Kadlec: Říkat, že je někdo bídný a nekopa nebo poslouchat nadávky, to není správný

Ostřílený defenzivní univerzál Michal Kadlec měl být po osmi letech v zahraničí a angažmá v Bayeru Leverkusen a Fenerbahce Istanbul sparťanskou oporou. Návratová sezona 2016/2017 mu však tak úplně nevyšla a sám bývalý zadák Slovácka si uvědomuje, že se na horších výsledcích svého letenského zaměstnavatele podílel i řadou chyb. V rozhovoru pro Deník Sport se však spoustou mezinárodních zkušeností ošlehaný syn vicemistra Evropy z roku 1996 rozpovídal nejen o své výkonnosti.

Kadlec: Říkat, že je někdo bídný a nekopa nebo poslouchat nadávky, to není správný

Svou formu by jako bídnou neoznačil. "Spíš průměrná. Chápu, že když přijdete ze zahraničí a máte něco za sebou, tak je na vás jiné měřítko než na ostatní. I fanoušci od vás čekají, že budete nadstandardním hráčem. Že tam budete lítat a rozhodovat zápasy. Ale jsme jenom lidi, ne všichni vždy mají excelentní formu. Z mé strany je sezona určitě špatná a bohužel se něco někdy stane. Vím, že jsem udělal spoustu chyb. Některé věci beru na sebe, ale kdyby klapal celý tým, tak by pohoda našla i jednotlivce. Místo toho jsme nervózní, lidi na nás pískají. To je nejpříjemné pro mladého i zkušeného hráče. Někdy se přitom chystáte na zápas a fanoušci nevědí že třeba celý týden netrénujete. Jestli jste měl v týdnu nějaké osobní nebo zdravotní problémy. Tak řekneme: Jo, hrál špatně. Beru. Ale říkat, že je někdo bídný, nekopa, poslouchat, jak fanoušci někomu nadávají, to není správný. Beru to jako neúctu nebo závist. Chápu, že fanoušci zaplatí vstupné a chtějí se bavit. My taky, nikdo z nás nechce hrát špatně schválně. Podívejte se na Václava Kadlecce, když naposledy hrál po zranění a lidi na něj začali pískat. Přitom nevěděli, že pomalu tři týdny nekopl do balonu. Taky jsem byl v jednu chvíli nemocný, ale musel jsem nastoupit kvůli početné marodcce. Úplně dobré nebylo ani období na začátku sezony, kdy jsem po Euru vletěl do přípravy rovnýma nohama a byl zavařený," vrátil se k loňskému létu spoluhráč Holka, Mazucha, Hybše a spol.

První ze zahraničních trenérských jmen pro Spartu prosáklo na povrch...

Při poslední prohře na Vysočině však svěřenec kouče Petra Rady nevyhořel. Že by za to mohl přesun na postlevého beka? "Už se cítím dobře, mohl jse dát dva góly. Sie se u lajny více běhá, je to hodně ofenzivní, ale na stoperu máte větší zodpovědnost. Když uděáte chybu nebo blbě nahrajete, tak je z toho šance. Je to vidět, protože už nemáte nikoho za sebou. Proti Brnu jsem taky jako stoper udělal nějaké chyby, které jse si špatně vyhodnotil. V motivaci to ale není, tak kdyby nebyla, tak fotbal nehraju. Pořád na sobě třeba pozn lehčí nervoziru před utkáním. Spíš mi vadí zdejší negativní prostředí. V Německu na nás taky pískali, ale že by to bylo tolik negativní? Nevím. Faktem je, že když přijede Inter, tak vás celý stadion podporuje. A můžete prohrávat 0:1. Lidi už jsou ale nastavení jinak, když přijede například Příbram a vy ji nepřehráváte. To negace lítají. I nad Brnem jsme vedli 1:0 a poté, co jsme si párkrát vzadu přihráli, tak lidi pískali. Pak začnete být nervózní, balony odskakují, vyrobíte nějakou chybu. Je zajímavé o tom přemýšlet," pokračoval v Deníku Sport hráč, jenž v této ligové sezoně absolvoval 243 soubojů, z nichž se mu podařilo vyhrát 135.

Jak náročné je zvednout se, když se výsledky ne a ne dostavit? "Dost. Fotbal je týmový sport, a pokud se nedaří celému mančaftu, tak sám nic nezmůžete. Každý z nás tomu musíme dát víc. Přitom odešel jen Bořek Dočkal, jinak jsou tady stejná jména, která porazila Inter a Southampton. A teď to najednou nejde, hledáte cestu ven, do toho prohrajete v Jihlavě. Tohle období už jsem ve Spartě zažil během prvního působení. Byl to nepříjené, ae později jsme to otočili a slavili double. To byla super sezona," připomněl Kadlec, jehož slova vyšla ve Sportu.

A co říká na časté točení trenérů? "Je to zajímavé. A není to jenom letos. Víťa Lavička byl úspěšný jenže po lehčí dece musel odejít. Dobrou práci odváděl i Zdeněk Ščasný. Pak přišel David Holoubek, který neěl žádné zkušenosti s trénováním dospělého fotbalu a měl to těžké. Ve Spartě potřebujete výsledky hned a udržet je. Tady je tlak enormní. Když tolikrát měníte trenéra, tak by nějaká koncepce nebyla špatná. Pomohla by všem. Už tahle sezona se mohla odháknout, aby se začalo něco budovat. Asi by to nefungovalo hned, ale třeba za dva roky? Chápu Spartu, že tady není čas na nějaké zkoušení, ale podívejte se na Kloppa a Dortmund. To bylo stejné, taky jim to ze začátku nešlo. Dříve jsme proti nim hráli a byli nic moc, porazili jsme je s Bayerem doma i venku. A to už tam hrály hvězdy. Nebo Hoffenheim, který hrál o padáka a teď asi bude v Lize mistrů. To je masakr. Na zamyšlení to je, ale nejsem ten, kdo o tom rozhoduje. My hráči to neovlivníme. Leda bychom měli dobré výsledky a Petr Rada zůstal. Je to zkušený kouč a tréninky jsou super, pestré. Snaží se nás zvednout. Je tam hodně kombinace, střelby, často mluví s hráči. Ale všechno se odvíjí od výsledků. Když prohrajete v Jihlavě, tak se všichni ptají, co na těch trénincích děláme," uzavřel v interview pro Deník Sport defenzivní fotbalista, jenž má na Spartě smlouvu na dva roky a hodlá ji dodržet.

Tři obránci spojovaní s příchodem do Sparty, která potřebuje projít čistkou