Odvolají Zidana? Dobře ví, jak to v Realu chodí, říká Kroos a chválí Bayern

Odvolají Zidana? Dobře ví, jak to v Realu chodí, říká Kroos a chválí Bayern
ROZHOVOR

V Madridu mu říkají Antonio. Sám se s klubem, městem i zemí srostl. Rád by ukončil v dresu Realu kariéru. Německý záložník Toni Kroos vzpomíná v rozhovoru pro La Marca na své začátky ve Španělsku, mluví o výsledkových kotrmelcích Zidanova mužstva a popisuje své dojmy z plánované evropské superligy.

Real dnes poprvé nastoupil po reprezentační přestávce, představil se na půdě Villareallu, kde pouze remizoval 1:1.  A proč jsou výkony Los Blancos jako na houpačce? Přečtěte si Kroosovy názory.

Čím to, že jste se tak sžil s Realem?

Když jsem před lety dorazil do Madridu, dali mi v celém klubu najevo, jak moc o mě stáli. Fanoušci ke mně byli od začátku neskutečně vřelí. To není běžné. Třeba v Německu musíte nejprve musíte hrát dobře a pak si vás teprve lidé oblíbí. V Realu jsem ale získal pocit, že jsou jednoduše rádi, že mě mají a že mi věří. 

Byl rozhodujícím faktorem, proč jste se rozhodl pro Real, trenér Carlo Ancelotti?

V roce 2014 Real vyhrál Ligu mistrů a Ancelotti mi zavolal, že mě chce. Umíte si to představit, trenér čerstvých vítězů Champions League? Řekl mi, že díky mně bude tým ještě lepší. Měl jsem jeho naprostou důvěru, díky tomu jsem necítil takový tlak. Zásadně to pomohlo k mému dobrému startu v Madridu. V první sezoně jsme pak sice žádnou trofej nevyhráli, ale dařilo se mi. 

Počkejte, a co mistrovství světa klubů?

A to se počítá? (smích) Tomu jsem nepřikládal takovou váhu, ale dobrá.

Němcům se v dresu Los Blancos vždy dařilo. Proč jich tu nehraje ještě víc?

To není otázka pro mě. Němečtí hráči z mé generace a také ti starší vždycky říkali o Realu Madrid skvělé věci. Sami Khedira přede mnou klub vychvaloval, to samé Günter Netzer. Ten mi povídal, že jde o skvělou adresu. Nejen kvůli fotbalu, ale také s ohledem na životní styl. Proč nás tu není víc? Těžko říct.

V Madridu jste se zabydlel. V čem je pro vás město zajímavé?

Víte, město jako takové je samozřejmě důležité, ale mnohem důležitější je, s kým žijete. S kým trávíte celé dny, ať už doma, nebo v práci. Když jste obklopený fajn lidmi, jste spokojený. A je jedno, kde zrovna jste. Na druhou stranu Madrid je prostě Madrid. Je tu skvělé počasí, dost odlišné oproti Německu. Nebydlím přímo v centru, tam je na mě moc lidí. Mám rodinu a chceme mít trochu klidu, protože na ulici mě lidé okamžitě poznávají. Vůbec mi to nevadí, fanoušci Realu jsou úžasní, ale občas jednoduše chcete trochu soukromí a zůstat stranou jejich zájmu.

Cítíte, že vás „los hinchas“ uznávají?

Rozhodně, vždycky tomu tak bylo. Fanoušci jsou opravdu skvělí. Žádají mě o fotky a autogramy. Jsem za to rád, je vidět, že mě mají v oblibě. Každopádně mi vyhovuje, že žijeme dál od centra města, protože vyhledávám klid, mám to v povaze. 

V Madridu se mi žije skvěle i díky tomu, že s mou paní už umíme dobře španělsky. Když jsem ve čtyřiadvaceti opustil Německo a neuměl jazyk, bylo tu to pro mě složitější. I pro manželku. Šlo o velkou změnu, neměli jsme tu žádné známé. Ale zvládli jsme to. Pomohlo nám, že se mi dařilo na hřišti a nosil jsem domů pohodu.

Všichni vám v Madridu říkají Antonio.

Ano, je to tak. Rozhodně kvůli tomu nezapomenu své opravdové jméno, ale na Antonia jsem si zvykl.

Proč Real nepodává vyrovnané výkony?

Něco nám k tomu chybí, to je asi všem jasné.  Každý to vidí, nejde o žádné překvapení. Potřebujeme odvádět konzistentní výkony. Když se podíváte na naše výsledky, jsou to dva dobré zápasy, pak jeden špatný, zase dva dobré a zase jeden špatný. Musíme se zlepšit.

Když se pak podíváte na naše zápasy, vidíte, že umíme hrát o dost lépe. Třeba jako proti Barceloně nebo v prvním poločase s Interem. Není možné, abychom předváděli tak špatnou hru jako doma s Cádizem a Šachtarem Doněck. Potřebujeme na tom zapracovat, jinak v téhle sezoně žádnou trofej nevyhrajeme. 

Co tedy týmu schází?

Zažíváme nezvyklé časy. Vždyť hrajeme každé tři dny, prakticky nemáme volno. Minulá sezona navíc skončila hodně pozdě, nemohli jsme v létě přivést posily. Teď se potýkáme s tím, že někteří hráči jsou zranění, nevyhnul se nám koronavirus. Na tohle všechno bychom se mohli vymlouvat, ale já nemám výmluvy rád. 

Pořád máme mančaft, který může pokaždé porazit kohokoliv. O tom vůbec nepochybuji. Proč se nám to nedaří? Potřebujeme najít způsob, jak se zlepšit. Není to tak, že by nám chybělo něco zásadního, ale potřebujeme lépe reagovat na specifické situace, které jednotlivé zápasy přináší. Víme nejen z minulosti, jak dobří můžeme být, a chceme na sobě zapracovat.

Existuje nějaký důvod, proč by měli fanoušci Los Blancos věřit, že se zlepšíte?

Když se podíváte, jak dobře umíme zahrát, třeba na zápas s Barcelonou, tak samozřejmě ty důvody k optimismu jsou. Ale jednoduše nesmíme dál dopouštět, abychom tak často prohrávali a odevzdávali slabé výkony. Jednou za čas se to stát může, ale rozhodně ne pravidelně. 

Jste smířený s tím, že se sestava hodně točí? Nevadí vám, že se občas na hřiště nedostanete?

Nikdy člověka netěší, když se zrovna nevejde do sestavy. Platí to nejen o mně, ale o všech fotbalistech. Ale zároveň chápu našeho kouče, že nás takhle točí. Vždyť hrajeme každé tři dny a nezmění se to až do EURA. Jako hráč se musíte smířit s tím, že za takové situace nemůžete hrát pořád. A když dostanete šanci, musíte odvést to nejlepší.

Rozumíte tomu, že Zinedina Zidana lidé kritizují a zpochybňují jeho práci?

Víte, to je jasné každému. Když trénujete Real a nemáte výsledky, hned jste zpochybňován a mluví se o vašem odvolání. Takhle to tady chodí. Se Zidanem jsme každopádně už zažili pár těžkých chvil a vždycky jsme je dokázali překonat.

Před měsícem, poté co jsme prohráli s Cádizem a Šachtarem, jsme nastoupili v Barceloně a odehráli skvělý zápas. Zvládli jsme to. A teď to zase zvládneme.  Zidane je tím prvním člověkem, kdo ví, co může přijít, když nebudeme mít výsledky. Prostě se potřebujeme ještě zlepšit a podávat vyrovnané výkony. Zidane najde způsob, jak na to.

Náš rozhovor probíhá, zatímco jste v Německu kvůli reprezentační přestávce. Nedá mi to a zeptám se, je podle vás Bayern nejlepším klubem v Evropě?

Bez sebemenších pochybností mohu říct, že Bayern je posledních pár měsíců nejlepším týmem na světě. Real byl v této pozici několik let a víme, jak je složité se na vrcholu udržet. Je nemožné vyhrávat trofeje jako na běžícím páse 10 let v kuse. My jsme byli nejlepší na světě dva, tři roky. Teď je na špici Bayern, ale to neznamená, že my bychom si kvůli tomu zasloužili nějakou kritiku.

Jen se podívejte na výsledky Bayernu za poslední měsíce. Snad nenajdete zápas, který nevyhráli o tři, o čtyři góly. Vyhráli Ligu mistrů, nejtěžší fotbalovou soutěž na světě. Jsou teď lepší než my, ale pro nás to v tuhle chvíli není problém, protože nehrajeme v německé lize a nenastupujeme proti sobě v Champions League. 

Hrají rychleji, v lepším tempu? V čem jsou lepší?

Hrají v rytmu a velmi dobře napadají. Musíme prostě přijmout, že v tuhle chvíli jsou lepší týmy než ten náš.

Vždy jste se staral o ostatní. Máte vlastní nadaci, že?

Ano, posledních pět let mám v Německu nadaci, se kterou pomáháme nemocným dětem. Mám šanci jim pomoct k tomu, aby si splnily své sny. Jejich rodiče jsou v těžké situaci, mají to složité. Umím si to jako otec představit. Život je zapeklitý a když nemáte peníze, je to ještě náročnější.

Když těm dětem pomáháme plnit sny, zažívám emoce, které jsou nepopsatelné. Takové chvíle jsou důležitější než fotbal.  Nikdy s tím nepřestanu. Jednou skončím s fotbalem, ale nikdy neskončím s pomáháním druhým.

Co si myslíte o chystané evropské superlize?

Zaprvé bych chtěl říct, že na té soutěži vidím pár pozitiv. Odehrálo by se se spousta špičkových zápasů, které jinak vidíme v Lize mistrů až od semifinále. A takové mače máme všichni rádi. Bude to zajímavá podívaná pro fanoušky jednotlivých klubů i pro ty, kteří mají v oblibě fotbal jako takový. Všichni rádi sledujeme fotbal na té nejvyšší úrovni. Z pár věcí mám ale obavy. 

Z čeho?

Z toho, že stále vymýšlíme další a další soutěže. Zbývají už jen dva, tři týdny, kdy nehrajeme žádné zápasy.  A jsem si jistý, že UEFA a FIFA i tuhle mezeru vyplní dalším turnajem. Mám kvůli tomu strach o zdraví všech hráčů. Když nastupujete jednou za tři dny, znamená to, že hrajete unavený, nemáte čas na odpočinek a nemůžete odevzdat ten nejlepší výkon. Nemyslím si, že nutně potřebujeme další soutěž. Už z nás nic víc vymačkat nejde. Hráčům se zápasy navíc nebudou líbit.

Chcete jednou ukončit kariéru v Realu?

Pokusím se o to. Po fyzické stránce jsem na tom stále skvěle. Před dvěma lety jsem prožil náročnou sezonu, ale teď hraju lépe. Chceme s paní v Madridu zůstat ještě nějakou tu chvíli (smích).