Měl Pelta u soudu pravdu? UEFA přijala směrnici o hlavičkování mladých fotbalistů

Měl Pelta u soudu pravdu? UEFA přijala směrnici o hlavičkování mladých fotbalistů

Evropská fotbalová unie (UEFA) schválila výkonným výborem i důležitý manuál pro mladé hráče, týkající se hlavičkování.

Nová směrnice vznikla za spolupráci s lékařskou komisí UEFA, která to připravila pro celou Evropu. Jsou v ní doporučení pro ohledně velikosti a tlaku míčů, posílení krčních svalů nebo návod jako poznat otřes mozku pro národní svazy, trenéry a rodiče.

Snížit počet hlaviček mají i menší hřiště, nižší branky a menší počet hráčů, což se u mládežnických kategorií děje ve většině států.

K opatřením přistoupila UEFA na základě studií pod vedením Glasgowské univerzity a univerzity v německém Saarlandu, podle kterých hrozí bývalým fotbalistům 3,5x vyšší riziko úmrtí na neurodegenerativní onemocnění.

Již v únoru fotbalové asociace v Anglii, Skotsku a Severním Irsku zakázali s okamžitou platností hlavičkování na tréninku dětí v nejmladších kategoriích. Nejmladší děti ze základních škol nebudou na tréninkách hlavičkovat vůbec, v kategoriích od 12 do 16 let bude hlavičkování omezené. Změny se však netýkaly zápasů. V USA zakázali hlavičkování u dětí do 10 let, omezená pravidla platí pro děti ve věku 11 až 13 let.

Co tedy Pelta myslel tím, jak u soudu prohlásil: „Jsme normální lidé, dělnická třída, moc chytrých hráčů neznám.“

Fotografie je ilustrativní.