Eden v Csaplárově pasti, kam ale odešla britská mutace? Trestat fotografa za snímky z VIPu není hodné Slavie

Eden v Csaplárově pasti, kam ale odešla britská mutace? Trestat fotografa za snímky z VIPu není hodné Slavie
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Jelikož Sparta svá utkání s Příbramí a v Jablonci kvůli koronaviru musela odložit a Slavia jen taktak v duelu s Baníkem Ostrava (2:1) utekla z Csaplárovy pasti, do které se sama dostala navzdory své celozápasové přesilovce, činí nyní náskok červenobílých v ligové tabulce čtrnáct bodů. A to i proto, že bossem Tvrdíkem avizovaná britská mutace čínského viru, údajně importovaná z Uherského Hradiště, před nedělním výkopem z Edenu zázračně odešla jako cukrovka jednoho nového velkého příznivce Slavie – prezidenta Miloše Zemana. 

Krom toho se ale před zápasem s Baníkem hodně diskutovalo  o tom, proč na poslední utkání nedostal od mistrovského klubu akreditaci fotograf deníku Sport. Jak známo, předtím si totiž fotoreportér tohoto listu Pavel Mazáč dovolil vyfotit papaláše ve slávistickém VIPu během střetnutí EL s Leicesterem City.

Když nevyhraje lepší tým

Na slávistickém trenérovi Jindřichu Trpišovském si vážím, že dovede po zápase pojmenovat věci pravými jmény a neschovává se za líbivé, rádoby filozofické, fráze, třeba o tom, že „každé utkání má svůj vlastní příběh“.

Nevyhrál lepší tým. První půle z naší strany nebyla nic moc a druhá byla zoufalá,  celkově špatný výkon,“ řekl jasně Trpišovský po utkání, v němž Slavia hrála kvůli Fillově zkratu a nesmyslnému úderu do Bořilovy tváře prakticky celý zápas přesilovku - a přesto nakonec málem o svůj dvoubrankový náskok přišla. Kdyby v poslední vteřině ostravský Tetour po svém sólu těsně neminul bránu, Csaplárova past, resp. jeho někdy vysmívaná poučka o zrádnosti vedení 2:0, by dospěla ke svému učebnicovému naplnění.  

„Sám teď nevím, proč se to stalo, neumím si to vysvětlit. Říkali jsme si, že do druhé půle musíme dobře vstoupit. V prvním poločase jsme nedali tři čtyři šance a i když byl Baník v deseti, zdaleka nebylo rozhodnuto. Pořád se mi to honí hlavou. O půli jsme si v kabině říkali, že Ostrava to určitě nevzdá, že musíme být koncentrovaní, že může přijít moment jako ten roh, po němž jsme záhy po přestávce inkasovali. V takovém zápase musíte přidat třetí gól, proto jsme byli nervózní. Bavili jsme se o tom, že máme dobře připravené hřiště, že budeme mít hodně střel, tak ať trefujeme bránu. Ale my ji několikrát překopli. Po ostravském gólu jsme nebyli schopní udržet balon. Náš výkon měl sestupnou tendenci. Řešení některých akcí bylo úplně tristní, centry z nepřipravených pozic, zbytečné střely z pětadvaceti metrů. Druhý poločas byl katastrofální. A závěrečná Tetourova šance? Bylo jasné, že to je poslední akce zápasu. My z nich na jaře dostali už dva góly. Říkal jsem si, že je to trest za ten náš přístup. Měli jsme obrovské štěstí,“ nešetřil po utkání kritikou Jindřich Trpišovský.

Ten ostatně zuřil i minulou neděli v Uherském Hradišti, kde během duelu se Slováckem (3:2) dokonce o pauze vztekle prokopl dveře. Tam to bylo ale opačně, špatné bylo první dějství. 

Nyní, po druhém poločase v šatně seřval své liknavé spoluhráče pro změnu kapitán Jan Bořil, který podle kouče jako jediný proti Baníku podal velmi dobrý výkon. 

Vypadá to, že v domácích soutěžích slávisté nyní  nehrají týmově jako v Evropské lize. Jako by se někteří z hráčů viděli už v nějakém zahraničním celku. 

Mimochodem tradiční „minelu“ si při svém stém oficiálním utkání v dresu Slavie neodpustil ani gólman Ondřej Kolář. Za stavu 2:1 splašeně vyběhl do pole, ovšem míč nezasáhl a na brankové čáře jej pak při ostravské střele do opuštěné branky musel zachraňovat Kačaraba.  

Všichni byli negativní

Před utkáním slávistické příznivce vyděsil i jeden z mnoha tweetů klubového šéfa Jaroslava Tvrdíka, který oznámil, že si Slavia pravděpodobné přivezla ze Slovácka britskou mutaci koronaviru.  

Jenže… „Všichni byli negativní a doufáme, že se do čtvrtka, kdy nás v Edenu čeká první osmifinále Evropské ligy s Glasgow Rangers,  nic neobjeví. Máme dost hráčů zdravotně mimo, někteří nejsou na soupisce pro Evropu, takže máme omezený výběr. Doufáme, že se nám nic nepřihodí,“ konstatoval Jindřich Trpišovský.

Tak proč ta panika? Bylo to zase chybou testů jako před nedávnem, kdy byli všichni v Edenu pozitivní a pak druhý den negativní? Nebo si někdo jen pohrával s myšlenkou, že by volno před důležitým utkání EL bodlo tak, jako Slavii pomohl koronavirově odložený prosincový duel ve Zlíně před klíčovým předvánočním zápasem v Plzni? Neřešme to už, hlavně, že jsou všichni zdraví.

Pomsta nehodná jména Slavie

A teď jedna věc, která se hodí spíš k berbrovskému stylu řízení než ke klubu tradic a hodnot pražské Slavie. Pavlu Mazáčovi, fotografovi deníku Sport, resp. fotoreportérům z tohoto listu a z dalších titulů vydavatelství CNC byla zamítnuta akreditace na pohárové utkání s karlovarskou Slavií. Neměli jít ani na nedělní ligový duel s Baníkem Ostrava, což se pak po medializaci případu změnilo. 

Proč? Když Slavia po té, co se proti tomuto zásahu ohradil šéfredaktor deníku Sport Lukáš Tomek, ve svém vyjádření uvedla, že má jít o vyváženost při rozdělování akreditací a že chce dát větší prostor svým mediálním partnerům (MF Dnes, idnes.cz – pozn. aut.), bylo to z její strany ještě větší šlápnutí do mazlavého lejna. Podobným způsobem vysvětlovala před časem i Romanem Berbrem vedená FAČR, proč mě a kolegovi Stanislavu Hraběti neudělila akreditaci na utkání Česko – Brazílie. Přitom všem bylo jasné, že má jít o trest za naše kritické články vůči Strahovu.

Těžko lze zasvěceným vyvrátit jejich přesvědčení, že šlo o pomstu, a zlomit jejich jistotu v pátrání, kdo za ní stál. Odplatu za to, že fotograf Sportu svou kvalitní a pohotovou prací odhalil Prymulu, Mynáře a spol. ve slávistickém VIPu během únorového utkání Evropské ligy s Leicesterem City. Roman Prymula, horující těsně před zápasem v ČT za co nejtvrdší lockdown, byl pak hned odvolán z funkce poradce premiéra, hradnímu kancléřovi Vratislavu Mynářovi sebral prezident Miloš Zeman měsíční prémie.

A Jaroslav Tvrdík po zveřejnění Mazáčovy fotografie tweetoval takto: „Pozvání VIP hostů na včerejší zápas bylo v intencích toho, že máme být jako přední český klub vzorem a pozitivním symbolem a na zápasy nemohou všichni naši fanoušci, morálním selháním. Omlouváme se.“  

Omlouváme se a ten darebák příště už akreditaci nedostane.

Ostatně, když jsem u těch Slavií zmiňovaných mediálních partnerech, co mají dostat příležitost. I magazín HATTRICK býval také krátce mediálním partnerem klubu z Edenu. Za nevinnou pohádku jednoho z kolegů s názvem „Jak plukovník Tvrdík ke Slavii přišel“ byla nařízením šéfa ukončena ze den na den. Ulevilo se mi, protože české kluby včetně FAČR berou mediální partnerství za jakousi „vznešenější“ formu obyčejné cenzury nebo autocenzury.

Vznikl by takový snímek na Letné?

Jeden velmi zajímavý odstavec ve slávistickém vyjádření nicméně je: 

„Ve smlouvě mezi Ligovou fotbalovou asociací a SK Slavia Praha je závazek LFA, že její partneři budou dodržovat vůči klubu poctivé obchodní vztahy a dobré mravy. Máme dlouhodobé výhrady k jeho dodržování a hluboké pochybnosti o výhodnosti tohoto partnerství pro většinu českého fotbalu. Deník Sport a jeho majitelé by si sami měli odpovědět na otázku, proč ve fotbalové veřejnosti vyvolávají pochybnosti o svojí nestrannosti, objektivitě a vyváženosti a jestli jsou skutečně médiem nebo spíše vlivovým nástrojem.“ 

Hlavně poslední věta je evidentní narážkou na skutečnost, že majitelem deníku Sport je vlastník fotbalové Sparty Daniel Křetínský. Samozřejmě, že se lze v této souvislosti zeptat, zda by fotograf tohoto listu pořídil podobné snímky v případě VIP tribuny na Letné a zda by byly otištěny. Odpověď se mi zdá být vcelku jasná. Na druhou stranu i předchozí čínský majitel Slavie byl svého času velmi blízko vydavatelství Jaromíra Soukupa a TV Barrandov, kterou dokonce Jaroslav Tvrdík svého času doporučoval jako nejlepšího kupce ligových televizních práv. Uvažovalo se i o vzniku vlastního deníku. 

Sparta podporuje Malíka. To kolegům ze Sportu nezávidím 

Pokud jde o Křetínského Sport, nelze nevidět, že vždy vyjadřuje momentální zájmy Sparty v českém fotbale. Šéfredaktorův jasný a správný apel po Berbrově zatčení, že Martin Malík a jeho vedení FAČR nemají v čele tuzemského sportu číslo jedna co pohledávat a měli by co nejrychleji podat demisi, záhy vystřídalo vyjádření Sparty, že letenský klub nadále podporuje Malíka v jeho funkci. Bude tomu tak i nadále před červnovou volební valnou hromadou FAČR? Nebo Křetínský zvolí nějakou soft verzi s vystrčeným Karlem Poborským? Či  dokonce s šéfem LFA Dušanem Svobodou? 

Tak to kolegům ze Sportu tedy nezávidím. Ostatně už dnes nemohou napsat, že místopředseda Sparty Svoboda coby šéf Ligové fotbalové asociace je zásadní systémový průšvih, protože v čele organizace řídící profesionální první a druhou ligu by měl z principu stát nezávislý funkcionář typu komisaře NHL či NBA. 

Ovšem činit z neudělení akreditace fotografovi Sportu spravedlivý boj Slavie se Spartou, jak to dělají mnozí konjunkturální fanoušci červenobílých, kteří přes balon nevidí jiné věci, je vskutku nemoudré. Jako by nestačilo, že přemýšliví a vzdělaní příznivci Slavie pyšní na tradice a historii klubu Edvarda Beneše, Jana Masaryka, Aloise Rašina či Josefa Bicana, klubu, který minulý režim málem zadupal do hlíny,  se dnes sice těší ze sportovních výsledků, ale jinak vnitřně trpí. 

„Netahejte do sportu politiku,“ slyší od svých méně náročných kolegů. Vskutku naivní pohled. A kvůli čemu jinému než kvůli politice Číňané Slavii kupovali?  

Já jsem se tomu poddal a jsem rád, že Číňané do Slavie ty peníze dávají. I když jinak se vymezuju protičínsky a na radnici vyvěšuju největší vlajku Tibetu, co je k mání. Užívám si pětiletku hojnosti, protože vím, že to po odchodu Číňanů ze Slavie skončí katastrofou a že přijde strašnej průšvih, průser a hladomor. V Edenu jsou pětiletky tučné a hubené,“ říkal třeba v letním rozhovoru pro magazín HATTRICK starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Syn slavného kameramana a bývalého slávistického předsedy režisér David Ondříček zase ve starším interview pro HATTRICK vyjádřil naději, že by Slavia mohla čínské majitele „polidšťovat“.

Není to lehké.  Ovšem chce-li být Slavia vzorem, jak napsal Jaroslav Tvrdík, nemůže se chovat ve stylu Romana Berbra.

Jak si povede Sparta po koronaviru proti Plzni?

Pokud jde o ligu, bude z hlediska dalšího vývoje zajímavé sledovat, jak si Sparta povede v úterý (18.00, O2 TV Sport) ve své první dohrávce proti Příbramí a hlavně pak v sobotu v letenském šlágru proti Viktorii Plzeň (18.30, O2 TV Sport).  Ta díky probuzenému francouzskému střelci Beauguelovi již potřetí za sebou vyhrála, když v sobotu zdolala Olomouc (1:0).

Slavia pak mezi dvěma osmifinálovými duely s Glasgow Rangers nastoupí v neděli (18.30, O2 TV Sport) v Jarolímově Mladé Boleslavi, jež konečně začala vítězit – nyní 3:1 v Českých Budějovicích zásluhou dvou gólů v nastavení. 

Příští kolo může být hodně zajímavé.

Slavia s Rangers a v Boleslavi, Sparta s Příbrami a Plzní, Arsenal - Tottenham, Manchester United - West Ham