Nejbohatší vlastníci anglických klubů? Podívejte se na Top 5!

Podle významné analytické společnosti Brand Finance je ostrovní Premier League nejhodnotnější ligou na planetě (její podíl na celosvětovém ligovém trhu dosahuje takřka padesáti procent, přesněji 45,7%) a není proto překvapením, že se v ním koncentrují zájmy mnoha podnikatelů, finančníků, ale i spekulantů a dobrodruhů. Pojďme si představit pět týmů, jejichž majitelé jsou nejbohatšími vlastníky klubů ve Velké Británii a Walesu.Stoke City

Vlastníci? Rodina Coatesových.

Odhadovaný majetek? 5 miliard liber (necelých 150 miliard korun).

Tentokrát příběh nikoliv amerického, ale anglického selfmademana. Hlava rodiny, Peter Coates, se narodil v roce 1938 a od mládí byl fanouškem Stoke. Po druhé světové válce začal podnikat v restauračním byznysu a jmění vydělal na tom, co ho vždy bavilo: na jídle a fotbale. Založil společnost Stadia Catering, která jako jedná z prvních ve Velké Británii začala na stadionech fanouškům nabízet občerstevní.

V roce 1989 se stal majoritním vlastníkem Stoke, ale příliš se mu nedařilo a po necelých deseti letech byl po špatných výsledcích nucen svůj podíl prodat. Pravidlo dvakrát nevstoupíš do stejné řeky ale nedodržel a poté, co jeho dcera Denise v roce 2000 založila úspěšnou sázkovou kancelář bet365, podíl koupil zpět a stanul v čele organizace Stoke City.