MOL Cup zná prvního finalistu. Sparta si veze z Opavy postup po dvoubrankové výhře

Fotbalisté Sparty nedopustili překvapení a v semifinále MOL Cupu vyhráli v Opavě 2:0. Výkop utkání byl o několik minut opožděn, čímž se Fotbalová asociace České republiky i sponzor poháru přihlásili k iniciativě Národního dne bez spěchu, která poukazuje zejména na příliš vysokou rychlost na silnicích. Silně favorizovaní Letenští s ní souzněli i přímo na hřišti, kde si na první regulérní gól počkali až do 44. minuty, kdy hlavou skóroval Jan Kuchta. Razítko na jejich třetí finálovou účast v řadě přidal v závěru Victor Olatunji.

Opava se zatím zdárně vyhýbala soupeřům z nejvyšší soutěže, to se však v semifinále MOL Cupu změnilo. Na zaplněný Městský stadion dorazil úřadující mistr Fortuna ligy, který v předchozí fázi vyřadil Slavii. Sparta se v rámci poháru představila na tomto trávníku poprvé od roku 2018, kdy s hráči jako Nicolae Stanciu či Srdjan Plavšič v sestavě potřebovala k postupu penaltový rozstřel.

Pražané za sebou sice měli herně nepříliš povedený duel v Českých Budějovicích, ve Slezsku však od samého úvodu zcela dominovali. Síť se jim ale paradoxně povedlo rozvlnit až ve chvíli, kdy jejich tlak zeslábl a chuť útočit dostali i Opavští. Ve 21. minutě totiž Jaroslav Málek ztratil u vápna Sparty balon a po bleskovém protiútoku skóroval Kuchta. Zákrok na domácího hráče byl ovšem zpětně vyhodnocen jako faul, a stav utkání se tedy neměnil. Nestalo se tak ani po následném přímém kopu, z nějž sám Málek vyprášil rukavice Vojtěcha Vorla. Od toho momentu hráli žlutomodří se sparťany vyrovnanou partii, jenže v závěru první půle neuhlídali na levé straně Matěje Ryneše, jehož centr hlavou proměnil v první trefu zápasu Kuchta.

Na další gólovou šanci si museli hosté počkat až do 71. minuty, kdy drzý průnik Martina Vitíka vyústil v dobrou střeleckou pozici pro Indrita Tuciho. Solidní zakončení vytáhlého Albánce směřující na zadní tyč nicméně vyškrábl konečky prstů na roh Adam Richter. Jako blesk z čistého nebe pak přišla obrovská příležitost Opavy, jež se ve druhé půli prakticky nedostávala na útočnou polovinu. Střídající Mohammed Yahaya několik vteřin po nástupu na trávník obral o míč Jaroslava Zeleného a řítil se na Vorla, avšak křižným pokusem trefil jen levou tyč. Lepší mušku předvedl nigerijský žolík z druhého tábora, když si na vysoký nákop naběhl za obranu Olatunji a snadno překonal daleko vyběhnutého gólmana.

Prvním finalistou českého poháru se tedy nepřekvapivě stala Sparta. Souboj o trofej, který svede s Plzní nebo Zlínem, byl sice naplánován na 24. dubna, ale vzhledem k účasti Viktorie v Konferenční lize se ještě termín utkání bude měnit.

Semifinále českého poháru MOL Cupu:

Opava - Sparta Praha 0:2 (0:1)

Branky: 44. Kuchta, 81. Olatunji. Rozhodčí: Hocek - Váňa, Šimáček - Klíma (video). ŽK: Hýbl, Janoščín, Omale - Haraslín, Zelený. Diváci: 6583.

Opava: Richter - Helebrand, Janoščín, Srubek, Hýbl (87. Kadlec) - Omale, Rezek (82. Haitl) - Kopečný, Málek (73. Blecha), Ondráček (73. Yahaya) - Rataj (82. Přichystal). Trenér: Brožek.

Sparta: Vorel - Vitík, Panák, Zelený - Preciado (72. Wiesner), Sadílek, Solbakken (72. Kairinen), Ryneš - Tuci (82. Ševčík), Birmančevič (68. Haraslín) - Kuchta (68. Olatunji). Trenér: Priske.