Bohemians 1905 vyhráli Fortuna Víkend šampionů

[b]Aktualizováno v 15:15[/b] druholigových Bohemians 1905 zvítězili ve třetím ročníku halového turnaje Fortuna Víkend šampionů v libeňské O2 areně a navázali na své prvenství z roku 2007. V sobotním semifinále nejprve "Klokani" rozstříleli 7:2 Spartu a ve finále si pak za mohutné podpory přibližně dvou tisícovek fanoušků poradili s Mladou Boleslaví hladce 7:3, o což se hattrickem zasloužil především Strnad. Pražané si za svůj triumf odnesli prémii půl milionu korun.

Vršovickému celku v souvislosti s turnajem zřejmě svědčí, když hrají druhou ligu. Triumf v premiérovém ročníku Víkendu šampionů vybojovali Bohemians v zimě před postupem do nejvyšší soutěže, naopak loni, kdy hráli v první lize, skončili čtvrtí.

Současný druholigový lídr od úvodu finálového klání tahal za delší konec provazu. Na Strnadův gól z druhé minuty sice bleskově odpověděl mladoboleslavský Dittrich, ale vzápětí vrátil "Klokanům" vedení Janek a v 11. minutě zužitkoval přesilovku Adam.

Od té doby Bohemians ovládli dění na hřišti. Činil se zejména Strnad, jenž po dvaceti minutách završil hattrick a zvýšil už na 5:2. Středočeši brzy sáhli ke hře bez brankáře, ale místo snížení inkasovali ještě dva góly. Odveta za semifinále z roku 2007 jim tak nevyšla.

Sparťané si po výprasku od Bohemians zlepšili náladu v zápase o třetí místo proti Liberci. O výhru se ale museli strachovat do posledních sekund, neboť málem ztratili vedení 6:3. Dvakrát se v letenském dresu prosadil talentovaný mladík Václav Kadlec a hned v úvodní minutě si sedmým gólem v turnaji pojistil cenu pro nejlepšího střelce Bony Wilfried.

Slávistickým fanouškům po pátém místě jejich týmu udělalo radost aspoň premiérové utkání starých gard proti Spartě, v němž červenobílí zvítězili těsně 2:1. Letenský dres oblékli například František Straka, Horst Siegl nebo Jiří Novotný, za Slavii nastoupili Pavel Kuka, Radek Bejbl či František Veselý.

Sparta v sobotu vyhrála svoji skupinu, ale proti vršovickému týmu roli favorita nepotvrdila. "Klokanům" hodně pomohl povedený úvod, během nějž rychle získali dvougólové vedení. Mladík Zeman sice stihl brzy snížit a vzápětí mohl vyrovnat nejlepší střelec sobotního programu turnaje Wilfried, ale to bylo ze strany letenského týmu vše.

Ještě do poločasu zvýšil zblízka Adam a po změně stran rozjeli Bohemians brankostroj, na který sparťanská obrana vůbec nestačila. Lídr druholigové tabulky přidal další čtyři góly a v poklidu dokráčel do finále. Převahu měli Vršovičtí také mezi fanoušky, kteří se nakonec dočkali i vytoužené trefy v podání brankáře Sňozíka.

Naopak sparťané byli zklamaní, že svoji loňskou finálovou účast neobhájili. "Pro nás i pro fanoušky je to hodně krutá porážka. Ale Bohemka vyhrála zaslouženě, hrála jednodušeji. Martin Hašek nás upozorňoval, aby to nedopadlo jako včerejší první zápas se Slovanem Bratislava, bohužel jsme se nepoučili," řekl novinářům útočník Jiří Jeslínek.

Také v druhém semifinále uspěl hůře postavený celek ze sobotního programu. Opatrný zápas Liberce s Mladou Boleslaví nabral vyšší tempo až po krásné Sylvestreho střele z dálky, na niž ještě do poločasu navázal Mendy. Stejný hráč po pauze zvýšil druhým gólem v utkání už na 4:0, čestný liberecký úspěch zaznamenal Vulin.