Brankář Baníku Šustr mění dres: Záchrana se povedla, ale chci více chytat

ROZHOVOR

První ligové minuty mezi tyčemi si připsal už před téměř deseti lety v sezóně 2008/2009, od té doby se mu však zatím nepodařilo získat stabilní místo v nejvyšší soutěži. Pravidelně ale chytal v Zábřehu, Kroměříži a také půlrok FNL ve Znojmě. K pozici jedničky v HET lize měl pak blízko v loňské sezóně, poté co vychytal výhru na Spartě a Baník Ostrava opustil Petr Vašek. Leč v zimě Ostrava posílila o Budínského a Laštůvku, a navíc osmadvacetiletý brankář si v březnu zlomil nohu. Nyní je ale již zdráv a zpět do formy se snaží dostat v MFK Vítkovice.

Brankář Baníku Šustr mění dres: Záchrana se povedla, ale chci více chytat

Martine, vaše jméno je ve fotbalových kruzích známé již dlouhou dobu, stále jste si však nedokázal vydobýt místo jedničky v profesionálním klubu. Nemrzí vás to?
Člověk postupem času analyzuje, co mohl udělat jinak, a že mohl ty šance, které dostal, využít lépe. Ale určitě bych neřekl, že mě to mrzí. Jsem rád, že spolupracuji s kvalitními brankáři, to mě posouvá dopředu.

Přitom první ligové minuty jste si připsal už před skoro deseti lety, a v bráně Sigmy jste obstál. Jak na to vzpomínáte?
Začátek v Sigmě byl velký zážitek. Mužstvo hrálo o Evropskou ligu a já do toho naskočil přímo z dorostu. Byla to pro mne krásná zkušenost a rád na to vzpomínám.

Před rokem a půl si vás vytáhl tehdy o návrat do ligy bojující Baník Ostrava. S čím jste do toho šel? Bral jste to tehdy jako druhou šanci?
Nabídka Ostravy mne potěšila a nešla odmítnout. Baník je velký klub a chtěl jsem být jeho součástí. Druhou ligu jsme zvládli a oslavili postup.

Petr Vašek vás však do branky nepustil, věřil jste, že vzhledem k jeho věku by příležitost mohla přijít později?
Váša měl ve druhé lize parádní výkonnost, klobouk dolů před tím, co všechno pochytal. Já se snažil připravovat tak, abych byl nachystaný, když šance přijde.

EISMANN: BRNO MÁ JASNÉ AMBICE, K UDRŽENÍ MU CHYBĚLO JEN STŘÍLET BRANKY

Chytal jste alespoň v poháru a podařilo se vám vyhrát na Spartě 3:2. Byl to nejlepší zápas vaší dosavadní kariéry?
Postup přes Spartu na Letné byl velký úspěch. Myslím, že jsme udělali radost hodně lidem. (úsměv)

Brankář Vašek byl poté vyhozen a vy jste se stal jedničkou, týmu se však v té době příliš nedařilo. Co pro vás bylo v té době nejtěžší?
Tým byl ve výsledkové krizi a moc nám to nešlo. Nejtěžší byl pohled na tabulku. Jsem rád, že nakonec vše dopadlo dobře a Baník zůstal v lize.

V zimní přípravě přišli do Ostravy Laštůvka a Budinský, věděl jste, jaká bude vaše další role?
Samozřejmě jsem cítil, že budu ve složité pozici, ale snažil jsem se dělat vše nejlépe, jak umím. Hlavní byla záchrana a splnění cíle.

Navíc jste si na konci března zlomil nohu. Jak jste to nesl?
Tak zranění ke sportu patří, bohužel to bylo vážnější. Tři měsíce utekly a už trénuji a jsem připraven na další sezónu.

V Baníku máte ještě roční kontrakt, byla však vůbec možnost zůstat s A týmem?
Pro mě bylo prioritou mít větší možnost chytat, takže jsem nyní ve Vítkovicích a udělám maximum, abychom byli úspěšní.

Minulý týden jste se ve vítkovickém dresu objevil v utkáních s Tychy a Karvinou. Jste spokojen se svými výkony?
S Tychy jsem moc práce neměl, a naopak Karviná ukázala kvalitu v koncovce. Jsem rád, že jsem zvládl oba zápasy ve zdraví a že se cítím každým dnem lépe a lépe.

Druholigový tým má na soupisce i několik dalších jmen, která znáte z Baníku, hrálo to nějakou roli?
Ano, bylo víc možnosti, ale zvolil jsem Vítkovice. Znám hodně spoluhráčů i trenéra Balcárka. Tudíž nejdu úplně do neznáma, což je fajn.

Jistě sledujete také MS v Rusku, který brankář vás zatím nejvíce zaujal svými výkony?
Výbornou výkonnost poslední roky potvrzuje Hugo Lloris. Na tomto mistrovství se mi ze všech brankářů líbí nejvíce.