Prokoučovaný závěr Slavie, Kolář se zlobí na spoluhráče, byť chyboval sám. I tak obhájci stačí 4 výhry a 2 prohry

PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Zatímco Plzeň v předposledním kole základní části Fortuna:ligy doma suverénně zdolala Zlín (3:0), Slavia kvůli svému šílenému a amatérsky prokoučovanému závěru (2:2) ztratila v 97. minutě vyhraný zápas na hřišti Baníku a na svém neoblíbeném hřišti ve Vítkovicích opět ztratila cenné body. Zatímco v zimní přestávce vedla před Viktorií o téměř nedostižných šestnáct bodů, šest kol před koncem už je to jen o šest. Ve zbývajících šesti duelech hraje ale čtyřikrát doma (z toho jednou s Plzní – už ve 2. kole nadstavby ve středu 24. června od 20 hodin) a i kdyby Viktorka šestkrát vyhrála, stačí červenobílým k obhajobě titulu při čtyřech vítězstvích i dvě prohry, nebo při třech výhrách tři remízy.

I tak ale sešívaní mohli a měli v této době vést ligu před Západočechy o jedenáct bodů. Jenže místo dvou výher dvakrát za sebou remizovali v zápasech, v nichž měli jasnou převahu (v neděli doma s Plzní 0:0, ve středu na Baníku 2:2).

Jak známo, Slavii přitom vše hrálo do karet, brzy se ujala vedení díky Stanciovi, který z volného přímého kopu nachytal na švestkách ostravského brankáře Laštůvku, který si počínal jako v dobách své nepovedené sezony v Edenu. Jenže nedůsledností v obraně po rohu Pražané záhy inkasovali a pak dobývali zakletý ostravský zámek. A když ho přece jen v předposlední minutě pětiminutového nastavení v přesilovce po Jiráskově vyloučení díky chytré střele středečního náhradníka Masopusta otevřeli a vedli 2:1 v 94. minutě, naprosto nezvládli závěr.

Série amatérských selhání

Byla to série amatérských selhání. Trenérských i hráčských.

Za prvé: asistent Zdeněk Houštecký, který po Masopustově brance vyváděl jak zběsilý fanoušek, místo toho, aby s trenérem Jindřichem Trpišovským v klidu uklidnili tým ke zvládnutí posledních vteřin vypjatého duelu, vyfasoval od sudího Berky žlutou kartu a místo pokynů svým svěřencům si něco vyřizoval s domácím táborem.

Za druhé: přestože slávisté hned po výkopu po gólu získali balon, netakticky jej nakopli směrem na Tecla, který zbytečně trefil Svozila loktem a byl vyloučen, čímž Pražané přišli o výhodu muže na hřišti navíc. Zkušený tým by balon odtáhl někam k rohovému praporku, kde by v klidu vyčkal závěrečného hvizdu. Kvůli Houšteckého a Teclově kartě se tak nastavení z původních pěti minut natáhlo na sedm.

Za třetí: při rozehrávce Baníku se všichni slávisté stáhli před vlastní bránu, Ostravany při rozehrávce nikdo neatakoval.

Za čtvrté: do šance se tak dostal domácí stoper Procházka, který ovšem z úhlu pálil ve své šanci evidentně mimo branku, slávistický gólman však zcela zbytečně po balonu, mířícím jasně mimo, šel a vyrazil jej na roh. Zkušený brankář by si vykryl tyč, nechal jít míč do autu a po výkopu by slavil výhru.

Za páté: slávisté chybovali i po dalším rohu, zmátl je i (ne)hlavičkující brankář Laštůvka v jejich vápně a za ním skórující Stronati.

Červenobílí si stěžovali, že zatímco v první půli rozhodčí Berka utnul v závěru čas, když Pražany ani nenechal rozehrát roh, v závěru v podobné situaci Baníku rohový kop před vyrovnávacím gólem povolil. Také namítali, že to vypadalo, že Kolář vyrážel balon mířící vedle branky až za brankovou čarou, takže se tento roh vůbec neměl kopat.

Berka si pak telefonoval s VAR, kterým byl nechvalně proslulý opavský sudí Proske, ovšem dost dobře nevím, co pánové zkoumali, protože protokol pravidlové komise FIFA jménem IFAB hovoří jasně:

„The Laws of the Game do not allow restart decisions (corner kicks, throw-ins etc.) to be changed once play has restarted, so they cannot be reviewed.“ Tedy, že rohy se VAR neprozkoumávají.

Bojovníci MMA s jiným zápalem než před týdnem proti Plzni

Červenobílí si všimli i toho, že ostravský klub, udržující velmi přátelské vztahy s plzeňskou Viktorkou, přistoupil k zápasu s mnohem větším elánem než týden před tím proti Západočechům, s nimiž odevzdaně prohrál 0:2. Zatímco 3. června se to ve Vítkovicích odehrálo s jedinou žlutou kartičkou, 10. června jich Kozlovi MMA bojovníci stihli hned osm (z toho sedm za druhý poločas) plus jednu červenou.

Nakonec ale tenhle antifotbal režírovaný bývalým slávistou Lubošem Kozlem přinesl úspěch.

Slávisté by se měli zamyslet především sami nad sebou. Třeba proč, když měli během druhé půli držení míče až ve výši 84 procent a hráli vlastně jen na půli soupeře, celkově prohráli na střely 2:3? Mimo těch dvou gólů tedy Laštůvkovu branku vůbec netrefili. Střelec Petar Musa sice tentokrát nastoupil v základní sestavě, ovšem přestože trenér Trpišovský tvrdí, že se mu lépe hraje ve dvojici, byl na hrotu osamocený. Tecl i Masopust, kteří by mu mohli pomoci, zůstali na lavičce, a přišli na trávník až po přestávce, kdy už zase Musa na hřišti nebyl.

„Nebyli jsme to my,“ pravil Kolář, sebe však nejmenoval

„Byl to z naší strany špatný zápas. Negativní výsledek, protože jsme sem přijeli pro tři body, moc jsme to chtěli urvat a zvládnout, ale přišlo mi, že jsme dneska nehráli jako zkušené mužstvo. Bylo to takové nemastné, neslané, nikdo si nevážil šance nastoupit. Soupeři jsme to usnadnili a bohužel si odvážíme jen bod. Všichni vědí, jak je to v Ostravě těžké. Hrají velmi organizovaně a mají vysoké hráče, takže s balony do soubojů s nimi neuspějete. Musíte je dávat za ně, ale protože byli dost zalezlí, prostoru bylo málo. Pomohli nám střídající Masopust s Teclem, kteří hru oživili, ale pořád jsme to nebyli my. A pak si výsledek necháme proklouznout mezi prsty, když vedeme v nastavení...,“ zlobili se i na své spoluhráče brankář Slavie Ondřej Kolář.

Předtím ho všichni chválili za rekord v podobě dvaceti ligových nul, ovšem ve Vítkovicích sebevědomý gólman jaksi zapomněl na své vlastní chyby.

„Hlavně šlo o tvůj výkon. Absolutně jsi to zazdil,“ vzkázal Kolářovi v diskusi na serveru idnes.cz Miroslav Dub a získal za to nejvíc lajků ze všech.

Přidal se k němu fanoušek Michal Ptáček: „No tak pod výsledek se, bohužel, Kolář sám podepsal. Nebylo třeba v 97. minutě tečovat míč na roh. Na druhé straně k tomu asi už došlo za čárou, takže roh se kopat neměl.“

Příznivec s přezdívkou Novimex na fanouškovském serveru slavistickenoviny.cz pak vytkl Kolářovi i první ostravský gól: „Hezky se Kolář uhnul balonu. Asi zapomněl, že může hrát i rukama.“

I tak ale zůstává Ondřej Kolář před závěrem ligy sebevědomý: „Určitě nemáme důvod dávat hlavy dolů. Fotbal hrát umíme, hrajeme dobře, ale bohužel jsme v Ostravě ani minule s Plzní nevyhráli. Věřím však, že to znovu nakopneme a body budeme sbírat.“

Sebevědůvěra je v takové situaci chvályhodná, ale jak říká klasik, chtělo by to i trochu té pokory a sebekritiky.

Nespokojený Trpišovský

„Celkově to hodnotím negativně. Přišli jsme o dva body. Podali jsme špatný výkon v prvním poločase. Honili jsme to ve druhé půli. Podařilo se nám dát gól, ale v závěru jsme opět inkasovali. V momentě, kdy už měl být konec, jsme měli míč, ale udělali faul a přišli o hráče. Pozdě jsme zareagovali na Fleišmana, který vyvážel míč a pak jsme udělali roh. Těch chyb bylo hodně. Dostali jsme ze dvou rohů dva laciné góly, s tím jsem nespokojený,“ je si dobře vědomý trenér Jindřich Trpišovský. Měl by si ale ve vypjatých chvílích zklidnit i členy svého realizačního týmu, na ty zapomněl.

Léčba Kotalem Spartě pomáhá

Jinak léčba Sparty zkušeným trenérem Václavem Kotalem funguje, Letenští zapsali po vítězství nad Opavou (2:0) čtvrtou výhru v řadě a mají už jistou účast v první nadstavbově šestce. Stejně jako Liberec, jemuž neuškodila ani prohra v oživlé Příbrami (1:2). Jistou účast má po výhře nad Karvinou (1:0) i Peltův Jablonec, i když je „celkem švorc“, jak říká jeho majitel.

Takže při pořadí 1. Slavia 69, 2. Plzeň 63, 3. Jablonec 49, 4. Sparta 47, 5. Liberec 46, 6. Baník Ostrava 44, 7. České Budějovice 43, 8. Slovácko 42 se hraje jen o šestou příčku.

V neděli 14. června při jednotném výkopu v 17 hodin nastoupí proti sobě: Slovácko-Sparta, Liberec-Baník Ostrava a Opava (s novým koučem Radoslavem Kováčem, který překvapivě nahrazuje Jiřího Balcárka) -  České Budějovice. Při případné bodové shodě (44) Baníku s Jihočechy mají lepší vzájemnou bilanci (2:1, 2:0) Ostravané, stejně jako při bodové shodě (45) Ostravy a Slovácka (3:0, 1:0). Při shodě (46) Liberce a Českých Budějovic na tom bude lépe Slovan (2:1, 2:0).

Klokani bojují o Evropskou ligu

Slovácko, které i kvůli tradičně nedisciplinovanému a záhy vyloučenému Petrželovi doma nečekaně prohrálo s Bohemkou (1:2), se dostane do vytoužené šestky jen tak, že porazí doma Spartu, Budějovice nevyhrají v Opavě a Baník prohraje v Liberci.

Klokani se pod vedením trenérů Klusáčka a Brabce už před posledním kolem základní části vyšvihli do skupiny o 7. až 10. místo, v níž se bojuje o účast v kvalifikaci Evropské ligy. Mají jako Mladá Boleslav, která prohrála doma s Olomoucí (0:2), 39 bodů, ovšem lepší vzájemnou bilanci (3:0, 1:2).

Tu mají lepší i se Sigmou (36) – 3:2 a 1:1. Hanáci se mohou do prostřední skupiny ještě dostat, musejí ale doma vyhrát nad Plzní a čekat, že Boleslav, s níž mají po středě lepší bilanci (2:2, 2:0), prohraje v Karviné. Kdyby k tomu v neděli doma podlehli Bohemians s Jabloncem, v minitabulce týmů s 39 body by byli první klokani (7 bodů), před Olomoucí (5) a Mladou Boleslaví (4), která by tak spadla do skupiny o udržení (11. až 16. místo).

Další pohárové šance mají některé kluby už ve středu 17. června při semifinále Českého poháru/MOL Cupu, kde se před kamerami ČT Sport utkají Olomouc s Libercem (17.15) a Sparta s Plzní (20.15). Finále je pak na pořadu ve středu 1. července.