Villarreal ani Monaco nejsou jediní aneb Čtyři malá města, kde se hrál či hraje velký fotbal

Villarreal ani Monaco nejsou jediní aneb Čtyři malá města, kde se hrál či hraje velký fotbal

Nejslavnější kluby na starém kontinentu má člověk mnohdy spojené s velkými městy. Vzpomeňme například na Madrid, Barcelonu, Milán, Manchester, Paříž nebo třeba Mnichov. Existují však i kluby sídlící v malých městech, které na fotbalových mapách také dokázaly velké věci. Španělská redakce Livesport Zpráv se podívala na některé z nich.

Villarreal: 51 000 obyvatel

Tohle je pravděpodobně ten nejlepší možný příklad úspěšného týmu z malého města. Od svého postupu do La Ligy v sezoně 1998/99 klub pouze dvakrát sestoupil, ale jinak se mu dařilo nadmíru dobře. V ročníku 2007/08 dokonce skončil druhý, v sezoně 2004/05 třetí a dvakrát také čtvrtý. Největší úspěchy však zaznamenal Villarreal v pohárové Evropě.

Hlavním akcionářem klubu je Fernando Roig, majitel keramické společnosti Pamesa a devíti procent řetězce supermarketů Mercadona, který vede jeho bratr Juan. Jeho postava je klíčová pro pochopení úspěchu mužstva, neboť kromě toho, že přivedl velké hvězdy jakými byli Diego Forlán či Riquelme, upevnil pozice týmu jak v mládežnických kategoriích, tak na světové scéně.

Třeba do Ligy mistrů vtrhl Villarreal jako velká voda. V premiérové sezoně 2005/06 nejprve v kvalifikaci vyřadil Everton a následně postoupil ze skupiny, kde byl s Benfikou, Lille a Manchesterem United. Poté v play off vyřadil skotské Rangers a silný Inter Milán. V semifinále jim pouze Riquelmeho neproměněná penalta ve druhém utkání zabránila v postupu do finále, které nakonec vyhrál Arsenal. Španělský klub měl v té době na soupisce jména jako Juanpi Sorín, Marcos Senna, Diego Forlán, Alessio Tacchinardi a José Mari.

Druhá zlatá éra klubu nastala teprve nedávno, před dvěma lety totiž získal Villarreal svůj první velký titul, a to když vyhrál Evropskou ligu. Poté, co porazil Salcburk, Dynamo Kyjev, Dinamo Záhřeb a v semifinále se pomstil Arsenalu, vyřídil ve finále Manchester United po legendárním penaltovém rozstřelu, který skončil 11:10. V týmu hráli například Pau Torres, Parejo, Manu Trigueros, Bacca, Gerard Moreno či Raúl Albiol.

Jen o rok později se tým navíc opět objevil v semifinále Ligy mistrů. Poté, co vyřadil giganty Juventus a Bayern Mnichov je těsně vyřadil Liverpool