Startuje jarní část ČFL. Kdo bude hrát o postup a kdo o záchranu?

Startuje jarní část ČFL. Kdo bude hrát o postup a kdo o záchranu?
PŘED SEZONOU

Téměř čtyřměsíční zimní přestávka je u konce. S druhým březnovým víkendem se o slovo opět hlásí Česká fotbalová liga. Portál eFotbal.cz před prvním jarními zápasy zhodnotil, kdo se bude i vzhledem ke změnám chtít pohybovat na špičce tabulky a případně zaútočit na postup a které týmy naopak čeká boj o udržení v třetí nejvyšší tuzemské soutěži.

Tabulka po podzimní hovoří jasně. Suverénně největším aspirantem na triumf v soutěži je Chrudim. Východočeši, kteří už ČFL jednou vyhráli, mají před jarními odvetami na první příčce luxusní sedmibodový náskok. I zimní příprava se vcelku vydařila. Tým kouče Pavla Jirouska si připsal cennou remízu s druholigovým Žižkovem, nastoupil i proti Vlašimi a další kvalitní zápasy odehrál proti soupeřům z divize.

To po podzimu druhý Vltavín oslovil pro zimní přípravu ještě těžší kalibry. Pražané se utkali třeba se Spartou, Mladou Boleslaví, Žižkovem, Příbramí či Táborskem. „Příprava proběhla v pořádku a vyšlo nám i počasí. Těžcí soupeři nás prověřili, ale zároveň jsme si potvrdili, že hrát se dá s každým,“ cituje kouče Martina Frýdka web soupeře z Písku, který bude prvním jarním soupeřem jeho svěřecnů. A změny v kádru? „Zůstal vesměs pohromadě a naopak jsme ho ještě rozšířili. Přišlo několik hráčů z Táborska a jedna posila také z divize. Hodně se nám zvýšila konkurence v týmu, což je znát i na trénincích. Nikdo nemá nic jisté,“ dodal vicemistr Evropy z roku 1996.

Zápy ulovily dalšího exligistu

Ptáte se, který z týmů přivedl největší posilu? Jednoznačně Zápy. Soupisku třetího týmu tabulky rozšířil Tomáš Jablonský, který hrál ještě na podzim nejvyšší soutěž v dresu brněnské Zbrojovky. Defenzivní univerzál se rozhodl ukončit profesionální kariéru v pouhých třiceti letech. Jako důvod uvedl rodinné a osobní důvody. Zápy budou mít v hráči se 190 ligovými starty vedle velezkušeného Karla Pitáka dalšího rozdílového hráče. V týmu naopak po dvou a půl letech skončila brankářská jednička Radim Straka, jeho místo mezi třemi tyčemi zaujme zkušený Luděk Frydrych, který naposledy působil v druholigové Olympii Praha.

Problém jménem postup. Proč vítězové ČFL nechodí hrát druhou ligu?

Stejně bodů jako Zápy nasbíral na podzim i čtvrtý Králův Dvůr. Tradiční účastník třetí nejvyšší soutěže zaznamenal během zimní přestávky největší změnu na trenérském postu. Na úspěšnou práci Jiřího Saboua, jenž přijal nabídku na pozici výkonného ředitele druholigového Hradce Králové, se pokusí navázat jeho dosavadní asistent Tomáš Šilhavý, syn známého kouče Jaroslava Šilhavého. „Žádné cíle na umístění nemáme. Daleko větší radost než dobré umístění by nám udělalo, pokud by se některý z kluků dokázal dostat do vyšší soutěže, což je ale těžké. Nebo abychom třeba pomohli v kariéře klukům, kteří sem přicházejí na hostování z ligových týmů,“ uvedl Šilhavý v rozhovoru pro eFotbal.cz.

Ambice i dostatečnou kvalitu kádru na popředí tabulky mají bezpochyby i páté Domažlice a šestý Vyšehrad. „Šemíci“ se budou muset na jaře obejít bez zkušeného kapitána Michala Klesy, který vyslyšel volání hvězdného divizního týmu ze Zbuzan. Kapitánskou pásku tak bude místo něj nově nosit gólman Jiří Havránek. Slavoj ale přivedl i některé posily, ty mu mají pomoct vylepšit podzimní umístění, s nímž v klubu rozhodně nemohou být spokojeni.

Oba nováčci nad propastí

Teď se pojďme zaměřit na opačný pól tabulky. Na úplném dně trůní oba nováčci. Jak poslední Nymburk, tak předposlední Čížová na vlastní kůži poznaly, jak velké rozdíly panují mezi divizí a třetí ligou. Nymburský Polaban dokázal ze sedmnácti podzimních zápasů urvat jen osm bodů, Čížové s bývalým slávistickým talentem Petrem Jandou na soupisce má o dva body víc. O největších aspirantech na sestup tak není třeba dlouze polemizovat.

Do pohodové atmosféry ale mají daleko i v dalších klubech. Šestnáctý Benešov zareagoval na nepovedenou podzimní část ČFL průvanem v hráčském kádru, vedení se rozloučilo hned s šesticí hráčů, místo přišel stejný počet nových tváří. Hned čtyři z nich mají alespoň jeden start v nejvyšší soutěži, za všechny jmenujme Vojtěcha Engelmana a Martina Hůrku.

Kdo na podzim střelecky zářil v ČFL? Přehled nejlepších kanonýrů!

K výrazné změně sáhli také v Benátkách nad Jizerou. Nejde ovšem o hráče, nýbrž o trenéra. Před vstupem do jarních odvet u týmu skončil Pavel Jícha, kterého u patnáctého týmu tabulky nahradil asistent a kouč rezervy Jan Buryán. „Přestal jsem věřit, že bych tým bez posil opět dokázal dovést k záchraně,“ řekl Jícha ke svému odchodu pro Deník.

Vzhledem k malým bodovým rozestupům ve druhé polovině tabulky ČFL, je do boje o udržení namočených daleko víc týmů. Záchranu si jako hlavní cíl před startem jarní části museli stanovit v Litoměřicku, Brozanech a Převýšovu (všichni 21 bodů). V klidu ale určitě nemohou zatím být ani v Ústí nad Orlicí.

Kompletní jarní ozlosování a tabulku ČFL najdete zde