Nejbohatší vlastníci anglických klubů? Podívejte se na Top 5!

Podle významné analytické společnosti Brand Finance je ostrovní Premier League nejhodnotnější ligou na planetě (její podíl na celosvětovém ligovém trhu dosahuje takřka padesáti procent, přesněji 45,7%) a není proto překvapením, že se v ním koncentrují zájmy mnoha podnikatelů, finančníků, ale i spekulantů a dobrodruhů. Pojďme si představit pět týmů, jejichž majitelé jsou nejbohatšími vlastníky klubů ve Velké Británii a Walesu.Arsenal

Vlastník? Stan Kroenke.

Odhadovaný majetek? 5,8 miliardy liber (přibližně 170 miliard liber).

Kroenkův život připomíná klišovité příběhy amerických selfmademanů. Do deseti let vytíral v otcově firmě podlahy, poté mu prý začal vést účetní knihy. Budoucnost viděl v realitách a dařilo se mu: zlom nastal v polovině osmdesátých let, kdy potkal Ann Walton, dědičku nákupního gigantu Wallmart a mohl začít investovat obrovské prostředky do rozšiřování svého impéria.

Postupně se přesunul do oblasti sportu a koupil tým amerického fotbalu St. Louis Rams, basketbalové Denver Nuggets nebo hokejové Colorado Avalanche. A samozřejmě londýnský Arsenal.

Kroenke je – zejména pro fanoušky Gunners – rozporuplná postava. Na své kluby se totiž primárně dívá optikou účetních uzávěrek a nikoliv sportovních výsledků. Jeho „slavné“ vyjádření, že si Arsenal nekoupil proto, aby vyhrával trofeje mnoho fanoušků namíchlo – nedosti na tom, přes nevalné výsledky týmu Arsena Wengera se neustále zvyšuje vstupné, což je pro mnoho příznivců londýnského týmu neakceptovatelný problém.