Nejbohatší vlastníci anglických klubů? Podívejte se na Top 5!

Podle významné analytické společnosti Brand Finance je ostrovní Premier League nejhodnotnější ligou na planetě (její podíl na celosvětovém ligovém trhu dosahuje takřka padesáti procent, přesněji 45,7%) a není proto překvapením, že se v ním koncentrují zájmy mnoha podnikatelů, finančníků, ale i spekulantů a dobrodruhů. Pojďme si představit pět týmů, jejichž majitelé jsou nejbohatšími vlastníky klubů ve Velké Británii a Walesu.Chelsea

Vlastník? Roman Abramovič.

Odhadovaný majetek? 8 miliard liber (necelých 250 miliard českých korun).

Přestože skončil ruský oligarcha na druhém místě, jiné prvenství mu zůstane. Byl průkopníkem mezi miliardáři, kteří se začali zajímat o nákup a rozvoj známých fotbalových značek. Když v roce 2003 vstupoval do Chelsea, přebíral zadlužený klub, jehož fanoušci vzpomínali na jediný ligový triumf ze sezony 54/55.

Od roku 2003 byl londýnský klub pětkrát mistr ligy, čtyřikrát vyhrál FA Cup, třikrát Ligový pohár a nakonec se dočkal i vítězství v Lize mistrů a Evropské lize. Nebylo to zadarmo: Abramovič, který své podnikání založil na přátelství s Vladimirem Putinem a nerostném bohatství Ruské federace, během prvních deseti let vlastnictví proinvestoval 2 miliardy liber. Jeho taktika se během posledních let ale změnila: snaží se, aby se Chelsea stala týmem, který bude finančně zodpovědný a dokáže si na sebe vydělat.