Boj proti korupci končí. Primátor města navštívil Berbra a slíbil mu, že Opava nebude zlobit, píše Region Opavsko

Boj proti korupci končí. Primátor města navštívil Berbra a slíbil mu, že Opava nebude zlobit, píše Region Opavsko
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

Tak tohle je docela síla. V nejčtenějších novinách v Opavě, v týdeníku „Region Opavsko“ vyšel minulý týden, v úterý 1. října 2019 článek s výmluvným názvem „Boj proti korupci končí. Primátor slíbil, že Opava nebude zlobit.“ Jelikož nejde o text regionálního, ale fotbalově celostátního významu, dovolujeme si jeho podstatnou část zveřejnit i na serveru efotbal.cz. Opavský primátor Tomáš Navrátil totiž v článku přiznává, že spolu s bývalým, ve fotbale dosti kontroverzním, sudím a menšinovým klubovým funkcionářem Miroslavem Ozaniakem skutečně Romana Berbra navštívili a opravdu mu slíbili „že už Opava nebude zlobit“.  

Region Opavsko mj. 1. října 2019 napsal:

„Ještě přednedávnem se vedení opavského fotbalového klubu profilovalo jakobojovníci proti korupčnímu prostředí a kontroverznímu bossovi českého fotbalu Romanu Berbrovi. Rozhodčí to na hřišti dávali hráčům ‚sežrat‘. Nyní už se ale asi začne pískat férově, primátor Tomáš Navrátil byl za Berbrem domluvit se, že Opava už nebude dělat problémy.

Před časem jsme jako jediné médium detailně popsali zákulisí celé záležitosti. V centru dění figurovaly dvě osoby, ředitel SFC Opava Petr Machovský a místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr. Machovský se na sněmu, kde se řešila mimo jiné úprava stanov FAČR mající za cíl posílení české komory na úkor moravské, Berbrovi postavil. Od té chvíle byly vzájemné vztahy na bodu mrazu. Navíc se po svém jmenování ředitelem Slezského FC odmítl Machovský jet Berbrovi poklonit a dal mu jasně najevo, že s bojem proti korupci ve fotbale nehodlá končit. Už před sezonou se tak hovořilo o tom, že Opava bude na černé listině a rozhodčí jí budou škodit. A začátek sezony skutečně dával těmto zprávám za pravdu. Poprvé se takzvaná rovina pískala až v zápase s Libercem po Machovského rezignaci (1:1, v sobotu 21. září 2019 – pozn. efotbal.cz).

Výprava za fotbalovým kmotrem

Vedení klubu i radnice se ale rozhodli si vše ještě pojistit. Vyslali za Romanem Berbrem dvoučlennou delegaci tvořenou primátorem Tomášem Navrátilem a menšinovým akcionářem klubu a bývalým rozhodčím Miroslavem Ozaniakem, který patří na rozdíl od Machovského do okruhu Berbrových přátel.

O čem se s kmotrem českého fotbalu bavili?

‚O fotbalovém prostředí. Protože jsme stále měli nějaké indicie, že to prostředí v rámci některých lidí, kteří tam fungují, není ideální. Tak jsme se rozhodli bavit o tom, že nechceme zlobit,‘ přiznává Navrátil. Berbr měl primátora ujistit, že se proti Opavě žádná kampaň nekoná. Bývalý ředitel opavského klubu a Berbrův odpůrce byl údajně jen okrajovým tématem. ‚Bavili jsme se samozřejmě i o panu Machovském, o delegátech nebo o tom sněmu a jak to tam probíhalo. Ale obecně jsme se bavili o sportu a Opavě. Pan Berbr se zajímal, jestli se chceme dál rozvíjet a tak dál,‘ pokračuje Navrátil.

Nezůstává kámen na kameni

V klubu zatím pokračuje personální zemětřesení. Nejprve rezignoval člen dozorčí rady Andreas Drastík (rovněž bývalý ligový rozhodčí, který byl ovšem před lety vyřazen z listiny ligových sudích – pozn. efotbal.cz). Pak složil funkci místopředseda představenstva a primátor Tomáš Navrátil. Následoval sám Machovský. Poslední zářijový týden byl z funkce odvolán trenér Ivan Kopecký a výpověď ke konci roku údajně podává i sportovní manažer Alois Grussmann. Spekulovalo se, že do představenstva vstoupí Miroslav Ozaniak, avšak zatím prý nemá zájem. Do dozorčí rady by mohl někdo z fandů. ‚Řešíme i tu variantu, že bychom tam natáhli někoho z řad fanoušků,‘ potvrzuje Navrátil.

Tolik z článku v Regionu Opavsko z 1. října 2019.

Tři zásadní otázky

V této souvislosti mě napadají tři zásadní otázky:

  1. Autonomní Fortuna:ligu řídí Ligová fotbalová asociace (LFA) v čele s Dušanem Svobodou, nikoliv FAČR či výkonný výbor FAČR. Proč se tedy opavská delegace vůbec vydala za místopředsedou FAČR Romanem Berbrem?
  2. I kdyby ligu řídila FAČR, proč se opavský primátor se svým kolegou obracejí právě na Romana Berbra, tedy až na druhého místopředsedu FAČR (až třetího nejvyššího představitele asociace), který je navíc zodpovědný za výkonnostní, nikoli profesionální fotbal? A to ještě jen v Čechách a nikoli na Moravě a ve Slezsku, kam Opava územně spadá.
  3. Proč Opavané Berbrovi slibují, že už budou hodní (aby se v Opavě pískala rovina), když přece Roman Berbr podle svých vlastních slov nemá na komisi rozhodčích FAČR vůbec žádný vliv a když to někdo někde řekne, žene ho k soudu, třeba až do Štrasburku?

Malá poznámka na závěr: Tento článek s výroky opavského primátora doporučuji k důkladné analýze obhájcům Ladislava Vízka a bývalých sudích, které pohnal Roman Berbr za jejich tvrzení o jeho vlivu na rozhodčí k soudu. Je to, myslím, dosti výmluvné.