spasil Bílý balet

Fotbalisté Realu Madrid porazili ve 26. kole LaLigy Sevillu 1:0 a upevnili si první příčku v tabulce. Výhra se však pro domácí nerodila snadno. Los Blancos sice v 10. minutě rozvlnili soupeřovu síť po ráně Lucase Vázqueze, videorozhodčí ovšem objevil předchozí faul, a tak byl gól odvolán. Bílý balet se poté v útoku trápil, v 81. minutě jej ale vysvobodil parádní střelou k tyči Luka Modrič. Chorvatská legenda, jejíž působení v madridském klubu se možná chýlí ke konci, už ovšem nepotěšila Sergia Ramose. Ten v dresu Andalusanů zažil výjimečný duel, neboť šlo o jeho první klání na Santiago Bernabéu po návratu do Španělska.

Soupeření Realu Madrid s Gironou o titul bavilo fanoušky po celém světě. Bílý balet ale navzdory rozsáhlé marodce v posledních třech kolech zvýšil své šance na trofej, jelikož klub z Katalánska nevyhrál třikrát po sobě. Zato Sevilla, která si v posledních sezonách několikrát podmanila Evropskou ligu, nadále strach nevzbuzovala, když válčila v dolní polovině tabulky.

Byli to však Andalusané, kteří jako první výrazně zahrozili. Rychlý protiútok před odkrytou bránou ovšem nedokázal úspěšně zakončit Youssef En Nesyri, jenž nepotvrdil roli kanonýra, když poslal míč vysoko nad bránu. Lépe si na druhé straně vedl Vázquez, který si doběhl do vápna pro přihrávku a obstřelil Orjana Nylanda. Radost mu ovšem překazil videorozhodčí, jenž poukázal na předchozí faul. Pusinky to rozhodilo, a další šance tak přišla až v 39. minutě, kdy se uvolnil Aurélien Tchouaméni a vypálil. Jeho rána se otřela o jednoho z bránících hráčů a skončila v boční síti. Na závěr z úctyhodné vzdálenosti vyslal jedovatý projektil Federico Valverde, tentokrát však zakročil Nyland a vyrazil nad břevno.

Stejně jako v úvodu zápasu, tak i na začátku druhé půle mohli fotbalisté Sevilly udeřit z protiútoku. Přečíslení tři na dva zakončoval Isaac Romero do protipohybu Andrije Lunina, nicméně Ukrajinec pohotově zareagoval a vyrazil míč na roh. Na druhé straně se šikovně uvolnil Rodrygo a jeho obstřel jen těsně minul pravou tyč. Dlouho se schylovalo k tomu, že si týmy rozdělí body, nicméně Carlo Ancelotti v 75. minutě poslal na trávník Modriče. Zkušený záložník se mu po pár minutách odvděčil výstavní trefou k pravé tyči.

Real Madrid zvítězil již ve 20. utkání v sezoně a utekl Barceloně na rozdíl osmi bodů. Další duel čeká lídra 2. března ve Valencii, Sevilla přivítá ten samý den Real Sociedad.

Španělská liga - 26. kolo:

FC Barcelona - Getafe 4:0 (20. Raphinha, 53. Joao Félix, 61. De Jong, 90.+1 López)
Alavés - Mallorca 1:1 (76. Benavídez - 88. Nastasič)
Almería - Atlético Madrid 2:2 (27. a 64. Romero - 2. Correa, 57. De Paul)
Cádiz - Celta Vigo 2:2 (66. Juanmi, 90.+10 Machís - 11. Aspas, 58. Swedberg)
Betis Sevilla - Bilbao 3:1 (13. Ávila, 38. vlastní Berchiche, 67. Johnny - 45.+7 Guruzeta)
Las Palmas - Pamplona 1:1 (52. Rodríguez - 49. U. García), Real Madrid - FC Sevilla 1:0 (81. Modrič)

20. Almería 26 0 9 17 25:54 9

Ancelottiho nabídka by se mohla Modričovi rozležet v hlavě a šance na posílení trenérského štábu Realu žije